Q... breshkë se të ka ardh dita, tha lepuri - nga Kol Shkodrani

 Q... BRESHKË SE TË KA ARDH DITA, THA LEPURI

- Erioni, do kemi ujë të pijshëm sa me dhi në të
- Rama, ha qershitë e pshurrura në Washington
- Basha, nuk di me ja lyp popullit
- Q...breshkë se të ka ardh dita! - tha lepuri...
( Lajme në Kaza të Tiranës)

nga Kol SHKODRANI 

Ngrihet tjetri e nis një ditë të re. Del në ballkon. Mirëdita Diell! Prit mos bie telefoni për ndonjë kafe. Hiq krejt. Krejt kot. Kot bosh. Bosh fare...U pa kjo punë. Ktheu e dëgjo titujt e gazetave të Bashkim Hoxhës në News 24 orë në Kaza të Tiranës.
Goxha lajme. Boll të majme:
- Rama, këmbët e gjata e faqja e bardhë, inkonjito në Hollandë. Pastaj në Itali, Pastaj në Turqi. Shumë e paren e paska pas ky popull fukara. Si thesin që sa herë e shkund nxjerr miell, ani pse është bosh e trokë...Pastaj në OKB në këmbë të presidentit Meta, që tash si president nuk po i di punët e veta.  I lëshon shteg Ramës, se Kokëministrit i duhet një Mea Culpra me Donald Trampin në Washington. Një foto në pak sekonda dhe qershijat e pshurrura  nuk janë më të pshurruara e mund të hahen pa merak fare, madje edhe pa i larë. 
Biçim milet - insan e tarbjet...
- Luli i bën një kopjativ Ramës në programin e qeverisjes së punëve të partisë me popullin. Edhe ky po ja kërkon popullit, por populli nuk po ja jep se ky Luli nuk di me ja lypë, siç thotë një këngë tallava idiote.
- Erion Veliaj bën spërdredhjen e suksesit të fundit; u miratua rritja e çmimit të ujit të papijshëm. Pije po deshe të nxjerrësh veshkat nga përdorimi bashkë me zorrë e planca.
Priteni tani ujin "full time" pas pesë vjetësh - tha me syrin filxhan bandill-palikari. 

U a dhjeu gjithë popullit të Tiranës krye bashkiaku me ndihmën e dy mercenareve të LSI në Këshillin Bashkiak.
Nuk është gjë për tu habitur. Gjithmonë ka pasur të shitur që nga koha e Judës.
- O popull trim e lavdidashës deri në zgërlaqje: shihni tarracat tani se 5 vjet janë një jetë.
Mbill një fik sot, ti hash koqe - kokrrat pas 5 vjetëve - tha Erioni.
Jepi Erionkë, jepi. Jepi e të lumtë sqepi!
- Q....breshkë se të ka ardh dita - tha lepuri!...

Shënime defteri në Kaza të Tiranës
Më 27 të gusht-mushtit, viti i ixhrit 2017 hiq 200

Free Edition - mund ta ribotojë kushdo sipas qejfit e lezetit dhe në çfarëdo organi duke përfshirë edhe qitapët e krye bashkiakut të Kazasë së Tiranës.