Z.Kryeministër ndalojua vrullin katundarëve - nga Kolec Traboini


ZOTI KRYEMINISTĂ‹R NDALOJUA VRULLIN KATUNDARĂ‹VE,
POPULLIT PO I INJEKTOHEN HELME KANCEROGJENE.

Nga injoranca por edhe pangopesia e fitimit katundarët tanë mendjendritur i lyejnë domatet me kimikate për tu provokuar pjekje të shpejtë, në të vërtetë ato nuk piqen por skuqen në sipërfaqe dhe forcohen e bëhen gur. Pastaj si kaluan dy dite që bleva domate të tilla, njëra nga ata që ishte e mbingopur duke qenë e kuqe dhe e fortë papritur nisi të nxihet, shënja kanceroze. Kur qytetari i ha ato domate kalon edhe ai në rrezikun e shfaqjes së kancerit.
I nderuar Kryeminister, ndalojua vrullin katundarëve se janë marrosur fare. Ju i keni të gjitha atributet e mjetet për ti kontrolluar produktet që i afrohen tregut. Urgjentisht të bëhen analiza të tilla për të shpëtuar popullin nga vdekja.
Kushdo katundar apo qytetar që gjëndet me të tillë lëndë helmuese kancerogjene në produktet bujqësore apo ushqimore duhet ti vihen prangat e tu jepet dënimi më i rreptë. Dhe pa të drejtë falje apo ulje të dënimit.Te futen në kategorinë e vrasjeve.
Të lozësh me jetën e popullit e ta sëmurësh e helmosh atë për një dorë para është një krim i përbindshëm.
Domatja ime është në dispozicionin e administratës tuaj, na jepni një adresë ku ta çojmë për analizë.
Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut mesa duket flë gjumë nën tinguj tallavaje, po ashtu dhe Avokatja e Popullit, shto dhe ato 6 mijë shoqata fantazmë që janë krijuar për të vjelur para e të mos bëjnë asgjë.

Kolec Traboini
27 korrik 2017


Heqin shqiponjën e vënë një qafë pate.../ nga Kolec Traboini
HEQIN SHQIPONJĂ‹N E VĂ‹NĂ‹ NJĂ‹ QAFĂ‹ PATE NĂ‹ FLAMURIN E PAVARĂ‹SISĂ‹

Nga KOLEC TRABOINI

Një flamur me shqiponjë qafëgjatë si qafë pate na e paska valëvitur në ballkon të Vlorës Plaku Ismail Qemali në 1912. Na paska mashtruar të gjithëve, madje ka mashtruar edhe ata që e kanë parë dhe prekur me dorë atë flamur. Magji u paska bërë Plaku i madh i Vlorës. Nuk i paskan pas sytë në ballë Luigj Gurakuqi, Faik Konica, Dom Nikollë Kaçorri apo dhe Lef Nosi. Kësisoj si në një lojë kungulleshash, sa të ketë në Tiranë televizione e gazeta, historia ndryshon mor tungjatjeta.

Por ky nuk Ă«shtĂ« zbulim por spekulim kokĂ« e kĂ«mbĂ«. MegjithĂ«se nuk ka as kokĂ« e as kĂ«mbĂ« ky studim i thellĂ« nĂ« pus tĂ« cekĂ«t, por ka veç bisht. Bisht si i dhelprĂ«s ardhur ndoshta nga qymezet e fqinjĂ«ve ballkanikĂ«, se ata e duan ShqipĂ«rinĂ« pa histori. E duan gjithçka tĂ« dyshimtĂ« e pa taban. Siç patĂ«n shkruar dikur nĂ« gazetat e tyre fqinjĂ«t ballkanikĂ«, se shqiptarĂ«t janĂ« njerĂ«z tĂ« egĂ«r, janĂ« njerĂ«z me bisht, por ua dha pĂ«rgjigjen At Gjergj Fishta nĂ« njĂ« konferencĂ« ndĂ«rkombĂ«tare. Le ta lexojmĂ« me vemĂ«ndje kĂ«tĂ« histori jo vetĂ«m pĂ«r tĂ« qeshur, por edhe pĂ«r tĂ« menduar se nĂ« çfarĂ« bataku na duan oreks-mĂ«dhenjtĂ« ballkanas pĂ«r trojet shqiptare, e gjithashtu si duhet t’ua tregojmĂ« vendin qĂ« u takon atyre qĂ« na e shtrembĂ«rojnĂ« historinĂ« me njĂ« tĂ« rĂ«nĂ« tĂ« lapsit.
Rrinte në këmbë Fishta ynë i madh.
I tha kryetari që hapte konferencën
 “Ulu AtĂ«!”
Po Fishta ngulmoi të mos ulej duke kërkuar një karrige tjetër me vrimë.
“Po pse e do me vrimĂ«?”- i thanĂ«.
 “TĂ« vĂ« bishtin!”- ua ktheu.
Aty ishte dhe shkrimtari serb që kishte shpifur për shqiptarët dhe gjithë salla qeshi me atë shkrimtar shovinist.
Tani erdhi koha tĂ« qeshim edhe ne me njĂ« skicĂ« tĂ« njĂ« grafisti tĂ« panjohur nĂ« vitin 1912, e bĂ«rĂ« me nxitim nĂ« ndonjĂ« kafene tĂ« VjenĂ«s pĂ«r ndonjĂ« honorar, qĂ« sipas njĂ« “zbulueseje”, ndryshoka realitetin shqiptar tĂ« 28 nĂ«ntorit 1912 pas njĂ« shekulli e kusur. KĂ«shtu tregohen pĂ«rralla nĂ« shtypin shqiptar. Dhe  meseleja e pĂ«rrallĂ«s pĂ«r flamurin me qafĂ« pate gjen jehonĂ« marramendĂ«se nĂ« tĂ« gjitha televizionet ordinere qĂ« nuk kanĂ« as minimumin e njohurive historike apo tĂ« kulturĂ«s kombĂ«tare. Dhe historianĂ«t profesionistĂ« qĂ« marrin rrogat nga paratĂ« e popullit, nĂ«pĂ«rmjet taksave qeveritare, heshtin si mumje egjiptiane. Pse tĂ« prishin qejf ata. Rrogat i kanĂ« tĂ« majme, vetĂ« janĂ« si gica, dhe asnjĂ« njeri nĂ« pushtet nuk u kĂ«rkon llogari sikur tĂ« mos ketĂ« qeverisje nĂ« kĂ«tĂ« vend. Por piramida e mumjeve Ă«shtĂ« vetĂ« Akademia e Shkencave nĂ« TiranĂ«, qĂ« hesht dhe ajo si njĂ« varrezĂ«.
Ndoshta dikush ua paguan edhe heshtjen.
Por le tĂ« tregojmĂ« diçka pĂ«r flamurĂ«t, por edhe pĂ«r zbulim-shpifjen pĂ«r portretin “Motra Tone” qĂ« nuk na qenka vepĂ«r e Kol Idromenos, por e memurĂ«ve tĂ« qorollepsjes qĂ« nuk dinĂ« çfarĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« e lozin derĂ«n.
NĂ« VjenĂ« Ă«shtĂ« punuar edhe Flamuri i Deçiqit,  njĂ« vit mĂ« parĂ« se tĂ« botohej ajo grafikĂ« ilustruese nĂ« VjenĂ«, qĂ« i turbulloi mendjen “zbulueses” si nĂ« librat me pĂ«rralla pĂ«r fĂ«mijĂ«, pra nĂ« mars 1911. Flamuri i Deçiqit Ă«shtĂ« i fotografuar nga Kel Marubi nĂ« verĂ« tĂ« vitit 1911, se ndryshe edhe kĂ«tĂ« si qafĂ« pate apo si sorrĂ« do tĂ« na e pĂ«rshkruanin zbuluesit e shekullit 21. Por shqiponja nĂ« flamurin e Deçiqit nuk Ă«shtĂ« njĂ« shpend qafĂ«gjatĂ«. Nga kjo del se qarqet nĂ« VjenĂ« e dinin modelin e flamurit shqiptar, por ai grafisti i gazetĂ«s ka punuar kuturu nĂ« atĂ« model flamuri tĂ« stilizuar dhe tani e mbĂ«shtet si njĂ« realitet i padyshimtĂ« dhe kjo studiuesja jonĂ« nĂ« njĂ« shkrim qĂ« nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« nĂ« asnjĂ« drejtim me argumente apo fakte historike. Dhe kĂ«tĂ« skicĂ« qĂ« e quajnĂ« zbulim epokal nĂ« mediat mediokre tĂ« TiranĂ«s, e kemi parĂ« me qindra herĂ« nĂ« mediat sociale via internet. Madje kĂ«tu e shumĂ« vite me parĂ« se kjo studiuesja qĂ« e zbulon nĂ« facebook tĂ« na e servirte. Por ne kemi thĂ«nĂ« se ai qĂ« e ka bĂ«rĂ«, ka stilizuar se nuk e ka pasur tĂ« qartĂ« se cili Ă«shtĂ« flamuri i shqiptarĂ«ve. KĂ«shtu mosdija kthehet nĂ« "dije" prej mjerimit kulturor bashkĂ«kohor.
Po ju pĂ«rcjellim nĂ« vĂ«mendje njĂ« flamur shqiptar i dizenjuar dhe shpĂ«rndarĂ« nga Parisi nga Alardo Kastrioti qĂ« nĂ« vitin 1902, qĂ« e konsideronte veten pasardhĂ«s tĂ« Gjergj Kastriotit. Dy flamurĂ« tĂ« tillĂ« dhuratĂ« nga Alardo Kastrioti, siç paraqitet nĂ« kĂ«tĂ« kartolinĂ« tĂ« vjetĂ«r tĂ« asaj kohe,  i ka sjellĂ« fshehurazi nga Parisi nĂ« ShkodĂ«r Dom Ndoc Nikaj nĂ« vitin 1902.Edhe Flamurin e Deçiqit po Alardo Kastrioti e ka paguar. Prandaj kĂ«to hamendĂ«sime qĂ« nĂ« VlorĂ« Ă«shtĂ« shpalosur njĂ« flamur tjetĂ«rsoj me shqiponjĂ«n si portretet e femrave qafĂ«gjata tĂ« Pikasos, pra qafĂ« pate, janĂ« sa tĂ« pavĂ«rteta po aq dhe groteske.
Çfarë nuk ndodh në këtë konfuzion total në shoqërinë shqiptare ku dëshira e shkatërrimit qenka më zotëruese se ajo e ndërtimit. Hidh një i paditur një gurë në ujë dhe shfaqet zbulimi i shekullit ndër shqiptarë të paditur.
Jo pak ditĂ« mĂ« parĂ« kĂ«shtu e hodhi njĂ« gur nĂ« ujĂ« tĂ« turbulluar edhe njĂ« restaurator veprash tĂ« kishave mesjetare, kur tha se Kol Idromeno nuk e ka pikturuar MotrĂ«n Tone. Dhe ngul kĂ«mbĂ« si mushka ne shtyp e intervista tĂ« fryra kacek, duke mos sjellĂ« asnjĂ« argument shkencor. TĂ« tillĂ« mohues tĂ« vlerave kombĂ«tare nuk ja ndjejnĂ« aspak nevojĂ«n arsyetimit, por as dhe fakteve. Mjafton zhagitja  nĂ« idenĂ« e ngulitur se ata e vetĂ«m ata kanĂ« tĂ« drejtĂ«.
O Tempera o Mores! E dimĂ« nga kemi ardhur, por nuk po e dimĂ« nga po shkojmĂ« me kĂ«to pasione mohuese. Mbase e bĂ«jnĂ« se, tĂ« pazot tĂ« ndĂ«rtojnĂ«, duan tĂ« bĂ«hen tĂ« famshĂ«m e tĂ« ngelĂ«n nĂ« histori duke mohuar e shkatĂ«rruar si Neroni. 
Etja për lavdi është në zenit në tymnajat e Tiranës. Shpifjet e denigrimet në këtë kohë janë në mode. Kohë të marrësh!

12 korrik 2017

Gjëmën PD ja bënë karrieristët- nga Kolec Traboini


GJĂ‹MĂ‹N PD JA BĂ‹NĂ‹ KARRIERISTĂ‹T
Përndryshe një tufë mocionistësh karrieristë me frymën e vet disfatiste ndihmuan në vazhdimin e pushtetit të Edi Ramës.

Nga KOLEC TRABOINI

NĂ«se gjykohet me gjakftohtĂ«si mundet tĂ« bĂ«het njĂ« analizĂ« e disa fakteve dhe tĂ« arrihet nĂ« mendimin se zgjedhjet nuk i humbi Lulzim Basha, i humbi Partia. Dhe shkaku i humbjes nuk ishin kundĂ«rshtarĂ«t,  as PS dhe as LSI, por njĂ« skuadron i mocionistĂ«ve qĂ« e kanĂ« vjelur pushtetin ndĂ«r vite nĂ« saj tĂ« qenit nĂ« PD. Mos vallĂ« ne nuk e dimĂ« se kĂ«ta mocionistĂ«t ndikuan qĂ« pasuesit e miqtĂ« e tyre tĂ« mos votonin. JanĂ« 200 mijĂ« simpatizantĂ« tĂ« demokratĂ«ve apo dhe anĂ«tarĂ« tĂ« kĂ«saj partie qĂ« nuk votuan fare. Nuk u paraqitĂ«n te kutia e votimit.
Pra kjo është vepër e këtyre mocionistëve, që në mes të fushatës për zgjedhjet e 25 qershorit 2017, kërkuan heqjen e kryetarit të PD. Pra mbollën pakënaqësi e paqartësi shto dhe konfuzion ndër radhët e mijëra demokratëve.
E shoh humbjen pikërisht për shkak të këtyre e jo të Bashës sepse Basha ishte shumë aktiv, bëri maksimumin. Hartoi një program shumë të dobishëm për qeverisje në interes të popullit, ndërkohë që Rama nuk kishte asnjë program e veç fjalë e shprehje vulgare. Basha bëri të pamundurën, por kur e ke gjarprin në gji do ta pësosh patjetër, kështu e pësoi PD nga një tufë karrieristësh në gjirin e vet. Populli në jug ka një motiv-këngë
"O zagar të hëngrët tenja, e ke të keqen brenda"
Analiza për mua është e thjeshte. Sikur batalioni i mocionistëve karieristë të mos bënin punë minuese e demoralizuese PD do të kishte të paktën 10 deputet më tepër, PS nuk do të merrte më shumë se 64. Dhe gjërat do të ishin ndryshe. Dy forcat politike do ti kërkonin ndihme LSI për të marr pushtetin.
Mungesa e demokratĂ«ve nĂ« votime solli pikĂ«risht rritjen artificiale tĂ« PS, çfarĂ« as ajo nuk e priste,  dhe tani ja ku jemi. Pyeteni kĂ«tĂ« grupim karrieristĂ«sh tĂ« sĂ«murĂ« se pĂ«r kĂ« kanĂ« votuar. TĂ« jeni tĂ« bindur se ose nuk kanĂ« votuar fare ose votĂ«n e kanĂ« dhĂ«nĂ« pĂ«r PS dhe Edi RamĂ«n, veç nga urrejtja pĂ«r Lulzim BashĂ«n.
Unë prisja që Rama në fjalimin e fitores ta mbyllte me këto fjalë:
Faleminderit Genc Ruli!
Faleminderit Majlinda Bregu!
Faleminderit koleg Arben Imami! 
              Faleminderit Besnik Mustafaj!
Faleminderit Eduard Selami!
Faleminderit Jozefina Topalli!
Kësaj lukunie ju bashkua dhe Astrit Patozi, mjerisht, po edhe ca këlysh të vegjël që Basha i solli ne PD edhe këta lehin nëpër televizione pikërisht kundër Lulzim Bashës.
Dalja e mocionistĂ«ve nĂ« publik Ă«shtĂ« njĂ« skandal tjetĂ«r. PunĂ«t e PartisĂ« nuk diskutohen nĂ«pĂ«r televizione, por nĂ« instancat e forumet e PartisĂ«. Partia ka edhe seli. Ata automatikisht duheshin pĂ«rjashtuar edhe nga Partia Demokratike. Partia nuk Ă«shtĂ« njĂ« pazar pa tagĂ«r. Por pĂ«r disfatĂ«n nĂ« 2013 pse nuk dhanĂ« dorĂ«heqjen kĂ«ta mocionistĂ«t qĂ« tani i bien legenit se mbeten pa u shkla me motorra nĂ«pĂ«r shkrĂ«tirat e Kuvajtit. Po tĂ« pĂ«rjetshĂ«m nĂ« funksione e parlament e quajnĂ« veten kĂ«ta. Po me kĂ«ta karrieristĂ« qĂ« pĂ«r ambicie kolltukut i bĂ«jnĂ« gjĂ«mĂ«n PartisĂ«, me kĂ«ta do bĂ«het PD?  
A do jetë Basha sërish ne krye te PD, kjo do vendoset në zgjedhje. Nëse e duan le të jetë. Asgjë të keqe nuk ka edhe nëse zgjidhet edhe nëse humbet. Në zgjedhje hyhet për të fituar por edhe me mundësinë për të humbur. Edhe humbja është pjese e lojës politike e duhet të dish si ta menaxhosh për të garuar sërish.
MĂ« sĂ« fundi do tĂ« thosha: UdhĂ« e mbarĂ« i qoftĂ« batalionit tĂ« mocionistĂ«ve se janĂ« nĂ« kohĂ« tĂ« kryer. Na janĂ« lodhur sytĂ« duke i parĂ« e na janĂ« lodhur veshĂ«t duke i dĂ«gjuar. Mjaft mĂ«.  I kanĂ« mbushur thasĂ«t mirĂ«  (thotĂ« populli), le ti hanĂ« tani.
Ama jo më në kurriz të PD, të anëtarëve te thjeshte apo simpatizantëve të kësaj force politike që disa po kanë zellin e tepruar ta shkatërrojnë.