Kuislingu titist Azem Vllasi dhe tollovia e mediave të Prishtinës-nga Kolec Traboini


KUISLINGU TITIST AZEM VLLASI DHE TOLLOVIA E MEDIAVE 
TĂ‹ PRISHTINĂ‹S

Nga KOLEC TRABOINI


I tërë shtypi llaskandraq i Prishtinës janë lëshuar si marrokët pas erës, kundër Murat Jasharit, i cili u konfliktua me armë me renegatin kuisling Azem Vllasi. Në vend të na tregojnë bëmat tradhtare të Vllasit, shkruajnë për ca lidhje e biseda të Murat Jasharit me Mona A. një shqiptare Rumanie. Sikur Kosova nuk ka punë tjetër por se çfarë i tha Murati, si ja kërkoi e si ju përgjegj me pelqim e miklim Mona e kush e di sa marrëzi të tjera. Këta të shtypit llaskandraq në Prishtinë qenkan trokë fare. Po çfarë ju duhet atyre se si flasin një mashkull e një femër në intimitet të plotë, apo të shkruajnë në gazeta a të japin në lajme se kush ja hyp e kush ja zdryp tjetrit? Çfarë gjë e jashtëzakonshme qenka një idil dashurie qoftë dhe seksual. Dhe për ta plotësuar kuadrin e marrëzisë së shtyp-shtypsave të Prishtinës na thonë se ajo vajza qenka spiune. Dhe nuk sjellin asnjë fakt. Po çfarë lesh shtypi kanë këta. E vetmja gjë që thonë është se kur Mona A. kaloi në kufirin e Maqedonisë e mbajti policia nën kontroll për 5 orë. Dhe këta mendje shkalë e konsiderojnë se kjo mbajtje është patjetër një bashkëpunim për spiunazh. O shtyp-shtypsa, po mua më 5-6 janar 2017 më mbajtën 24 orë në Aeroportin Ataturk të Stambollit sepse më ngatërruan linjën (me qëllim apo jo dreqi e di) sa në vend të shkoj në Washington DC më detyruan të kthehem sërish në Tiranë, po mos do thoni se kësisoj unë u bëra agjent i Erdoganit. O të marrë! Ju piftë sorra trutë! Hiqni dorë nga fantazitë e sëmura e shpifjet ordinere. Liria që keni fituar e që i atribuohet Amerikës e jo Osmanlinjve të Anadollit, të cilëve u faleni si perëndi, nuk duhet spekuluar. Spekulimi me lirinë e të tjerëve me dinjitetin e të tjerëve në shtete normale dënohet. Mirëpo punët janë të tilla që shtypi llapaqen e llaskandraq i Prishtinës nuk pyet as për ligje e as për etike qytetare. Edhe i Tiranës shpesh herë. Po ka një kufi, ka një cak, prandaj shkurtoni gjuhën e gjatë e mjaft i thurët lavde një kuislingu të Serbisë që shtypi përgjakshëm demonstratat e vitit 1981.
Se si ndodhi qĂ« u pĂ«rleshen Murat Jashari, vĂ«llai i Heroit Ismet Jashari, me kuislingun e titistin Azem Vllasi kĂ«tĂ« le ta shtjellojĂ« e qartĂ«sojĂ« drejtĂ«sia, se kush ishte agresori e kush viktim. Por veç njĂ« renegat i pa principtĂ« si Azem Vllasi, zor qĂ« mund tĂ« jetĂ« njĂ« viktimĂ«. Viktima janĂ« ata qĂ« masakroi Azem Vllasi me policinĂ« serbe nĂ« KosovĂ« nĂ« pranverĂ«n e vitit 1981. E pĂ«r kĂ«tĂ« duhej kalbur nĂ« burg e jo tĂ« bĂ«nte avokatin nĂ« KosovĂ« apo me absurdja  tĂ« vijĂ« tĂ« na pĂ«rrallisĂ« nĂ« televizionet e TiranĂ«s nĂ« ca intervista tĂ« shpifura.

17 mars 2017

Në foto: Azem Vllasi bashkëpunëtor me kriminelin e vrasësin e shqiptarëve Millosheviq, në foton tjetër gazeta "Rilindja" me 4 prill 1981 me fjalimin e Vllasit kundër demonstratave të vitit 1981 si dhe lavdërimi i forcave të policisë serbe që terrorizuar shqiptarët.

Kungujt e Qeverise / nga Kolec Traboini

ese
Kolec Traboini
KUNGUJT E QEVERISĂ‹


Nga KOLEC TRABOINI


           Mbasi dĂ«gjova llafeollogjine e ministrit tĂ« financave Arben Ahmetaj pĂ«r sukseset e mĂ«dha ekonomike tĂ« QeverisĂ«, dola nĂ« pazarin mĂ« tĂ« afĂ«rt tĂ« fruta perimeve nĂ« rrugĂ«n "Myslym Shyri" nĂ« TiranĂ«. Kisha mendimin qĂ« ky qĂ« flet e po na çan defterin pĂ«r suksese diçka di e nuk flet kot. Kot gjithashtu nuk e kanĂ« vĂ«nĂ« nĂ« maj tĂ« Pikaloit qeveritar. Pastaj ky po dublon edhe ministren e EkonomisĂ«, por edhe atĂ« tĂ« MirĂ«qenia Sociale i cili, kur flet pĂ«r suksese bĂ«n belbaçin. Ky i fundit dreqi e di ku e ka degdisur kokĂ«n se mirĂ«qenie nĂ« ShqipĂ«ri nuk ka.
I hodha një vështrim perimeve se me ato e mban barkun populli. Me ra në sy se një produkti i ishte ulur çmimi. Kungulli nga 300 lekë për kg. ishte bërë 250 lekë ose me të vjetra dymijë e pesëqind lekë. Ja pra thashë që mirëqenia nuk ka por suksese ka. Mirëpo që kungulli të jetë afërsisht sa të ardhurat ditore të një pensionisti në Shqipëri kjo nuk ka ndodhur kurrë në këtë tokë shqiptare. Kungullin e kemi pas blerë me 3 lekë kg. pra gati 100 herë më e pak se rroga ime ditore.
           Si kanĂ« surrat e flasin. Si nuk u plasi cipa kĂ«tyre mburravecĂ«ve tĂ« shĂ«mtuar qĂ« na tregojnĂ« sukseset kur jetojmĂ« nĂ« buzĂ« tĂ« katastrofĂ«s. MirĂ« ky delenxhi ministĂ«r qĂ« gĂ«njen sa ka kokĂ«n, por kryeministri çfarĂ« ka qĂ« na tregon suksese dhe ai. E ka lidh çdo pĂ«rparim tĂ« kĂ«tij vendi me njĂ« Veting. Mashtrim i kulluar. Pa le kur na thotĂ« njĂ« tjetĂ«r palo ministĂ«r, mĂ« duket ai i energjetikĂ«s, Damjani i GjiknurĂ«ve, qĂ« na e kripos kokĂ«n mirĂ« me fatura tĂ« energjisĂ« me çmime tĂ« larta e na thotĂ« se kush Ă«shtĂ« kundĂ«r Vetingut Ă«shtĂ« kundĂ«r popullit. Ore, po ky ka rrjedhur. I ka rĂ«nĂ« tavani fare. Shyqyr qĂ« nuk ka rrojtur nĂ« kohĂ« tĂ« Duçes se do ta merrte si ministĂ«r propogande nga se thotĂ« gĂ«njeshtra tĂ« tilla qĂ« bĂ«jnĂ« popullin nĂ« atĂ« shkallĂ« lumturie sa tĂ« hedh valle nĂ« ditĂ« tĂ« mortit. 

More, kam një pyetje për popullin tonë punëtor, heroik e të pa punë, që shkon në votime dhe voton për myteberrë. Çfarë mendon Populli? Këta që kemi në krye janë ministra apo kunguj?
           UnĂ« mendoj se janĂ« kunguj, madje me çmim tĂ« lartĂ« e po na kushtojnĂ« shumĂ« shtrenjtĂ«. Nuk na mbetet veç tĂ« parodizojmĂ« njĂ« kĂ«ngĂ« tĂ« kohĂ«s sĂ« lavdishme tĂ« Malukatit tĂ« madh qĂ« polli maluketĂ«r tĂ« vegjĂ«l:
Nga na erdhën këta sharlatanë?!