Çiçikovët e Qeverisë...- nga Kolec Traboini

Kolec P. TraboiniÇIÇIKOVËT E QEVERISË

Kryeministri në mashtrimin e radhës deklaroi: Vetingu nuk bëhet as për mua, as për Metën e as për Lulzim Bashën....po për ke atëhere? Me një fjalë këta politikanët do të vazhdojnë të vjedhin edhe me tej siç e kanë vjedhur këtë mjeran popull për njëzetepesë vjet. Ky është Vetingu. Firmosni, o qyqarë...

Nga KOLEC TRABOINI

ShumĂ« njerĂ«z po gĂ«njehen me Vetingun. Po keqkuptohen e mashtrohen shumĂ« shqiptare qĂ« firmosin pa ditur se pse. Firmosin pĂ«r drejtĂ«si imagjinare. E tha kryeministri me gojĂ«n e vet, Vetingu nuk Ă«shtĂ« pĂ«r mua, as pĂ«r MetĂ«n as pĂ«r Lulzim BashĂ«n. Po pĂ«r kĂ« Ă«shtĂ« atĂ«herĂ«? Pse duhen mbledhur firmat nga shoqatat servile tĂ« QeverisĂ« qĂ« u jep ndonjĂ« llokme. Shoqata zagarĂ«sh qĂ« e sjellin gjahun nĂ« pritĂ« pĂ«r ta qĂ«lluar gjahtari i madh? Mashtrim mĂ« i hapur nĂ« kĂ«tĂ« botĂ« njerĂ«zore nuk mund tĂ« gjendet. Siç bĂ«nte Enveri, me tufĂ«zimin qĂ« do tĂ« krijonte gjoja bollĂ«k, do e bĂ«nte popullin mĂ« tĂ« lumtur e mĂ« tĂ« pastĂ«r dhe fshatarĂ«t i ngordhi urie. Ă‹shtĂ« krejt e natyrshme qĂ« bijtĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« atĂ« qĂ« bĂ«nin baballarĂ«t. TĂ« tufĂ«zohet populli pas kauzave tĂ« krye qeveritarit qĂ« po i shket toka nĂ«n kĂ«mbĂ«. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« e ndyrĂ« politike pĂ«r tĂ« mbajtur pushtetin. Dhe ca politikuc tĂ« vegjĂ«l qĂ« nĂ« njĂ«zetepesĂ« vjet janĂ« darovitur me kolltukĂ« herĂ« nga Berisha e herĂ« nga Nano-Rama  dalin e bĂ«jnĂ« propagande pĂ«r mbledhje firmash. Referendumin kundra plehrave e refuzojnĂ« e kĂ«tĂ« palo veting, kĂ«tĂ« tullumbace ngjyra-ngjyra pĂ«r gjoja drejtĂ«si dalin dhe e mbrojnĂ«, dhe e propagandojnĂ«. QĂ«llimi njĂ« kolltuk tjetĂ«r. Neveri... KĂ«ta qĂ« janĂ« sot po kĂ«ta do jenĂ« edhe neser. Tani kĂ«ta do tĂ« kontrollojnĂ« edhe DrejtĂ«sinĂ«. PĂ«r hesap tĂ« xhepit tĂ« vet sigurisht. Kaq naiv jeni more shqiptarĂ«. E hani sapunin e kryeministrit pĂ«r djathĂ« Gjirokastre? Ju qofshi!
Tani doli edhe kryetari i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Velia, njĂ« Sorist i njohur pĂ«r mashtrimin e tij me shoqatĂ«n "Mjaft",  qĂ« u kthye nĂ« lake tĂ« politikĂ«s, e shiti kauzĂ«n qĂ« hapi Sorosi nĂ« AmerikĂ« pĂ«r njĂ« kolltuk nĂ« ShqipĂ«ri. Krye bashkiaku qĂ« duhet tĂ« merret me ujin, dritat, kanalet e fekalet qĂ« po na mbulojnĂ« e jo me politikĂ«n e ditĂ«s si sejmen i Kryeministrit, si njĂ« Çiçikov i pĂ«shtirĂ« firmash e shpirtrash tĂ« vdekur. Se tĂ« gjallĂ«t, mor zotni, e marrin vesh mire dhe e kuptojnĂ« çfarĂ« janĂ« kĂ«to firma nĂ« peticione fantazmĂ« tĂ« organizuar nga qeveria.
Një hall i madh i ka zënë që dalin me shkop e me traste të mbledhin firma. E tmerrshme. Çfarë po ndodh në këtë vend. Do bëjnë hallvaxhiun mbret, siç shkruante Noli i madh, demokrati më i madh shqiptar në histori. Qeveria mbledh firma kundër Opozitës. Kjo është me të vërtete ajo që nuhat aludon Ismail Kadare, se në horizont po duken re të zeza, prandaj përgatituni për ngadhënjimin e absurdit, diktaturën. Se diktatorët e vendosin pushtetin e vet absolut duke mashtruar së pari popullin. Të gjithë diktatorët kështu bëjnë. Edhe kryeministri këtë po bën. E ka thënë që në fillim, pritni se nuk keni parë gjë akoma. Dhe pak nga pak po e bën atë që ka premtuar. Pushtetin e tij absolut dhe katraurën e Shqipërisë. Ju qyqarë shqiptarë, që firmosni në peticione servile qeveritare mendoni se jetoni në demokraci, por diktaturën pas dere e keni. Asnjë pendim nuk e kthen mbrapsht gabimin e sotëm fatal.
A keni sy pĂ«r tĂ« parĂ«? A keni veshĂ« pĂ«r tĂ« dĂ«gjuar. Ju ka qorruar e shurdhuar politika, o popull. Ju po bĂ«ni tĂ« kundĂ«rtĂ«n e asaj qĂ« po bĂ«n Rumania. Po i konsolidoni pushtetin njĂ« njeriu dĂ«lirant e narcist qĂ« nuk mendon as njĂ« sekondĂ« tĂ« jetĂ«s sĂ« vet pĂ«r kĂ«tĂ« tĂ« mjerĂ« popull, qĂ« tĂ« rras nĂ« burg pĂ«r njĂ« fature energjie e tĂ« lĂ« aty deri sa tĂ« vrasĂ«sh vetĂ«n. Kryeqeveritari, ky tagrambledhĂ«s i madh, mendon e punon vetĂ«m pĂ«r luksin e vet, tĂ« ministrave tĂ« vet, tĂ« rrethit tĂ« vet, tĂ« shkĂ«lqimit tĂ« vet tĂ« rremĂ«. NjĂ« popull qĂ« shkon pas dĂ«lirantĂ«ve e jo pas njerĂ«zve racional pĂ«rfundon nĂ« greminĂ«. Pa pikĂ« dyshimi shkon ne depresion e fatalitet. Kaq herĂ« keni rĂ«nĂ«. NĂ« 1944 shkuat pas berihait tĂ« Enver HoxhĂ«s dhe komunisteve dhe e patĂ« veten ku kishit rĂ«nĂ« vetĂ«m nĂ« 1990 kur Amerika me politikat e strategjinĂ« e saj afatgjatĂ« tĂ« konkurrencĂ«s, e shkatĂ«rroi sistemin e hekurt komunist tĂ« RusisĂ« sovjetike. VetĂ«m atĂ«herĂ« u zgjuat, njĂ« zgjim i vonuar me plagĂ« tĂ« rĂ«nda shoqĂ«rore. Dhe mendojmĂ« se mĂ«suat diçka nga kjo histori tragjike. AsnjĂ« shans diktaturave, mos u jepni asnjĂ« mundĂ«si, asnjĂ« votĂ« dĂ«lirantĂ«ve qĂ« nesĂ«r mund t’ju rrezikojnĂ« jetĂ«n tuaj dhe tĂ« pasardhĂ«sve tuaj, qĂ« mjerisht e fatalisht pĂ«r kombin shqiptar, nuk e shohin tĂ« ardhmen e vet nĂ« kĂ«tĂ« vend, por vazhdojnĂ« tĂ« marrin nga sytĂ« kĂ«mbĂ«t e tĂ« ikin nga ShqipĂ«ria. Ndalimi artificial qĂ« i bĂ«ri Europa kĂ«tyre ikjeve duke mos u dhĂ«nĂ« azil shqiptarĂ«ve si sirianĂ«ve, me mendimin te drejtĂ« mbase se nuk duhet tĂ« boshatiset ShqipĂ«ria. Por kjo nuk Ă«shtĂ« zgjidhje, Ă«shtĂ« thjeshte njĂ« injeksion i kĂ«rkuar nga qeveria e dalĂ« boje e ShqipĂ«risĂ« pa asnjĂ« efekt kurativ. E keqja Ă«shtĂ« fasada, oratoria shterpĂ« qĂ« nuk zgjidh asnjĂ« problem, veç llomotitjeve televizive groteske:  punĂ« ka por specialist nuk ka. NjĂ« mashtrim kolosal, njĂ« cinizĂ«m i pashoq i krye qeveritarit me rininĂ« shqiptare tĂ« papunĂ«, me pa tĂ« ardhme,  qĂ« rri gjithĂ« ditĂ«n kafeneve si nĂ« asnjĂ« vend tjetĂ«r tĂ« EuropĂ«s e mĂ« gjerĂ«.
Dhe kësaj katrahurë i jepni firma në peticionet që organizon një qeveri e rrënuese, e paaftë, një qeveri që punon vetëm për xhepat e vet, që nuk e di çfarë po ndodh me popullin shqiptar në skamje, që nuk e di se pensioni i një dite është i barabarte me një kilogram kungull, çfarë nuk ka qenë kurrë në këtë vend e çfarë nuk ka qenë as në kohën e varfërisë më të madhe të diktaturës, Dhe i jepni firmën për ti zgjatur jetën Qeverise se Kungullit. Mos e vrisni vetën me dorën tuaj, o njerëz. Se ata këtë duan. Vetëvrasjen e trumcakut migjenian.
Po si mund tĂ« organizojnĂ« peticione publike kĂ«ta qĂ« nxorĂ«n ligjin e çmĂ«ndur pĂ«r ta mbushur ShqipĂ«rinĂ« me plehrat e EuropĂ«s. Ju mashtrojnĂ« kĂ«ta çmendurakĂ« nĂ« mĂ«nyre tĂ« hapur e ju me naivitet firmosni. Vetingu Ă«shtĂ« thjeshtĂ« se kush gjyqtar do tĂ« zgjidhet e kush do tĂ« skualifikohet. Po kujt i hyn nĂ« qase se kush gjyqtar zgjidhet, pĂ«rderisa po ato qĂ« ishin janĂ«. GatuajnĂ« brumĂ« me miell te mykur e ju thonĂ«, kjo po, Ă«shtĂ« njĂ« gjĂ« e re. KanĂ« vjedhur shumĂ« e hapur tani do pĂ«rpiqen tĂ« vjedhin mĂ« fshehurazi. Por do tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« vjedhin sigurisht. Juve qĂ« firmosni peticionin e qeverise do t’ju vjedhin. QĂ« shkoni si cjapi te kasapi. Problemi e lufta bĂ«het se kush nga krahĂ«t e politikes do tĂ« caktojĂ« tĂ« vetĂ«t me shumicĂ« nĂ« drejtĂ«si, qĂ« tĂ« drejtojnĂ« e vjedhim mĂ« lirshĂ«m,  qĂ« tĂ« mos dĂ«nohen pĂ«r vjedhjet qĂ« do tĂ« bĂ«jnĂ« edhe ne te ardhmen. Siç ka ndodhur deri mĂ« tani.  Se nuk ka folur kush pĂ«r ndonjĂ« veting tĂ« politikes, pĂ«r kĂ«ta gjoja tĂ« varfrit hajdutĂ« me çizme,  qĂ« janĂ« nĂ« krye tĂ« partive qe kur marrin pushtetin bĂ«hen si Ali Baba me dyzet  hajdutĂ«, qĂ« vjedhin me miliona nĂ«pĂ«rmjet korrupsionit me tendera mikut e shokut, djalit dhe kunatĂ«s, dreqit e tĂ« birit, por jo njerĂ«zve tĂ« thjeshtĂ« tĂ« popullit. JanĂ« milionerĂ« dhe jo me lekĂ« po me miliona Euro dhe DollarĂ«.
Jo, jo! Plehrat e politikës nuk mund të bëjnë as Veting dhe aq me tepër Drejtësi.
Por ata mund te dalin me shkop e me traste të mbledhin firma ndër shqiptarë që nuk kanë intuitë e janë mësuar të gënjehen prej këtyre Çiçikovëve politikë që kërkojnë rrugëve e shesheve të Shqipërisë për shpirtra të vdekur.

© k.p.traboini 2017

Si e pse nuk u bëra kurrë komunist - nga Kolec TraboiniSI E PSE NUK U BĂ‹RA KURRĂ‹ KOMUNIST
-  MegjithĂ« kĂ«mbĂ«nguljen e Niko KolekĂ«s, dajĂ«s sĂ« kryeministrit tĂ« sotĂ«m -

Nga KOLEC P: TRABOINI

Më thonë shpesh se qenkam produkt i kohës së lavdishme të Enver satanit. Më gjykojnë me mëndet e veta që u kanë mbetur peng i kohës së perënduar, se unë nuk e di veten produkt i bolshevizmit, as komunizmit e as i rrymave të tjera qëllim liga si këto. Veç dashurisë për Atdheun që e kam të pakontestueshme e të patjetërsueshme, nuk më lidh asgjë me kohën kur jetova në diktaturë.
Mallkuar qoftë ajo kohë gjaku e krimesh monstruoze!
Gjithsekush e ka nevojë të bejë apologjinë e vet. Edhe unë gjithashtu.
Unë Kolec Traboini jam produkt i Hotit dhe i Shkodrës, i biri i Palok Luc Çekut - Gojçaj, nga Traboini i Hotit që mbajti mbi shpatulla një histori. I lindur fatkeq në diktaturë kam qenë i detyruar të mbijetoj. Kam bërë koncesione plot ne punën time si skenarist filmi në Kinostudio, e kjo që të mbijetoja, si pinjoll i vetëm që isha, që të mos na shuhej raca e gjyshit tim Luc Çek Gojçit që e ka varrin në Traboini të Hotit, se boll na ka shuar komunizmi në Malësi, shumë dyer ka mbyllur njëherë e përgjithmonë.
Produkt komunist nuk jam e nuk mund tĂ« jem, aq mĂ« tepĂ«r vetĂ« daja i Kryeministrit tĂ« sotĂ«m, qĂ« ishte nip i njĂ« udhĂ«heqĂ«si  tĂ« diktaturĂ«s, Spiro KolekĂ«s, ndjesĂ« pastĂ« Niko Koleka nĂ« Kinostudio, ka insistuar aq shumĂ« qĂ« tĂ« bĂ«hesha komunist, por nĂ« asnjĂ« rrethanĂ« nuk kam pranuar.
Niko Koleka kishte qĂ«llim tĂ« mirĂ«, nuk e vĂ« nĂ« dyshim, se pa qenĂ« komunist nuk kishe asnjĂ« pĂ«rparĂ«si, por unĂ« kisha njĂ« kujtesĂ« tĂ« llahtarshme se si kishin vepruar komunistĂ«t me njerĂ«zit e krahinĂ«s sime Hot, por edhe nĂ« NanlocĂ«n tonĂ« ShkodĂ«r. E megjithĂ«se pagova haraç e bĂ«ra koncesionet e mbijetesĂ«s, kurrĂ« nuk e kam tentuar e as çuar nĂ«pĂ«r mend tĂ« jem produkt i kohĂ«s hoxhiste. Nuk me linte tĂ« bĂ«hesha komunist kujtimi i Nunit tim Prenk Uci i Hotit, i burgosur politik qĂ« u vetĂ«vra prej persekutimesh, kujtimi i vĂ«llait tĂ« tij Palok Uci qĂ« me urdhĂ«r e firmĂ« tĂ« Enver HoxhĂ«s u ekzekutua nĂ« mars 1945 nĂ« moshĂ« pak mĂ« shumĂ« se 20 vjeçare. Kujtimi i djalit tĂ« fisit tonĂ« Nikoll Gojçi komandant i batalionit tĂ« 3 tĂ« brigadĂ«s sĂ« I Sulmuese nĂ« moshĂ«n 26 vjeçare, qĂ« u ekzekutua pas shpine nga Mehmet Shehu. Nuk mĂ« linte as kujtimi i hotjanĂ«ve  tĂ« tjerĂ« tĂ« ekzekutuar si miku i ngushtĂ« tim eti, mĂ«suesi nga Hoti PjetĂ«r Pali, po ashtu kapiteni trim Gjelosh Luli, i miri PatĂ«r Zefi i Traboinit, mĂ«suesi artist GjokĂ« Martini, Kol Maçi e tĂ« tjerĂ«.  Mes meje e kĂ«lyshĂ«ve tĂ« Enver HoxhĂ«s qĂ« bĂ«nin krime tĂ« pĂ«rbindshme nĂ« MalĂ«si e nĂ« ShkodĂ«r kishte njĂ« hendek gjaku. Gjaku i bashkĂ«-malĂ«sorĂ«ve tĂ« mi, i fisit tim, i miqve e tĂ« afĂ«rmĂ«ve tĂ« Atit tim.
Ne nuk e lindĂ«m komunizmin kur erdhĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« botĂ«, e gjetĂ«m kĂ«tu. NdĂ«rsa pĂ«r ata qĂ« e sollĂ«n ka njĂ« thĂ«nie tĂ« komunistit tĂ« parĂ«, shkodranit Zef Mala, se,  as populli as historia nuk do tĂ« na falĂ« kurrĂ« se sollĂ«m farĂ«n e keqe shkatĂ«rrimtare nĂ« kĂ«tĂ« vend.
E vërteta është si dielli, i cili nuk mund të fshihet pas ferrave të komunizmit.
Punë e vështirë.

© Kolec P. Traboini 2017

Çadra e madhe dhe çadra e vogël- nga Kolec Traboini


 Autori i shkrimit, nĂ« sfond çadra e madhe e opozitĂ«s
Çadra e vogël e shoqatave civile lakej të Qeverisë

ÇADRA E MADHE DHE ÇADRA E VOGËL
Qeveria përdor shoqatat civile gjoja të pavarura për të mbledh firma e për të detyruar opozitën të kthehet në Parlament.

Nga KOLEC TRABOINI

NĂ« kthim nga Çadra e Madhe e opozitĂ«s qĂ« kish braktisur Parlamentin  e protestonte me ditĂ« para KryeministrisĂ«,  nĂ« cepin e Lulishtes "Rinia" ku gjendet dhe Ura e LanĂ«s, pashĂ« njĂ« çadĂ«r e vogĂ«l blu. Mendova pĂ«r njĂ« çast, duke u nis nga ngjyra blu, se opozita paska bĂ«rĂ« njĂ« punĂ« tĂ« mençur duke nxjerrĂ« tĂ« rinj demokratĂ« pĂ«r tĂ« mbledhur firma pĂ«r rrĂ«zimin e QeverisĂ«. U afrova. Aty ishte njĂ« vajzĂ« e bukur, dukej si studente, me flokĂ« tĂ« zinj, sy inteligjentĂ« qĂ« i shkĂ«lqenin ani pse ishte njĂ« ditĂ« e vĂ«rejtur dhe me shi. E pyeta:
- Përse është kjo Çadër e Vogël këtu në lulishte.
- Jemi shoqëria civile.
- Çfarë kauze keni- e pyeta sërish.
- Mbledhim firma - më tha. Duam që të përkrahet Vetingu dhe të kthehet Opozita në Parlament. Mu duke e çuditshme kjo kauzë prandaj i thashë.
- Ju si shoqëri civile, si shoqata flas, kam parasysh këtu dhe moshën tënde te re, pse nuk protestoni e mblidhni firma për të lehtësuar gjendjen kaotike të jetës studentore, pse nuk protestoni në mbështetje të banorëve të Zharrzës, pse nuk protestoni se mbaroni studimet universitare e nuk keni punë apo se të rinjtë si ti në moshë, mbi 80% e kanë mendjen për të ikur nga Shqipëria.
Ajo nuk dinte çfarë të thoshte.
- Po çfarë pune keni ju me vetingun? Me prokurorët e gjyqtarët? Pse bëheni lojë politike në ndeshjet në mes të dy dinozaurve të politikës konfliktuale shqiptare. A nuk keni kauza civile. A e shihni popullin që vuan?
Më kot prita të më përgjigjej.
E mbylla duke i thënë:
- Të ka nxjerrë qeveria në rrugë të gabuar. Mos u bëni vegla qorre të një qeverisje rrumpallë.
Pastaj nisa te meditoj me vete:
Bravo Qeveri. I përdor shoqatat civile si rrecke për të fshirë hundët në këtë epidemi gripi politik. 6000 shoqata civile ka Shqipëria. Të gjitha janë mercenare qeverish dhe tërë preokupimi është të marrin fonde e të bëjnë vila për të kaluar pleqërinë e zezë.
Ika me mendimin se përditë e më shumë bindem e më për shumë shoh thellë e më thellë, siç thoshte Migjeni, se këta sharlatanët që nuk dinë të qeverisin janë një barrë e rëndë për popullin dhe duhet shporrur.

© Kolec Traboin 2017