14 November 2016

Donald Trump për ndërhyjen në Kosovë 1999DONALD TRUP PĂ‹R NDĂ‹RHYRJEN NĂ‹ KOSOVĂ‹
- Ka thĂ«nĂ« nĂ« njĂ« intervistĂ« televizive nĂ« vitin 1999 - 

Do tĂ« veproja ndryshe, edhe pse e di se do tĂ« tingĂ«lloj çuditshĂ«m te shumĂ«kush. Shiko kaosin qĂ« kemi shkaktuar nĂ« KosovĂ«. UnĂ« mendoj qĂ« ne mund tĂ« themi se kemi humbur vetĂ«m disa njerĂ«z. Padyshim se ne ishim 10 mijĂ« metra larg me aeroplanĂ« prej ku po hidhnim bomba. Por shiko çfarĂ« i bĂ«mĂ« atij vendi, atyre njerĂ«zve; sa shumĂ« vdekje dhe vuajtje u kemi shkaktuar. Ne do tĂ« duhej tĂ« shkonim atje me trupa tokĂ«sore, do tĂ« kishte vrasje edhe nĂ« kĂ«tĂ« opsion por mĂ« pak. Nuk do tĂ« ishte situata kaq kaotike sa Ă«shtĂ« tash. NjerĂ«zit u pĂ«rzunĂ« nga tokat e tyre, nga territoret e tyre, çdokush po ikĂ«n kah po mundet dhe askush nuk po e di se çfarĂ« po ndodh. JanĂ« me mijĂ«ra tĂ« vrarĂ«”.

NdĂ«rsa Kryeministri shqiptar vazhdon tĂ« shpifĂ« e mashtroje opinionin nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« paskrupullt edhe nga New Yorku, se gjoja Donald Trump ka qĂ«nĂ« kundĂ«r ndĂ«rhyrjes nĂ« KosovĂ«. Po tani Edi Rama kĂ«to shpifje vazhdon ti kĂ«tĂ« pĂ«r kandidatin apo pĂ«r presidentin e zgjedhur. Ku ja çon mushka drite kĂ«tij shpifĂ«si, a ka njeri tĂ« na thojĂ«? 

Kolec P. Traboini
14 nëntor 2016

09 November 2016

Kryeministri shpërndan njoftime të rreme për Flamurin e Deçiqit- nga K.TraboiniKRYEMINISTRI EDI RAMA SHPËRNDAN NJOFTIME TË RREMË PËR FLAMURIN E DEÇIQIT 1911.

MeqĂ« e tjetĂ«rson historinĂ« e Hotit, sĂ« shpejti do ti nis me postĂ« librin “Flamuri nĂ« Deçiq” i Palok Traboinit (mĂ«suesi e luftĂ«tari,sekretari i Ded Gjo Lulit) qĂ« tĂ« mĂ«sojĂ« historine e kĂ«tij flamuri qĂ« ai kĂ«rkon tua faturojĂ« mĂ«rgimtarĂ«ve nĂ« AmerikĂ« tĂ« cilĂ«t e paskan sjellĂ« nĂ« KosovĂ« nĂ«pĂ«rmjet permetareve Gore Dindit dhe Toke Pollos. Krejt pa lidhje kjo histori. Se ku i gjen kryeministri kĂ«to histori nuk e di por mua si i biri i Palok Traboinit me shqetĂ«son tjetĂ«rsimi i historisĂ« e shpĂ«rndarja e informacioneve tĂ« rremĂ« aq mĂ« tepĂ«r kur shpĂ«rndarĂ«s i keqinformimeve Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« post tĂ« lartĂ« qeveritar. Ai flamur z. Kryeminister Ă«shtĂ« porositur nĂ« VjenĂ« dhe Ă«shtĂ« paguar nga Alardo Kastrioti dhe pĂ«r tĂ« shkuar pĂ«r ta marr  e sjellĂ« nĂ« Hot, Ă«shtĂ« dĂ«rguar  Palok Traboini. Lexo librin e Petraq Pepos “ Kujtime veteranĂ«sh” 1962 dhe atje do tĂ« gjeni fakte nĂ« lidhje me kĂ«tĂ« flamur.
Edhe me mua z. Edi Rama ka bërë te njëjtën gjë. Mitingun e organizuar prej meje në janar 1991, ku ka folur edhe ai për ca kinezë e arabe, ja ka faturuar Sali Berishës. Kam një shkrim të plotë për këtë miting, por mesa duket ai nuk lexon asgjë nga ato që shkruhen për të. E kur nuk lexon vështirë e ke të dish cila është historia e Flamurit të Deçiqit 1911. Dhe kësisoj të gënjehesh lehtë pas emrave të tillë Amarcord (titull i një filmi të Felinit)që ai e sjell si referencë në titull e që është një sajim i vonshëm që i është bërë fotos së Marubit, por në origjinalin që unë kam marrë në Fototeken Marubi që në vitit 1988, nuk ka asnjë shënim. Desha ti them Kryeministrit se malësorët e Hotit i dinë historitë e veta më mirë se sa informacionet e shpërndara andej e këndej pa asnjë kriter vertetësie.

Kolec Palok Traboini
9 nëntor 2016


Shkrimi i Kryeministrit Edi Rama
AMARCORD

Është e njohur kjo foto e Marubit që paraqet flamurin e shpalosur nga Ded Gjo Luli gjatë kryengritjeve të mëdha për pavarësi më 1911-1912. Çka dihet më pak, është se ky flamur mund të jetë pikërisht ai që sollën në truallin mëmë, me porosi të diasporës shqiptare në SHBA, dy patriotë përmetarë, Gore Dindi dhe Toke Pollo. Ata u nisen për të luftuar së bashku në Kosovë dhe për t'u pjekur me heroin kryengritës më 1911. Asnjë nga të dy luftëtarët toskë, të cilët rrugëtuan në Kosovë e Shqipëri, pa mundur ta takonin vetë gegun e madh Ded Gjo Lulin, nuk e morën kurrë vesh se çfarë u bë me flamurin pasi ja dorëzuan një emisari të tij.

Çka mund ta bëjë të besueshme tezën se bëhet fjalë për këtë flamur, nuk është vetëm cilësia e përpunimit të tij, por edhe dy fakte të tjera: Mbi flamur është vendosur një cohë ku shkruhet "Flamuri i Liris" mars 1911, vit që përkon me nisjen e dy patriotëve drejt Kosovës. Ndërkohë, në shtizën mbajtëse, shohim një shqiponjë njëkrerëshe, e cila është konform shqiponjës simbol të SHBA.

Flamuri paraqitet në formën e labarum-it, në stilin e legjioneve romake përfshirë edhe në kohën e Kostandinit të madh, gjë që të kujton strofën e famshme të himnit të flamurit të Imz. Nolit, "Flamur që lind Shën Kostandinin, pajton Islamn'e Krishtërimin, çpall midis feve vllazërimin, flamur bujar për Njerëzi" 🇦🇱