Palok Traboini, mësues, sekretar i Ded Gjo Lulit, flamurtar e luftëtar i Deçiqit 1911.In Memoriam

PALOK TRABOINI
(Hot, 10 prill 1888 – ShkodĂ«r, 14 korrik 1951)
Mësues, sekretar i Ded Gjo Lulit, flamurtar e luftëtar i Deçiqit, publicist dhe poet.

Palok Traboini ka lindur nĂ« prill tĂ« vitit 1888 nĂ« Traboin tĂ« Hotit, nĂ« trojet qĂ« ndodhen nĂ« shtetin e Malit tĂ« Zi, nĂ« njĂ« familje qĂ« i takon fisit Gojçaj. Ka mbetur jetim nĂ« moshĂ« tĂ« vogĂ«l dhe e Ă«ma Nora, gjendur nĂ« varfĂ«ri, deshi ta çonte nĂ« Shkrel tek gjinia e vet, por vojvoda i Traboinit, DedĂ« Gjo Luli, qĂ« kishte mendimin pĂ«r tĂ« shkolluar njĂ« njeri nga Hoti, ku tĂ« gjithĂ« ishin analfabetĂ« veç priftit, ndĂ«rmjetĂ«son dhe e dĂ«rgon nĂ« ShkodĂ«r, nĂ« ShkollĂ«n Tregtare Italiane, e ku ky vogĂ«lush hotjan do tĂ« jetonte nĂ« shtĂ«pinĂ« e profesorit zemĂ«rmirĂ« Andrea Skanjeti (i vjetri), italian ky i martuar me njĂ« vajzĂ« shqiptare, atĂ« bukuri qytetare shkodrane qĂ« tashmĂ« tĂ« gjithĂ« e njohin si Xhokonda shqiptare, “Motra Tone” e KolĂ« Arsen Idromenos. Me tĂ« mbaruar shkollĂ«n nĂ« vitin 1908, nĂ« pamundĂ«si pĂ«r tĂ« vazhduar studimet e larta pĂ«r gjuhĂ«si, siç aspironte, kish arritur tĂ« mĂ«sonte 5 gjuhĂ«, me ndĂ«rmjetĂ«simin e KolĂ« Idromenos emĂ«rohet mĂ«sues nĂ« shkollĂ«n e fretĂ«nve. Po kĂ«tĂ« vit martohet me vajzĂ«n e profesorit tĂ« vet, KatrinĂ«n, çfarĂ« e afroi familjarisht me rrethin e elitĂ«s aristokrate shkodrane, bartĂ«se e kulturĂ«s dhe traditave qĂ« prej kohĂ«s sĂ« venecianĂ«ve, se Shkodra dihet, ishte njĂ« Venecia e vogĂ«l, madje e ngjashme edhe nga rrethimi me ujra; tre lumenj e njĂ« liqen pĂ«rreth qytetit qĂ« frymĂ«merrte prej daljes pĂ«rmes BunĂ«s nĂ« det, duke u bĂ«rĂ« qendra tregtare ndĂ«r mĂ« tĂ« njohurat nĂ« Ballkan. ShĂ«rbeu si mĂ«sues nĂ« Prizren nĂ« vitet 1910-11 dhe u gjend nĂ« mes tĂ« luftĂ«tarĂ«ve nĂ« Hot kur nisi kryengritja e MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe, mĂ« 24 mars 1911. DedĂ« Gjo Luli, tĂ« cilit i shĂ«rbente si sekretar (sipas shkrimeve tĂ« Gjush SheldisĂ« qĂ« mbajnĂ« vitin 1959), duke qĂ«nĂ« se ishte i vetmi hotjan i shkolluar, njohĂ«s i shumĂ« gjuhĂ«ve dhe i pari mĂ«sues i MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe, e ngarkon me detyrĂ« tĂ« sjellĂ« flamurin kombĂ«tar tĂ« porositur muaj mĂ« parĂ« nga KolĂ« Ded Gjo Luli gjatĂ« njĂ« vizite qĂ« kishte bĂ«rĂ« nĂ« kancelaritĂ« e oborrit perandorak nĂ« VjenĂ«. Por, disa hotjanĂ« tĂ« moshuar, luftĂ«tarĂ« tĂ« kryengritjes antiosmane, thonin se flamuri ishte porositur nĂ« njĂ« punĂ«tori artistike tĂ« kryeqytetit perandorak me pĂ«rkujdesjen e pretendentit si pasardhĂ«s i heroit kombĂ«tar tĂ« shqiptarĂ«ve, Gjergj Kastrioti - SkĂ«nderbeut. Ky pretendent pĂ«r kurorĂ« nĂ« ShqipĂ«ri qĂ« mbante njĂ« emĂ«r tĂ« gjatĂ« aristokratik Juan Alardo Castriota de Perez y Valesco, mĂ« herĂ«t kishte patur lidhje me Faik KonicĂ«n, por mĂ« pas shkrimtari ynĂ« e kishte satirizuar thekshĂ«m. Flamuri qĂ« solli Palok Traboini Ă«shtĂ« pikĂ«risht ai qĂ« njihet si “Flamuri i DedĂ« Gjo Lulit “ dhe Ă«shtĂ« fiksuar nĂ« fotografi nga Kel Marubi me shĂ«nimin “Flamuri qĂ« u ngrit nĂ« Deçiq”. Ai flamur Ă«shtĂ« shpalosur sĂ« pari tek Kisha e Traboinit nĂ« Hot, dhe luftĂ«tarĂ«t …’e ngritĂ«n disa herĂ« nĂ« MajĂ«n e BratilĂ«s, duke i paraprirĂ« kĂ«shtu shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« e ngritjes sĂ« flamurit kombĂ«tar shqiptar nĂ« VlorĂ« me 1912”. (sipas Prof.dr. Gjovalin Shkurtaj, 2002).
Palok Traboini ish mik e bashkëluftëtar me poetin Hilë Mosi, tribunin Luigj Gurakuqi, shkrimtarin e botuesin e shquar Dom Ndoc Nika, me luftëtarë si Prel Keri e Ndoc Deda, i afërt shpirtërisht e familjarisht me Kolë Idromenon, inxhinjerin Zef Skanjeti e Jak Zorbën, koleg me mësuesit Mati Logoreci, Lazër Lymezi, Kolë Kodheli, Kolë Rrota, Ndoc Lezhja, Lukë Lukaj, Kolë Laca, Pjetër Pali (mësues ekzekutuar nga diktatura menjëherë pas luftës së dytë botërore) e tjerë.
Ka qĂ«nĂ« njĂ« prej bashkĂ«punĂ«torĂ«ve tĂ« gazetĂ«s “Koha - Bashkimi“, ShkodĂ«r 1910, ku gjenden koleksionet e shkrimeve, tĂ« cilat bashkĂ« me poemĂ«n epike “Lufta e maleve“ pĂ«r kryengritjen e vitit 1911, pĂ«rbĂ«n krijimtarinĂ« e tij tĂ« zbuluar deri mĂ« tash, si autor i para pavarĂ«sisĂ«. Palok Traboini Ă«shtĂ« bashkĂ«themelues i Internatit (ose siç quhej nĂ« MirditĂ« ) Konviktit "Mirdita”. Konvikti "Mirdita u themelue nĂ« vitin shkollor 1925-1926 nĂ« njĂ« pjesĂ« tĂ« QelĂ«s sĂ« AbacisĂ«. NĂ« atĂ« vit shkollor KolĂ« Dema ishte drejtor, Cin Çapeli dhe Palok Traboini mĂ«sues (AQSH, F.586, viti 1930, D.105, f.1).
Veç Oroshit të Mirditës(1925-26) ka qënë mësues në shkollën Franceskane, në Barbullush (1923-1924), në Shirokë( 1930-31), Bërdicë, Bajzë të Kastratit, Hot i Ri, në fshatrat shqiptare në Mal të Zi dhe Traboin të Hotit( 1940-1942).
Ă‹shtĂ« propozuar pĂ«r t’u dekoruar pas vdekjes nga veteranĂ«t kombĂ«tarĂ« tĂ« Hotit tĂ« Ri, nĂ« vitin 1962, si luftĂ«tar pĂ«r pavarĂ«si, por edhe si i pari mĂ«sues i MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe, por Kuvendi Popullor i atĂ«hershĂ«m e ka lĂ«nĂ« nĂ« harrim, ashtu siç vazhdojnĂ« ta lĂ«nĂ« nĂ« harrim edhe sot e kĂ«saj dite shtetarĂ«t e kohĂ«rave tĂ« reja, edhe pse demokracia shumĂ« gjĂ«ra i ka rishikuar pĂ«r tĂ« shmangur denigrimet e qĂ«llimshme historike.
Shpirti, idetë e atdhedashuria e zjarrtë i kanë mbetur derdhur në esè e vargje, ndërsa trupi i luftëtarit që kish marrë edhe plagë, më 14 korrik 1951 shkoi të pushojë në Rrmaj, në varrezën katolike të Shkodrës.
FalĂ« librit tĂ« çmuar tĂ« Petraq Pepos, shkrimeve historike tĂ« At Donat Kurtit, kujtimeve tĂ« botuara apo tĂ« lĂ«na, tĂ« luftĂ«tarit kryengritĂ«s Martin Ujk Çeku-Traboini, regjisorit tĂ« mirĂ«njohur Andrea Skanjeti qĂ« ruajti dhe ma dorĂ«zoi kopjen e vetme tĂ« poemĂ«s sĂ« humbur “Lufta e maleve” tĂ« vitit 1911 tĂ« Palok Traboinit, falĂ« fondit tĂ« çmuar tĂ« BibliotekĂ«s KombĂ«tare nĂ« TiranĂ« ku m’u vunĂ« nĂ« dispozicion numrat e gazetĂ«s “Koha Bashkimi”, ShkodĂ«r, tĂ« vitit 1910 dhe revista “Hylli i dritĂ«s”(1937), falĂ« thesarit tonĂ« kombĂ«tar FototekĂ«s “Marubi”, e, pĂ«r tĂ« mos i harruar, ish nxĂ«nĂ«sit e miqtĂ« e tij nĂ« tĂ« gjallĂ« si PjetĂ«r Hil Pali, Gjergj Gjok Shabani, Palok Prel Vuçetaj, KolĂ« Duku dhe Preng Gruda qĂ« mĂ« vunĂ« nĂ« dorĂ« dĂ«shmitĂ« e dorĂ«shkrimet e tyre Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« e mundur qĂ« nĂ« kuadrin e 100 vjetorit tĂ« pavarĂ«sisĂ« tĂ«  botohet libri “Flamuri nĂ« Deçiq” me autor Palok Traboini (Gojçaj). Gjithçka qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me krijimet e Palok Traboinit janĂ« botuar pjesĂ«risht mĂ« parĂ« apo kanĂ« mbetur nĂ« dorĂ«shkrim dhe i takojnĂ« viteve 1908-1911. Libri pĂ«rfshin katĂ«r kapituj qĂ« paraqesin aspekte tĂ« ndryshme tĂ« krijimtarisĂ« e tĂ« jetĂ«s sĂ« kĂ«tij autori. Promovimi i librit tĂ« Palok Traboinit “Flamuri nĂ« Deçiq” Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« nĂ« Prizren ku ka shĂ«rbyer mĂ«sues para pavarĂ«sisĂ« si dhe nĂ« Tuz tĂ« MalĂ«sisĂ«, ku Ă«shtĂ« dhe vendlindja e tij.
Nuk ka asnjĂ« dekoratĂ« apo vlerĂ«sim nga shteti shqiptar dhe megjithĂ«se propozuar nga veteranĂ«t e PavarĂ«sisĂ« nĂ« vitin 1962,  nuk ka asnjĂ« shkollĂ« me emrin e tij, anipse Ă«shtĂ« mĂ«suesi i parĂ« malĂ«sor dhe shkollĂ«n e Hotit tĂ« Ri e ka themeluar me inisiativĂ«n e shpenzimet e veta.
MosmirĂ«njohja njerĂ«zore Ă«shtĂ« cilĂ«sia mĂ« e keqe qĂ« mund tĂ« kenĂ« njerĂ«zit, por kur kjo mosmirĂ«njohje ndodh nga shteti, kjo konsiderohet mĂ« e rĂ«ndĂ«. Sepse kur njĂ« shtet nuk nderon atdhetarĂ«t, kĂ«shtu ai harron e çnderon vetveten pĂ«rkarshi popujve e kombeve tĂ« tjerĂ«.[ Gjeresisht per kete figure ne blogun:  http://paloktraboini.blogspot.com/]

Gazeta Dielli New York 13 korrik 2015
Bota sot  Zvicer 13 korrik 2015PALOK TRABOINI
TEACHER, POET, WARRIOR FOR ALBANIAN INDEPENDENCE

As a State, Albania was formed recently - in the early 20th century when after many wars she proclaimed independence on November 28, 1912 – but history knows this peoples from the most ancient of times.  She endured scores of invasions since Roman times; nearly 450 years under the Ottoman Empire alone.  This nation’s aspiration for freedom and independence has been expressed in countless wars and resistance, which have made it one of the most militant peoples in the Balkans.
Albanian national movements for independence, inspired by the deeds of Gjergj Kastrioti-Skenderbeu (Scanderbeg), have had their centers of resistance throughout the Albanian domain, in the south and north.  Especially distinguished in the uprising of 1911, which was one of the driving forces that one year later would bring independence and the formation of the Albanian state, are Kosova and Shkoder’s MalĂ«sia e Madhe.
The uprising of 1911 had its beginning in the Highlands of Hot, a region bordering Montenegro known for its warrior clans, under the leadership of the vastly popular Albanian Hero Ded Gjo Luli.
Against this revolt were sent considerable imperial Ottoman forces under the direction of General Shefqet Turgut Pasha, who had extinguished with blood, fire and violence the Kosova uprising of 1910.
In the midst of these events was one of Ded Gjo Luli’s fellow fighters, Palok Traboini, a young teacher and very cultured for his time.  This book is dedicated to him and his interesting life, and is titled after one of his literary works, the poem “The war of the mountains”.  Possessing knowledge of five languages, he began his writing in his city Shkoder’s newspapers, where he presents his ideas for the diffusion of culture and learning among his people.  His goal was the revitalization of pride and the national awakening of Albanians who were suffering under foreign occupation.  Palok Traboini began his teaching career in Prizren, KosovĂ«, where upon hearing of the uprising he immediately joined the ranks of the fighters from his birthplace, Hot.  Charged by the leader of the revolt Ded Gjo Luli, Traboini carried the Albanian National Flag from Vienna through the Dalmatian coast.  This same flag was raised on Mount Deciqi on April 6, 1911, and this event is considered one of the most important in Albanian History.  The insurrecting teacher took part in all battles and was wounded on July 15, 1912.
Witnesses have recorded in testimonials that Palok Traboini served as secretary to the leader of the revolt, Ded Gjo Luli.  During the siege of Shkoder by Montenegrin military forces, which lasted seven months between October 1912 and April 1913, he continued his patriotic operations by creating a connection between the nationalist forces inside the siege and those outside.
Palok Traboini continued his teaching work until the end of World War II.  In 1920 he fought in the War of Koplik, to defend Albania from the aggression of the Serbs, who wanted to invade Albanian territory.
The teacher was also a poet – in the fall of 1911, with impressions from the participation in the uprising, he wrote an epic poem, 1700 lines long.  In it he recounts with pathos the heroism of his fellow Albanian warriors who sacrificed their lives for their country.  With devotion he describes the figures of the fallen freedom fighters, especially that of the leader of the uprising, Ded Gjo Luli.
Palok Traboini, teacher, poet, warrior, passed away in 1951 and was buried in Rrmaj, the catholic cemetery in Shkoder.  Numerous authors, historians, and journalists have written about his activities and creative output including Prof. Petraq Pepo, journalism historian Prof.dr. Hamit Boriçi, writer Fran Camaj, Prof. dr. Gazmend Shpuza, historian Gjergj Nikprelaj, writer Prenk Gruda, journalist Dalip Greca, author Kujtim Dashi, teacher Gjush Sheldia, Preng Uli, Ilinden Spasse, Gjok Luli, among others.
Palok Traboini left two daughters and one son, Kolec Traboini, the latter being journalist and writer. He has collected and published accounts, documents, press articles as well as part of his father’s literary work “Flag in Deciq” published in 2012.


Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Kush e zbuloi Eliza Dushkun?-nga Kolec Traboini
 Bashkimi KombĂ«tar nĂ« EuropĂ« - njĂ« lojĂ« tragjike me shqiptarĂ«t
Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 

Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit

Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 

Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... 
  UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!-nga Kolec Traboini 
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Punët antikombëtare të sarafëve kosovarë/ Kolec Traboini


PUNĂ‹T ANTIKOMBĂ‹TARE TĂ‹ SARAFĂ‹VE KOSOVARĂ‹
Importet e Serbisë në Kosovë gjatë një dhjetvjeçari 2 miliard e 599 milion Euro.
A po krijon Kosova varësi ekonomike nga Serbia?!

Nga Kolec TRABOINI

Se çfarĂ« ka hequr populli shqiptar i KosovĂ«s nĂ« 100 vjet e sa janĂ« tĂ« vrarĂ«t nuk ka nevojĂ« ta themi se dihet. Historia Ă«shtĂ« e pĂ«rgjakur. Historia e re duhet tĂ« ndĂ«rtohet ndryshe dhe krimet duhen dĂ«nuar tĂ« paktĂ«n moralisht pĂ«r tĂ« nisur njĂ« udhĂ« tĂ« re, por ndonjĂ« ndjesĂ« tĂ« shtetit serb ndaj shqiptarĂ«ve pĂ«r masakra e gjenocid qĂ« ka bĂ«rĂ«, nuk ka e as ka pĂ«r t’u dukur nĂ« horizont. Ky Ă«shtĂ« poshtĂ«rim qĂ« nuk Ă«shtĂ« lehtĂ« tĂ« gĂ«lltitet nga ata qĂ« ndjehen shqiptarĂ« nĂ« asht e jo me fjalĂ« e kolltuk.  Por se çohen tregtarĂ«t-sarafĂ«t kosovarĂ« dhe e fusin krejtekonominĂ« e KosovĂ«s nĂ« varĂ«si tĂ« SerbisĂ«, kjo Ă«shtĂ« mĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« skandaloze. GjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« po mĂ« mbushet mendja se KosovĂ«n e çliruan amerikanĂ«t dhe po e shtyjnĂ« drejt SerbisĂ« sarafĂ«t vendas, qĂ« para fitimit nuk po kanĂ« parasysh asgjĂ«. KĂ«ta edhe shampot po duan t’i marrin nĂ« Serbi me çdo kusht, sepse mesa duket ndokush po ndihet mĂ« mirĂ« tĂ« lahet me shampo serbe sesa me shampo italiane. Ku vemi kĂ«shtu?!
NĂ« vitin 2003, importet nga Serbia nĂ« KosovĂ« janĂ« nĂ« shumĂ«n 156 milion Euro, nĂ« 2004 bĂ«hen 161 milion Euro, e nĂ« vazhdim me njĂ« progresion deri sa nĂ« vitin 2012 arrin nĂ« 378 milion Euro, njĂ« vit mĂ« pas 285 milion. Viti 2014 ka patur njĂ« rritje akoma mĂ« tĂ« madhe dhe nĂ« 10-vjeçar, i bie qĂ« Serbia tĂ« ketĂ« importuar nĂ« KosovĂ« 2 miliard 599 milion Euro mallra serbe. Serbia pasurohet, Kosova varfĂ«rohet. Miliona euro i shkojnĂ« SerbisĂ«, e cila njĂ« pjesĂ« tĂ« fitimit i çon pĂ«r armatim, pavarĂ«sisht se flet pĂ«r paqe. TĂ« gjithĂ« ujqĂ«rit flasin pĂ«r paqe para se t’u futen kopeve...Si ka mundĂ«si qĂ« nuk ka njĂ« bashkĂ«veprim mes tregtarĂ«ve nga Kosova e ata nga ShqipĂ«ria pĂ«r t’i sjellĂ« punĂ«t nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« tillĂ« qĂ« fitimi tĂ« mbetet nĂ« trojet shqiptare, tĂ« forcohen kĂ«to troje apo gjithmonĂ« do tĂ« na mbrojĂ« Amerika?!
Shihni tabelat se si janĂ« rritur importet e pĂ«rvitshme serbe nĂ« KosovĂ« qĂ« tĂ« kuptoni se ekonomikisht po krijohet njĂ« varĂ«si e tillĂ« qĂ« po shkoi gjatĂ« do tĂ« jetĂ« fatale pĂ«r shqiptarĂ«t nĂ« Ballkan. Edhe politikanĂ«t shqiptarĂ« po na shesin shumĂ« kopalla nga Tirana pĂ«r vlerat e bashkĂ«punimit me GjermaninĂ«. JanĂ« tĂ« gjitha rrena. Gjermania zĂ« vendin e shtatĂ« nĂ« lidhjet ekonomike dhe investimet nĂ« ShqipĂ«ri. Shesin kopalla sepse po na mburret politika se njĂ« kompani gjermane do tĂ« hap njĂ« supermarket nĂ« TiranĂ«, a thua pak qendra tregtare e supermarkete kemi. Mendjen vetĂ«m pĂ«r tĂ« shitur, po kush do t’i blejĂ« sa kohĂ« qĂ« fuqia blerĂ«se e shqiptarit Ă«shtĂ« nĂ« skaj tĂ« fundit. Nuk e thonĂ« por shqiptarĂ«t e kanĂ« 7 herĂ« mĂ« tĂ« ulet nivelin e jetesĂ«s sesa grekĂ«t qĂ« na qenkan nĂ« krizĂ« e po u qan hallin politika jonĂ« marroqe. Greket dinĂ« fort mirĂ« ti bĂ«jnĂ« punĂ«t e veta dhe do t’ia dalin po ne qĂ« mbetĂ«m e mbetĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« baltovinĂ« tĂ« skamjes si mĂ« tĂ« varfĂ«rit e EuropĂ«s dhe mĂ« gjerĂ«. E pra jemi shteti, kĂ«tu po flas pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« por edhe Kosova njĂ«jtĂ«,  qĂ« kemi pasuri tĂ« mĂ«dha natyrore nĂ«ntokĂ«sore, krom, bakĂ«r, magnez, naftĂ«. Si u katandisĂ«m kaq tĂ« varfĂ«r. Ku shkojnĂ« pasuritĂ« kombĂ«tare. Kush i vjedh nĂ« kĂ«tĂ« shtet rrumpallĂ«?!
Dikush mund tĂ« thotĂ«: çfarĂ« pune ka politika kombĂ«tare me tregtinĂ«. Ka posi, sepse varĂ«sia ekonomike e shet farĂ« lirĂ« sovranitetin shtetĂ«ror dhe njĂ« ditĂ« mund tĂ« ndodhemi tĂ« pushtuar, e tĂ« na duket pushtimi lumturi. Ka pushtime shumĂ« mĂ« tĂ« sofistikuara sesa ato ushtarake. MendjengushtĂ«t tregtarĂ« tĂ« KosovĂ«s e ShqipĂ«risĂ« mbase nuk e dinĂ«, por pĂ«r mua mĂ« shumĂ« qĂ«ndron versioni - bĂ«jnĂ« sikur nuk e dinĂ«  dhe kĂ«sisoj janĂ« gati tĂ« shesin KosovĂ«n dhe ShqipĂ«rinĂ«. Dhe po e shesin....e ne populli, qytetarĂ«t, qĂ« kĂ«ndojmĂ« sa na shqyhet gurmazi  "O sa mirĂ« me qenĂ« shqiptar", si tĂ« ishim tufĂ« delesh, shkojmĂ« ku tĂ« na çojĂ« çoban jarani, a nĂ« lĂ«ndina, a nĂ« kasaphanĂ«, njĂ« Zot e di. Por veç turbullira nĂ« horizont po shohim plot, e nuk po dimĂ«, a jemi gati t’i pĂ«rballojmĂ« apo do tĂ« dalim humbĂ«s si gjithherĂ« nĂ« histori....

12 korrik 2015

Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Kush e zbuloi Eliza Dushkun?-nga Kolec Traboini
 Bashkimi KombĂ«tar nĂ« EuropĂ« - njĂ« lojĂ« tragjike me shqiptarĂ«t
Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 

Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit

Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 

Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... 
  UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!-nga Kolec Traboini 
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI