A keni ndonjë pikë loti për popullin tuaj? / nga K.TraboiniA keni ndonjë pikë loti për popullin tuaj?
Nga 
Kolec TRABOINI

PushtetarĂ«t tanĂ« po qajnĂ« hallin e krizĂ«s greke. NĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« populli grek e ka njĂ« barrĂ« tĂ« rĂ«ndĂ« dhe kjo barrĂ« e rĂ«ndĂ« Ă«shtĂ« kasta politike qĂ« ka mbajtur mbi supe, e cila, e papĂ«rgjegjshme, e solli GreqinĂ« nĂ« fatin e perandorisĂ« romake, qĂ« e zhytur nĂ« qejfe e la popullin nĂ« mjerim e fundi dihet. Perandoria me shkĂ«lqimin mĂ« tĂ« madh nĂ« histori, qĂ« kishte vĂ«nĂ« botĂ«n nĂ«n vete, shtrirĂ« nĂ« tre kontinente, u shkĂ«rmoq, humbi si tĂ« mos kishte qenĂ« kurrĂ«. Greqia nuk Ă«shtĂ« nĂ« ato pĂ«rmasa, dhe ngrehina greke aq shumĂ« e stimuluar dhe pĂ«rkĂ«dhelur nga FuqitĂ« e MĂ«dha nĂ« orekse tĂ« mĂ«dha,  nuk besoj se do tĂ« shkaktojĂ« atĂ« efekt qĂ« solli shembja e perandorisĂ« romake, e cila solli  si pasojĂ« futjen e kontinentit nĂ« errĂ«sirĂ«n shumĂ« shekullore. ErrĂ«sirĂ« qĂ« do tĂ« vazhdonte deri me shfaqjen e madhĂ«rishme tĂ« Rilindjes sĂ« ndritur Europiane. MĂ« sĂ« shumti kriza ekonomike greke do tĂ« shkatĂ«rrojĂ« imazhin e njĂ« Greqie tĂ« lumtur, tĂ« njĂ« llastice ballkanike, vend ku europianĂ«t e kishin si njĂ« parajsĂ« ku mund tĂ« kalonin pushimet dimĂ«r verĂ«, nĂ«n diell e pranĂ« detit, mund tĂ« bĂ«nin qejfe tĂ« shfrenuara nĂ« ekzotikĂ«n e buzuqeve e tĂ« pjatave qĂ« thyheshin me zhurmĂ« nĂ«n avuj uzoje e vere mesdhetare. NĂ« GreqinĂ«  ku paraja shkonte lumĂ« e ku taksat nuk paguheshin sĂ« pari nga qeveritarĂ«t e korruptuar, pasurinĂ« e tĂ« cilĂ«ve e gjeje me shumicĂ« nĂ« bankat e ZvicrĂ«s, kishin jahte tĂ« padeklaruara, shtĂ«pi tĂ« shumta madje tĂ« implikuar nĂ« kĂ«to afera edhe ministrat e deputetĂ«t grekĂ«. E qĂ« tĂ« mos harrojmĂ«, Greqia gjatĂ« gjithĂ« ekzistencĂ«s sĂ« saj si shtet ka qenĂ« e pĂ«rkĂ«dhelura e EuropĂ«s. A mund tĂ« gjeni njĂ« shtet qĂ« brenda kufirit tĂ« 80 vjetĂ«ve tĂ« dyfishojĂ« territorin e vet, duke gllabĂ«ruar troje e popullsi tĂ« kombeve tĂ« tjera e duke i tjetĂ«rsuar ato me dhunĂ« deri nĂ« kufijtĂ« e gjenocidit mbi banorĂ«t e kombĂ«sive tĂ« tjera. Sepse pas gjenocidit turk mbi armenĂ«t kemi gjenocidin grek mbi shqiptarĂ«t e ÇamĂ«risĂ«, ndĂ«rkohĂ« qĂ« Europa heshtte.
Sot Greqia ka njĂ« shtet me sipĂ«rfaqe 131 mijĂ« e 940 kilometra katrorĂ«, ku pothuaj njĂ« e treta i janĂ« rrĂ«mbuer shqiptarĂ«ve, ajo qĂ« grekĂ«t e quajnĂ« Epir grek janĂ« tĂ« gjitha toka arbĂ«rore, e megjithatĂ« orekset e tĂ« pĂ«rkĂ«dhelurĂ«s sĂ« Fuqive tĂ« mĂ«dha evropiane nuk i mungon oreksi me shpikjen e shpifur “Vorio Epiri ine eleniki”.  Greqia ka mbi 11 milion banorĂ«, nga tĂ« cilĂ«t, njĂ« e treta janĂ« shqiptarĂ« apo dhe arvanitĂ«, pra shqiptarĂ« tĂ« hershĂ«m, tĂ« cilĂ«t nuk kanĂ« asnjĂ« tĂ« drejtĂ«, mohohen, nuk u njihet gjuha e tyre, kultura arvanite arbĂ«rore Ă«shtĂ« pĂ«rvetĂ«suar. Sot dalin çolejt me veshjet kombĂ«tare tĂ« shqiptarĂ«ve si roje nĂ« parlamentin grek dhe evropianĂ«t ngazĂ«llehen prej traditave tĂ« vjedhura, kinse nuk i dinĂ« shkrimet e konkluzionet e Jakob Philipp Fallmerayer, se revolucioni grek ishte "purely Shqiptarian Albanian, not a Hellenic Revolution”. Pra njĂ« revolucion i shqiptarĂ«ve dhe jo i grekĂ«ve dhe kjo e shkruar pikĂ«risht nĂ« vitin 1833, vetĂ«m 3 vjet pas shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« GreqisĂ«. Po sot, pas njĂ« shekulli e gjysmĂ« ku janĂ« shqiptarĂ«t qĂ« bĂ«nĂ« revolucionin grek, Ă«shtĂ« fjala pĂ«r pasardhĂ«sit e heronjve arvanitas, qĂ« nuk kanĂ« asnjĂ« tĂ« drejtĂ« etnike nĂ« shtetin e ri qĂ« formuan vetĂ« me gjakun e sakrificat e tyre.
Pra kjo Greqi e pĂ«rkĂ«dhelur nga fuqitĂ« evropiane, nĂ« sajĂ« tĂ« sĂ« cilĂ«s ka mbijetuar, Ă«shtĂ« e natyrshme qĂ« do tĂ« mbijetojĂ«  sĂ«rish, do tĂ« gjendet njĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« mos bjerĂ« nĂ« gjendjen shkatĂ«rrimtare tĂ« ekonomisĂ«, sepse nuk janĂ« interesat e EuropĂ«s ta shkĂ«rmoqin si fuqi nĂ« Mesdhe pĂ«rballĂ« vendeve arabe. Aq mĂ« tepĂ«r se territori grek ka shĂ«rbyer gjithherĂ« si njĂ« urĂ« kalimi tĂ« emigrantĂ«ve nga Lindja e Mesme  pĂ«r nĂ« EuropĂ«. NĂ«se Greqia do tĂ« dalĂ« nga sfera financiare e euros Ă«shtĂ« e natyrshme qĂ« duke qenĂ« jashtĂ« kontrollit evropian, ajo pĂ«r tĂ« thithur para do t’i hapĂ« portat e Europa do tĂ« shohĂ« njĂ« vĂ«rshim tĂ« ri e tĂ« paparĂ« tĂ« emigracionit arab nĂ« drejtim tĂ« saj. Me gjithĂ« ashpĂ«rsinĂ« nĂ« dukje, europianĂ«t e bashkimit do ta pĂ«rkĂ«dhelin e ledhatojnĂ« edhe mĂ« tej  GreqinĂ«.  Nuk ia vlen barra qeranĂ« ta humbĂ«, por ama sa mĂ« shumĂ« qĂ« e ndihmon Europa, aq mĂ« shumĂ« orekset greke shtohen. Duhet patur parasysh se sasinĂ« mĂ« tĂ« madhe tĂ« parave tĂ« marra nga Bashkimi Europian ajo i ka kaluar nĂ« furnizimin e ushtrisĂ« me armatime. Si mund tĂ« konsiderohesh nĂ« krizĂ«, kur shpenzon marramendshĂ«m pĂ«r armatime supermoderne, tej e pĂ«rtej programit tĂ« NATO-s pĂ«r anĂ«tarĂ«t e aleancĂ«s?
Le t’i referohemi shifrave. NĂ« vitin 2008, Greqia ka shpenzuar pĂ«r ushtrinĂ« rreth 9.3 biliard dollarĂ« dhe Ă«shtĂ« konsideruar importuesi mĂ« i madh i armĂ«ve konvencionale nĂ« EuropĂ«. Si mund njĂ« vend nĂ« krizĂ« qĂ« pĂ«r vitin 2013 tĂ« shpenzojĂ« 3 biliard Euro e tĂ« mbajĂ« njĂ« personel ushtarak prej 108 mijĂ« e 874 vetĂ«. Si mund tĂ« konsiderohesh nĂ« krizĂ« kur sjell ushtrinĂ« nĂ« kufirin me ShqipĂ«rinĂ«, sikur tĂ« jemi nĂ« gjendje lufte, nĂ« njĂ« kohĂ« qĂ« financon pensionet e shqiptarĂ«ve, qĂ« pĂ«r interesa ekonomike e mohojnĂ« kombĂ«sinĂ« e vet, vetĂ«quhen grekĂ« e marrin pension rreth 380 euro nĂ« muaj, pra sa dyfishi i njĂ« pensionisti mesatar nĂ« ShqipĂ«ri, i cili ka punuar tĂ«rĂ« jetĂ«n dhe jeton mjerueshĂ«m. NdĂ«rsa pensioni mesatar i njĂ« pensionisti grek Ă«shtĂ« 700 euro, ku e ku me gjendjen katastrofike tĂ« pensionistĂ«ve shqiptarĂ«.
Zërat qaramanë të shtetarëve e politikanëve shqiptarë që po lotojnë për krizën greke e kanë një shkak sigurisht, i druhen faktit se mbi 500 mijë emigrantë shqiptarë të mbetur pa punë e mjete jetese do të kqyrin të kthehen në shtëpitë e veta, në Atdhe, e do të bëhen një forcë e lirë pune që do të shtojë varfërinë e krisjet sociale në Shqipëri. Pra thënë shul shqip, qeveritarët kanë hallin e vet edhe ata, duan të mos kenë kokçarje, të vazhdojnë të notojnë në luks e të mos u prishet rehati prej revoltave popullore. Gjithsesi, problemi i emigrantëve shqiptarë në Greqi qëndron, janë në zgrip, kriza së pari do të kalojë mbi ata, por ne jemi shqiptarë që anipse në fat të keq historik, lodhjet, vuajtjet e mundimet na kanë bërë të rezistueshëm. Bëjmë çdo punë, përballojmë vështirësitë dhe mbijetojmë. Dhe besoj se emigrantët shqiptarë do të mbijetojnë edhe në këtë situatë të vështirë sepse pakësohen punët, falimentojnë firmat dhe qytetarët grekë bëhen më dorështrënguar.
E parĂ« nĂ« njĂ« plan tjetĂ«r, do tĂ« pyesja kĂ«ta qeverisĂ«s apo deputetĂ« qĂ« po shqetĂ«sohen aq shumĂ« pĂ«r krizĂ«n greke, se sa i ka tĂ« ardhurat njĂ« pensionist grek dhe sa e ka njĂ« shqiptar, flasim pĂ«r kushte profesionesh tĂ« njĂ«jta. I ballafaqoni e do tĂ« shihni se sa poshtĂ« Ă«shtĂ« niveli i jetesĂ«s sĂ« shqiptarĂ«ve, e pastaj pĂ«rrallisni nĂ«pĂ«r  gazeta se kriza greke po bĂ«n hatanĂ« tek fqinji i jugut dhe ne qenkĂ«rkemi bukur mirĂ«, pa krizĂ«. Kur s’na thonĂ« dhe nĂ« lumturi! Kur nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« ne jemi nĂ«n nivelin e detit dhe nuk ka sesi t’i ndjejmĂ« dallgĂ«t e krizave. I qajmĂ« hallin kalorĂ«sit se i varen kĂ«mbĂ«t e vetĂ« jemi zhyt mbyt...nĂ« fund tĂ« detit tĂ« krizave.
A keni gjĂ« tĂ« thoni pĂ«r situatĂ«n ku ndodhemi tĂ« nderuar shtetarĂ« e deputetĂ«, ministra e ofiqarĂ«? A keni gjĂ« tĂ« thoni se si mund tĂ« jetohet me 100 euro nĂ« muaj qĂ« ju shtetarĂ« e deputetĂ« nĂ«pĂ«r restorante klasi i lini bakshish? A e dini ju qĂ« qeverisni se shteti grek qĂ« ka afro tre-katĂ«rfishin e popullsisĂ« nĂ« raport me ShqipĂ«rinĂ« dhe pesĂ« fishin e sipĂ«rfaqes, ka njĂ« qeveri me 16 ministra, ndĂ«rkohĂ« qĂ« qeveria jonĂ« qĂ« Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« vend tĂ« vogĂ«l fare, me 28 mijĂ« kilometra katrorĂ« sipĂ«rfaqe dhe popullsi 2 milion e 800 mijĂ« banorĂ«, ka njĂ« qeveri tĂ« rĂ«ndĂ« me 20 ministra, ndĂ«rkohĂ« qĂ« kabineti i presidentit amerikan pĂ«rbĂ«het nga 15  ministri. Si Ă«shtĂ« e mundur qĂ« populli i varfĂ«r shqiptar tĂ« mbajĂ« mbi supe gjithĂ« kĂ«tĂ« barrĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«?  Kujt i hyn nĂ« punĂ« se çfarĂ« bĂ«n gjithĂ« ditĂ«n, ta zĂ«mĂ«, Ministria fantazmĂ« pĂ«r marrĂ«dhĂ«niet me parlamentin. Parlamenti me QeverinĂ« janĂ« veç njĂ«mijĂ« hapa larg njĂ«ri-tjetrit, e nĂ« vend tĂ« njĂ« postieri vĂ«mĂ« njĂ« ministĂ«r me njĂ« aparat ku rregullojnĂ« taraf e miqĂ«si. Ka njĂ« ministri tĂ« Mjedisit krejt kot, se nuk ka mbetur ta mbrojĂ« mjedisin njĂ« ministri qĂ« pushton trotuarin nĂ« rrugĂ«n “Mihail Duri” nĂ« TiranĂ« dhe qytetarĂ«t detyrohen tĂ« kalojnĂ« nĂ« mes tĂ« rrugĂ«s, nĂ«n rrezikun e ndonjĂ« pĂ«rplasje qĂ« mund t’u kushtojĂ« jetĂ«n. Kujt i duhet ministria e Inovacionit e AdministratĂ«s Publike, njĂ« sajesĂ« sa pĂ«r t’i gjetur vendin njĂ« zonje me lidhje e miqĂ«si familjare? ÇfarĂ« dreqin bĂ«n ministri i shtetit tĂ« Qeverisjes vendore? Qeverisja vendore tashmĂ« realizohet nga 61 kryebashkiakĂ«, thuaj tĂ« gjithĂ« tĂ« partisĂ« nĂ« pushtet. Kryeministri dashka njĂ« ministĂ«r tĂ« veçantĂ« pĂ«r tĂ« komunikuar me kryebashkiakĂ«t e partisĂ« sĂ« tij? Veç kur e thua se kemi pesĂ« ministri mĂ« shumĂ« se shteti amerikan me 380 milionĂ« banorĂ« dhe ekonominĂ« mĂ« tĂ« fuqishme nĂ« botĂ«, mĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« ndjehemi rehat, sepse nuk ka krizĂ« qĂ« mund t’i bĂ«jĂ« gjĂ« kĂ«tij vendi tĂ« vogĂ«l  me qeverisje tĂ« madhe dhe me korrupsion gjigant, me tĂ« madhin nĂ« Ballkan, bashkĂ« nĂ« kĂ«tĂ« meritĂ« me vĂ«llezĂ«rit tanĂ« nĂ« KosovĂ«. Po le t’i kthehemi GreqisĂ« pĂ«r tĂ« cilĂ«n qajnĂ« me lotĂ« e me bot politikanĂ«t e shtetarĂ«t tanĂ« nĂ«n ison e vajtojcave tĂ« parlamentit shqiptar.
A keni gjĂ« tĂ« thoni cili Ă«shtĂ« standarti i jetesĂ«s nĂ« Greqi dhe cili Ă«shtĂ« nĂ« ShqipĂ«ri? Se thirrje pĂ«r tĂ« pasur dhimbje se Greqia po fundoset nuk kanĂ« efektin e duhur tek ata qĂ« janĂ« vetĂ« tĂ« mbytur. GrekĂ«t morĂ«n aq shumĂ« para nga Europa e tani nuk kanĂ« si t’i paguajnĂ«. Le tĂ« mos i paguajnĂ«. Kush kishte dha. A nuk bĂ«ri dhe ish Jugosllavia kĂ«shtu? AsnjĂ« para nuk u ktheu kreditorĂ«ve. QeveritarĂ«t tanĂ« tĂ« papĂ«rgjegjshĂ«m, qĂ« notojnĂ« nĂ« luks, qĂ« bredhin nĂ«pĂ«r EuropĂ« e botĂ«, qĂ« e kanĂ« bĂ«rĂ« Parisin si shtĂ«pi e dytĂ«, qĂ« na i vĂ«nĂ« edhe fotot e udhĂ«timeve tĂ« veta nĂ«pĂ«r faqet e e mediave sociale elektronike, duke u mburrur se hanĂ« e pinĂ« me paratĂ« e shqiptarĂ«ve, duhet tĂ« dinĂ« kĂ«ta,  mĂ« shumĂ« se tĂ« pĂ«rkĂ«dhelur tĂ« fatit - anĂ«tarĂ« tĂ« klanit, se jemi ne pĂ«r tĂ« qarĂ« e qeshur, e jo grekĂ«t.
Ju qĂ« jeni nĂ« krye, qĂ« gĂ«zoni privilegje kur populli juaj vuan, qani hallet e popullit shqiptar se pĂ«r atĂ« ju paguan aq shtrenjtĂ«. Se pĂ«r grekĂ«t mendon Gjermania, Franca, Anglia, Rusia, Serbia dhe tĂ«rĂ« miqtĂ« e saj qĂ« historikisht e kanĂ« pĂ«rkĂ«dhelur kur ne na i vinin hanxharĂ«t  nĂ« trup tĂ« Atdheut,  pĂ«r tĂ« ushqyer oreksin e pangopur tĂ« saj me tokat shqiptare. Ne nuk gĂ«zojmĂ« kur tjetri vuan, qoftĂ« ky dhe fqinji ynĂ« qĂ« na ka vjedhur vatanin, por vuajtjet tona nuk paskan njĂ« tĂ« ngjashĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« EuropĂ«n tonĂ« ku jetojmĂ« qĂ« kur janĂ« shfaqur qeniet e para njerĂ«zore mbi tokĂ«,  por mjerisht e tragjikisht jemi tĂ« pĂ«rjashtuar.
Fillimi e fundi i fjalës: A keni ndonjë pikë loti për popullin tuaj?!

28 qershor 2015

Gazeta SOT f.19, 30 qershor 2015
Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Kush e zbuloi Eliza Dushkun?-nga Kolec Traboini
 Bashkimi KombĂ«tar nĂ« EuropĂ« - njĂ« lojĂ« tragjike me shqiptarĂ«t
 Ă‡farĂ« kĂ«rkon feja nĂ« rrugĂ«?! /nga K.Traboini
Punët antikombëtare të sarafëve kosovarë/ K.Traboini

Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 

Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit

Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 

Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... 
  UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!-nga Kolec Traboini 
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Kaçamak elektoral në Shqipërinë e esnafeve /nga Kolec Traboini

Gishti im i nxirë nga komisioni i zgjedhjeve le shijen e mesjetës
KAÇAMAK ELEKTORAL 
NĂ‹ SHQIPĂ‹RINĂ‹ E ESNAFEVE

Nga
Kolec TRABOINI

MegjithĂ« dilemat pĂ«r mospjesmarrje, mĂ« sĂ« fundi vendosa tĂ« shkoj nĂ« qĂ«ndrĂ«n e votimit tek shkolla “Kristoforidhi”, nĂ« rrugĂ«n “Shyqyri BĂ«rxolli” nĂ« TiranĂ«. Nuk u nguta. Kur u gjenda aty ishte ora 5 e pasdites. Ne tĂ« vĂ«rtetĂ« gjithçka dukej e qetĂ«, plot njerĂ«z qĂ« dukeshin si sehirxhinj, por qĂ« nĂ« fakt ishin tĂ« interesuar e i vigjĂ«lonin sytĂ« pĂ«r tĂ« parĂ« ndonjĂ« hile qĂ« mund tĂ« bĂ«nte kundĂ«rshtari. Pasi mora letrat, i vendosa shenjĂ«n e pĂ«rzgjedhjes pĂ«r kryebashkiak dhe pĂ«r kĂ«shilltarĂ« e dola nĂ« oborrin e shkollĂ«s. Aty u gjenda para njĂ« surprize. NĂ« kĂ«ndin e kundĂ«rt, pĂ«rkundruall qendrĂ«s, por brenda oborrit tĂ« shkollĂ«s, ishte njĂ« kĂ«nd i improvizuar me njĂ« tryezĂ« e me njĂ« kuti votimi. MĂ« bĂ«ri pĂ«rshtypje ndaj u afrova. Vajza nĂ« ballĂ« tĂ« tryezĂ«s bisedonte me njĂ« çift, tĂ« cilĂ«t shĂ«nonin nĂ« ca letra. Pastaj papritur u kujtova se letrat ishin identike me ato qĂ« kisha plotĂ«suar brenda nĂ« qendrĂ«n e votimit. M’u duk njĂ« gjĂ« e parregullt, prandaj sapo çifti u largua e pyes vajzĂ«n, çfarĂ« ishin ato letra qĂ« plotĂ«suan ata njerĂ«z. FletĂ«-anketime. - mĂ« tha. ÇfarĂ« anketimesh e kush i bĂ«n. Ora News bashkĂ« me qendrĂ«n e anketimeve AA….nuk mĂ« kujtohen shĂ«njat qĂ« mĂ« tha. KĂ«to janĂ« sondazhe. Po mirĂ«, - i them, - kĂ«to sondazhe behĂ«n pĂ«rpara votimeve e nuk Ă«shtĂ« e pranueshme tĂ« ngrihen instanca paralele ditĂ«n e votimit, sondazhet janĂ« prognoza jo realitete paralele, nuk mund tĂ« dualizojnĂ«t qendrat e votimit e KQZ-tĂ«. Mua kĂ«shtu na kanĂ« thĂ«nĂ«, - tha ajo. Deri kĂ«tu biseda ishte e thjeshtĂ« por mĂ«nyra se si po justifikohej nuk mĂ« pĂ«lqeu, ndaj i shpreha dyshimin e dytĂ«. Si Ă«shtĂ« e mundur qĂ« flete anketimet tĂ« jenĂ« identike ne ngjyre e format dhe me tĂ« njĂ«tĂ«t emra si ato qĂ« unĂ« sapo votova. Nuk e di, tha vajza. Dhe padyshim qĂ« ajo nuk e dinte. AtĂ«herĂ« dyshimi im u konsolidua dhe i thashĂ«: bukur, le ta themi se Ă«shtĂ« i mirĂ«qenĂ« dhe i ligjshĂ«m ky paralelizĂ«m ditĂ«n e zgjedhjeve. MĂ« jep mua dy fletĂ«, njĂ« pĂ«r kĂ«shilltar e njĂ« pĂ«r kryebashkiak qĂ« t’i mbush e t’i fus nĂ« kutinĂ« qĂ« keni vendosur kĂ«tu nĂ« tryezĂ«. Vajza mĂ« pa, dyshoi dhe mĂ« tha prerĂ«: Jo. Nuk tĂ« jap fletĂ«t. Pse? - e pyeta. Pse, - mĂ« tha ajo, - se ata qĂ« i anketojmĂ« i zgjedhim vetĂ«. Po unĂ« kam dĂ«shirĂ« tĂ« anketohem - i thashĂ«. Kur unĂ« kĂ«mbĂ«ngula ajo akoma mĂ« shumĂ« kundĂ«rshtoi. Nuk donte tĂ« m’i linte nĂ« dorĂ«n time fletĂ«t e votimit (anketim) qĂ« ishin identike, siç thamĂ«,  me ato qĂ« hidheshin nĂ« kutitĂ« e votimit. Epo, vazhdova kuvendimin me atĂ« vajzĂ« duke pĂ«rdorur sarkazmĂ«n, o zgjedhje o zgjidhje, media private nuk ka pse gatuan kaçamak nĂ« punĂ«t e hyqymetit...
Hodha sytĂ« rreth e rrotull mos shihja ndonjĂ« tĂ« policisĂ«, qĂ« t’i pyesja a janĂ« tĂ« rregullta kĂ«to zgjedhje paralele, kuti votimi paralele e fletĂ« votimi autentike paralele nĂ« tĂ« njĂ«tĂ«n qĂ«ndĂ«r votimi. Askund kĂ«mbĂ« polici megjithĂ«se isha nĂ« qendĂ«r tĂ« TiranĂ«s.  Po kĂ«to fletĂ« votimi ku shkojnĂ« e pyeta vajzĂ«n duke i treguar kutinĂ«, ku mund ishin qindra fletĂ«votimi tĂ« mbushura. I dinĂ« ata, nuk e di unĂ«, - tha ajo. Po, - i thashĂ«, - i dinĂ« ata, por i pĂ«rfytyroj edhe unĂ«. Ajo vazhdoi punĂ«n e vet duke pĂ«rzgjedhur njerĂ«z, tĂ« cilĂ«t mesa duket i njihte dhe duke mbushur fletĂ« votimi e duke i hedhur nĂ« kutinĂ« e madhe mbi tryezĂ«.
Mirë mua më lindi një dyshim, po ata që janë të interesuar që zgjedhjet të mos manipulohen pse nuk u tërheq vëmendje fakti se fletët e votimit ishin autentike. Ku i kanë marrë, ku i kanë shtypur dhe a nuk ka rrezik që kjo arkë të futet fshehurazi në klasat e shkollës e të numërohet si kutitë e tjera? Po sa të tilla ishin në tërë Tiranën?! A mund këto të keqpërdoren për të manipuluar rezultatet? Këto gjëra kanë ngjarë prandaj të mos ju duket çudi të dilni se keni votuar dy here- thashë me vete. Dhe pastaj vazhdova arsyetimin:
Se çfarĂ« i duhet Ora News  tĂ« pĂ«rzihet nĂ« kĂ«to zgjedhje paralele nuk e dimĂ« por e marrim me mend, sepse ajo pĂ«r tĂ« pĂ«rfituar e ka pas njĂ« kurs pro PD kur kjo ishte nĂ« pushtet, por menjĂ«herĂ« pasi kĂ«tij televizioni Ministria e KulturĂ«s sĂ« qeverisĂ« sĂ« sotme sapo erdhi nĂ« pushtet, i shiti nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« fshehtĂ« e jashtĂ« syve tĂ« publikut njĂ« pjesĂ« tĂ« oborrit tĂ« Kinostudios pĂ«r njĂ« çapĂ« bukĂ«, e ka kthyer timonin 180 gradĂ« dhe Ă«shtĂ« nĂ« shĂ«rbim mediatik tĂ« partive nĂ« pushtet. Me çfarĂ« shohim pĂ«rnatĂ« aty, gjendet e kapur si peshku nĂ« grep. PĂ«rndryshe e la veten tĂ« kapet nga pushteti me shumĂ« dĂ«shirĂ« se nga pushteti burojnĂ« milionat e reklamave. Ajo çfarĂ« ndodhi me Televizionin “Agon” Ă«shtĂ« edhe njĂ« mĂ«sim i mirĂ« qĂ« po nuk bashkĂ«punove e pĂ«sove. Vajte pĂ«r lesh.  E, mos vallĂ«, na ruaj zot se ne vetĂ«m hamendĂ«sime po bĂ«jmĂ«, me kĂ«to kuti Ora News dĂ«shiron t’i japĂ« njĂ« dorĂ« pozitivitet ndonjĂ«  kandidati tĂ« partive nĂ« pushtet.
Mos më thoni që nuk është e mundur, sepse, si në asnjë vend tjetër në botë, nuk ka gjëra të pangjara në këtë Shqipërinë tonë të esnafeve dhe kasnecëve televizivë.

21 qershor 2015

Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:
Kush e zbuloi Eliza Dushkun?-nga Kolec Traboini
 Bashkimi KombĂ«tar nĂ« EuropĂ« - njĂ« lojĂ« tragjike me shqiptarĂ«t
Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 

Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit

Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 

Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... 
  UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!-nga Kolec Traboini 
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI


Rrëfimet e djalit nga Hoti /refleksione nga Sazan Goliku

RRĂ‹FIMET E DJALIT NGA HOTI
-Refleksione pĂ«r librin “Djali nga Hoti” tĂ« Kolec Traboinit –
Sazan Goliku
Nga Sazan GOLIKU
NjĂ« fletore hartimesh nĂ« frĂ«ngjisht e njĂ« nxĂ«nĂ«si (mĂ« saktĂ«sisht tĂ« babait tĂ« vet) tĂ« vitit 1905,  i kanĂ« shĂ«rbyer Kolec Traboinit pĂ«r tĂ« krijuar njĂ« libĂ«r me 29 rrĂ«fime pĂ«r fĂ«mijĂ«, çfarĂ« shĂ«non prurje tĂ« re, anipse rrĂ«fimet janĂ« tĂ« hershme tĂ« njĂ« kohe mbi njĂ« shekullore, por pĂ«r shkak tĂ« veçorive tĂ« moshĂ«s nuk duket dhe aq larg. Bota e fĂ«mijĂ«ve nĂ« tĂ« gjitha kohĂ«rat ka edhe tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta, si Ă«ndĂ«rrimet, miqĂ«sinĂ«, dashurinĂ«, respektin, dĂ«shirĂ«n pĂ«r zbavitje dhe etjen pĂ«r dije, siç shkruan autori Traboini nĂ« rrĂ«fimin e parĂ« nĂ« hyrje “RrĂ«fim i vogĂ«l pĂ«r atin tim”.
LetĂ«rsia pĂ«r fĂ«mijĂ« e shekujve tĂ« kaluar  lexohet aq mrekullisht edhe sot. Teknika dhe teknologjia e ka lehtĂ«suar jetĂ«n, por nuk e ka ndryshuar shumĂ« njeriun, i cili shpesh i lodhur nga jeta moderne, ku gjithçka vrapon pa tĂ« lĂ«nĂ« kohĂ« as tĂ« soditĂ«sh hĂ«nĂ«n e yjtĂ«, zogjtĂ« nĂ« fluturim, kaprojtĂ« nĂ« pyll, lĂ«ndinat me lule, krahĂ«t e fluturave, xixĂ«llonjat e buzĂ«mbrĂ«mjes, lulĂ«kuqet e manushaqet. Pra, nĂ« kĂ«tĂ« lodhje ai shpesh i kthehet natyrĂ«s plot dĂ«shirĂ«. Dhe natyra nuk ndryshon dhe aq nĂ« kufijtĂ« e njĂ« shekulli. Ajo Ă«shtĂ« shlodhĂ«se dhe frymĂ«zuese. NĂ« natyrĂ« njeriu gjen prehje e gĂ«zim dhe nĂ« rrĂ«fimet e njĂ« kohe tĂ« largĂ«t vihet re mĂ« shumĂ« prania e natyrĂ«s se sa e teknikĂ«s dhe makinave qĂ« herĂ« herĂ« nĂ«pĂ«r qytete tĂ« zĂ«nĂ« frymĂ«n. RrĂ«fimet janĂ« tĂ« gjitha tĂ« ilustruara dhe i takojnĂ« asaj moshe kur fĂ«mijĂ«t kanĂ« mĂ«suar tĂ« lexojnĂ« dhe dĂ«shirojnĂ« edhe ata tĂ« kenĂ« bibliotekĂ«n e tyre me libra tĂ« formatuar si ato tĂ« rriturve.
Libri “Djali nga Hoti”, nga kjo malĂ«si shqiptare e ndarĂ« nĂ« mes tĂ« dy shteteve ShqipĂ«risĂ« e Malit tĂ« Zi, e dĂ«nuar tĂ« jetĂ« dy gjysma, shpalos rrĂ«fenjĂ« pas rrĂ«fenje ndodhi qĂ« e mbushin jetĂ«n e fĂ«mijĂ«ve me mbresa tĂ« pashlyeshme nga koha kur kjo ndarje ende nuk kishte ndodhur. Ky libĂ«r plotĂ«son njĂ« zbrazĂ«ti, atĂ« tĂ« periudhĂ«s sĂ« jetĂ«s sĂ« fĂ«mijĂ«ve shqiptarĂ« para pavarĂ«sisĂ«, me ngjarjet, mendimet, botĂ«n dhe Ă«ndĂ«rrimet e tyre.
Titulli i librit është mjaft domethënës, sepse personazhi që rrëfen ndodhitë është një djalë nga Hoti që ka zbritur në Shkodër për të mësuar në Shkollën Teknike Tregtare Italiane, ku mësohej gjuha shqipe krahas gjuhëve të tjera. Rrëfimet janë të shkurtra, subjektet janë të thjeshta duke përfshirë ato që ndërtohen si fabula, të cilat kanë për bazë cilësitë morale që duhet të fitojë një fëmijë, e mira dhe e keqja, jeta në Malësi me vështirësitë e saj, por edhe ngjarje nga qyteti i Shkodrës, gjithnjë të lidhura me botën e fëmijëve.
Veç djalit nga Hoti, qĂ« Ă«shtĂ« rrĂ«fimtari, libri ka personazhe, tĂ« mirĂ« por edhe ndonjĂ« me vese,  njerĂ«z me shpirt tĂ« madh, por edhe kurnacĂ« e gĂ«njeshtarĂ«. Bie nĂ« sy edhe ndjenja e miqĂ«sisĂ« mes nxĂ«nĂ«seve, tĂ« cilĂ«t e ndihmojnĂ« njĂ«ri-tjetrin, si dhe dashuria dhe respekti pĂ«r mĂ«suesit e shkollĂ«s. NjĂ« rrĂ«fim tregon pĂ«r ditĂ«n e karnavaleve tĂ« qytetit, njĂ« tjetĂ«r se si pa pritur ra zjarr nĂ« shkollĂ«. Ka dhe ndonjĂ« aventurĂ« tĂ« rrezikshme kur nxĂ«nĂ«si Mateo me babanĂ« e vet mbetĂ«n tĂ« bllokuar nga ariu nĂ« pyll ose nĂ« rrĂ«fimin “Ujku nĂ« mal” qĂ« tregon çfarĂ« ndodhi kur Pali u gjend i sulmuar nga ujku, fabulat pĂ«r fluturĂ«n dhe mizĂ«n etj. NĂ« mendje tĂ« mbesin Toma, vogĂ«lushi bujar qĂ« dhuratĂ«n e ditĂ«lindjes sĂ« vet ia fal njĂ« tĂ« varfĂ«ri, shĂ«titja e LuizĂ«s me babanĂ« nĂ« pranverĂ«, Gjergji dhe bĂ«rthama e pjeshkĂ«s, Gjoni, fĂ«mija i pabindur,  ndarja me mĂ«suesin, festa nĂ« MalĂ«si, marangozi i ndershĂ«m qĂ« riparon dollapin e vjetĂ«r, njĂ« tregim pĂ«r Gjergj Uashingtonin kur ishte fĂ«mijĂ« etj.
Ky libĂ«r ka dhe magjinĂ« e vet; me thjeshtĂ«sinĂ« nĂ« tĂ« shkruar, me ato ngjarje tĂ« pabujĂ« qĂ« e rrethojnĂ« jetĂ«n e nxĂ«nĂ«sve, tĂ« mbushur me mbresa, do t’i nxisĂ« lexuesit e vegjĂ«l tĂ« tregojnĂ« e shkruajnĂ« edhe vetĂ«, sepse kĂ«sisoj ata do tĂ« mĂ«sojnĂ« tĂ« rrĂ«fejnĂ« e  kjo Ă«shtĂ« shkolla e parĂ« nĂ« krijimtari pĂ«r ata, tĂ« cilĂ«t Ă«ndĂ«rrojnĂ« qĂ« kur tĂ« rriten tĂ« bĂ«hen pse jo edhe shkrimtarĂ«.