Kush e zbuloi Eliza Dushkun? - nga Kolec Traboini


KUSH E ZBULOI ELIZA DUSHKUN?

 Nga Kolec TRABOINI

16 vjet mĂ« parĂ« nĂ« mars 1999, pas njĂ« kĂ«rkimi tĂ« gjatĂ« nxitur nga fĂ«mijĂ«t e mi Denisa e Donald nĂ« Boston qĂ« e pelqenin shumĂ« njĂ« aktore fare tĂ« re me emrin Eliza Dushku, rash nĂ« gjurmĂ«t e saj, nĂ«pĂ«rmjet njĂ« interviste qĂ« i kishte dhĂ«nĂ« njĂ« gazete tĂ« vogĂ«l me lajme pĂ«r filmat dhe artistĂ«t nĂ« Kalifornia. Gazetarja e gjeti tek shihte lajmet nĂ« TV dhe ishte shumĂ« e trishtuar, kur e pyeti, Eliza i tha: pikĂ«llohem kur shoh kĂ«ta fĂ«mijĂ« shqiptarĂ« tĂ« pĂ«rlotur qĂ« i dĂ«bojnĂ« nga Kosova, mĂ« duket se jam edhe unĂ« aty me ata sepse edhe unĂ« jam shqiptare.Eliza ishte atĂ«herĂ« 18 vjeç, ishte prilli i vitit 1999 kur nĂ« KosovĂ« dĂ«bohej njĂ« popull, vritej masivisht dhe kĂ«shtu faqe botĂ«s po kryhej njĂ« gjenocid mbi shqiptarĂ«t. Kjo mĂ« dha shtysĂ« nĂ« kĂ«rkim tĂ« familjes sĂ« saj nĂ« Boston. E fillova me numeratorĂ«t telefonikĂ« dhe pas shumĂ« peripecish se kishte shumĂ« familje Dushku nĂ« Boston, bisedova me kushurirĂ«n e saj Georgian (Jorgjica) Dushku, e cila mĂ« dha adresen e babait tĂ« ElizĂ«s Filip Dushku, tĂ« cilin e takova nĂ« West Roxbury nĂ« rrugĂ«n Spring Street. Nga ai mĂ«sova shumĂ« pĂ«r jetĂ«n e familjes dhe tĂ«rĂ« fisit, se ishin fis i madh qĂ« nga Bostoni nĂ« Kalifornia e mĂ« gjĂ«rĂ«. Shkrimin tim pĂ«r ElizĂ«n e botova atĂ« kohĂ« tek "LajmĂ«tari i Bostonit" njĂ« broshurĂ« informative qĂ« nxirrja nĂ« Boston ndĂ«rkohĂ« e dĂ«rgova nĂ« internet me 9 shtator 2000. Ă‹shtĂ« marrĂ« nga redaktori Flori Slatina dhe Ă«shtĂ« botuar nĂ« gazetĂ«n 55 Nr. 216, 12 shtator, 2000. Po kĂ«shtu e kam dĂ«rguar pĂ«r revisten “Klan”, e cila e ka botuar nĂ« shtator 2000.
KĂ«sisoj pamĂ«dyshje, publiku shqiptar ka mĂ«suar pĂ«r kĂ«tĂ« vajzĂ« shqiptare nĂ« Hollivud mĂ« 12 shtator 2000 kur ajo ende nuk i kishte tĂ« njĂ«zetat. Çdo obsion tjetĂ«r i artikuluar jo kĂ«shtu e jo ashtu, e dija unĂ« e s’e dije ti, nuk Ă«shtĂ« i vĂ«rtetĂ«.
Mirëpo jo të gjitha faktet që mbledh gazetari shkruhen në gazeta, ka dhe një fakt që nuk e kam publikuar asnjëherë. Dua ta them për ata që janë kurjozë për jetë artistësh, ka edhe një tjeter Eliza Dushku...Cila do thoni ju. Epo si ta kesh dhënë lajmin e ri të gjithë më pas thonë e dinim. Si historia me Elizën e madhe që thonë se jo e zbuloi ky e jo e zbuloi ai....Po jua them juve, e mos ua thoni gazetarëve kopjativ... Simbas bisedave me babanë e Elizës, Filip Dushku, banues në Dedham, Eliza Dushku nr. 2 është mbesokja e Elizës së Hollivudit dhe ajo e do çmëndurisht mbesën e vet. Po u sjellim edhe shkrimin e botuar për herë të parë në Shqipëri kur askush nuk e dinte se Eliza Dushku ishte shqiptare. Por edhe pak daneze është sigurisht (nga nëna), dhe emrin e ka të dubluar, Eliza Patricia Dushku. Mos më thoni se edhe këtë e dinit, se këtë ma ka thënë babai i saj Filipi kur pinim një kafe në Boston në një bisedë si shqiptari me shqiptarin. E për ta mbyllur do të thosha se Elizen nuk e zbulova unë, unë thjeshtë qëmtova, por as ata që e morën situatën në dorë më pas, sepse zbulimin e kishin bërë më parë fëmijët e përlotur të Kosoves. Jam dëshmitar i gjallë se ata e vetëm ata, fëmijët e Kosovës martire e zbuluan Eliza Dushkun, madje e bënë edhe të lotonte më 23 prill të vitit 1999. Dhe që atëherë nuk e kemi parë më të qajë Elizen shqiptare të Hollivudit.

26 maj 2015
 Nate Dushku aktor ne Hollivud, vellai i Eliza Dushkut, dhe Kolec Traboini.

ELIZA SHQIPTARE E HOLLIVUDIT 

Eliza Dushku, njëzetvjeçarja amerikane me baba shqiptar, është sot aktorja-idhull për adoleshentët amerikanë. Vajza e famshme në Hollivud që ka intepretuar përkrah aktorëve të mëdhenj, Roberto Deniros, Shvarcenegerit, dhe Leonardo Dicaprios, është krejt e panjohur në Shqipëri.

 Shkruar nga Kolec TRABOINI  

( Shkrimi i parĂ« i botuar pĂ«r Eliza Dushkun nĂ« ShqipĂ«ri, shtator 2000) 
ShumĂ« adhurues tĂ« saj, u befasuan kur idhulli i tyre, aktorja njĂ«zetvjeçare Eliza Dushku,u shpreh se ishte me  origjinĂ« shqiptare. VetĂ«m njĂ« vit mĂ« pare kur Kosova digjej nĂ«n flakĂ«t e luftĂ«s, perveç aktoreve tĂ« njohur me origjinĂ« shqiptare nĂ« Hollivud, si Xhejms Belushi, Bekim Fehmiu, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« foli edhe njĂ« bukuroshe e njohur ne Los Anxhelos. Ishte sidomos e preferuara e adoleshentĂ«ve amerikanĂ« nĂ« njĂ« serial televiziv shumĂ« tĂ« sukseshem nĂ« AmerikĂ«. Por atĂ«kohĂ«, Eliza Dushku, aktorja amerikane, me baba shqiptar dhe nĂ«nĂ« daneze, e mbyllur nĂ« shtĂ«pinĂ« e saj, jetonte me dhimbjen e KosovĂ«s. "Une nuk e di se çfare ndjej nĂ« kĂ«tĂ« gjendje, kur shoh lajmet nĂ« televizion. Shoh refugjatĂ«t shqiptarĂ« qĂ« dynden nĂ«pĂ«r trena dhe atje mĂ« duket sikur shoh edhe vĂ«llezĂ«rit e mi. Ndjej sikur jam duke parĂ« familjen time, dhe kjo Ă«shtĂ« shumĂ« tronditĂ«se". Deri atĂ«here jeta e Eliza Dushkut, ishte ajo e njĂ« vajze me fat, qĂ« pa mbushur tĂ« njĂ«zetat, rendiste pas vetes njĂ« karrierĂ« tĂ« gjatĂ« e tĂ« sukseshme dhe role qĂ« e kanĂ« çuar pĂ«rkrah aktorĂ«ve mĂ« tĂ« famshĂ«m tĂ« Hollivudit. Eliza Patricia Dushku ka lindur ne 30 Dhjetor vitin 1980 nĂ« qytetin e Bostonit, Massachusetts,USA. PrindĂ«rit e saj janĂ« tĂ« dy tĂ« prejardhur nga Europa. Babai i saj Filip Dushku  Ă«shtĂ« shqiptar siç e deklaronte vete nĂ« njĂ« intervistĂ« nĂ« shtyp kur prekte ngjarjet e KosovĂ«s vitin e kaluar, ndĂ«rsa e Ă«ma Ă«shtĂ« daneze. Vajza me fat, e ka ndjerĂ« se kish lindur pĂ«r ekran, qĂ« kur ish ende fĂ«mijĂ«. AtĂ«herĂ« kur ishte vetĂ«m 10 vjeç dhe nxĂ«nĂ«sja e talentuar e njĂ« shkolle baleti, Eliza Dushku, fiton çmim si njĂ« talent i rrallĂ« qĂ« kish tĂ« dhĂ«na pĂ«r star i sĂ« ardhmes ne skenĂ«. Shfaqja titullohej "Ajo natĂ«" (That Night) ku luante bashkĂ« me Juliette LeĂ«is dhe C. Thomas Howell. NatĂ«n e marrjes sĂ« çmimit, vajza dhjetvjeçare, nga gĂ«zimi vallzonte trotuareve tĂ« Bostonit dhe sheshet para lokaleve tĂ« bregut tĂ« detit. Pak muaj mĂ« vonĂ« Eliza shfaqet nĂ« njĂ« film tjetĂ«r pĂ«r adoleshentĂ«t me titull "This Boy's Life". Aktori kryesor ishte DiCaprio (qĂ« mĂ« pas do tĂ« loste nĂ« Titanik). NĂ« moshĂ«n 11 vjeç i ofrojnĂ« rol nĂ« njĂ« film depresiv rreth abuzimeve, qĂ« siç thotĂ« vetĂ« Eliza "ishte njĂ« film i madh dhe shumĂ« realist", mirĂ«po nĂ«na e saj ishte shumĂ« e shqetĂ«suar sepse kishte frikĂ« mbi efektet negative qĂ« do tĂ« kishte pĂ«r tĂ« ardhmen e ElizĂ«s, e cila ishte akoma fĂ«mijĂ«. E megjithatĂ« Eliza e pĂ«rballoi me shumĂ« sukses rolin e saj si bija e braktisur e Roberto de Niros qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« film loste rolin e njĂ« njerku sadist qĂ« nuk çante kokĂ«n pĂ«r familjen e tij." Kam luajtur si bija e shumĂ« njerĂ«zve nĂ« filma, duke filluar si e bija e De Niros,bija e Schwarzenegger, bija e Paul Reiser's,si dhe e motra e Leonardo Di Caprios."   E rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r ElizĂ«n e vogĂ«l, ishte pĂ«rvoja e saj nĂ« filmat e parĂ« ku luante pĂ«rkrah aktoreve mĂ« tĂ« shquar tĂ« Hollivudit. Ne vitin 1994 , kur ishte vetem 14 vjeç pra, shfaqet nĂ« njĂ« tjetĂ«r film shumĂ« tĂ« famshĂ«m. Ă‹shtĂ«  fjala pĂ«r filmin "True Lies", ku luan pĂ«rkrah aktorĂ«ve Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis,  Tom Arnold, Bill Paxton and Tia Carrera. Regjisori i filmit Ă«shtĂ«  po ai qĂ« njĂ« vit mĂ« parĂ« do tĂ« merrte 11 Çmime Oscar pĂ«r filmin "Titanik", i famshmi Xhejms Kamerun. "True Lies" Ă«shtĂ« njĂ« nga  filmat e mi mĂ« tĂ« preferuar" thotĂ« Eliza. James Cameron Ă«shtĂ« njĂ« gjeni. Ai rregullisht mĂ« dĂ«rgon dhuratĂ« pĂ«r ditĂ«lindje dhe krishtlindje. E njĂ«jta gjĂ« edhe me Arnold (Schwarzenegger). Pas "True Lies" zĂ«ri i butĂ« i ElizĂ«s u dĂ«gjua kur ajo luante Emman in "Bye Bye, Love,". NjĂ« komedi dramatike me MattheĂ« Modine, Randy Quaid, Janeane Garofalo and Paul Reiser. "Bye Bye, Love", ishte pĂ«r ElizĂ«n roli i dytĂ« i madh nĂ« moshĂ«n e fĂ«mijĂ«risĂ«. NĂ« 1996, gjashtĂ«mbĂ«dhjetvjeçarja, luan me aktorĂ« tĂ« tjere tĂ« shquar te Hollivudit si Halle Berry, James Belushi dhe Casey Affleck ne "Race The Sun", qĂ« ka nĂ« subjektt njĂ« grup tĂ« rinjesh nga HaĂ«ai qĂ«  krijojnĂ« njĂ« makinĂ« me energji diellore dhe pĂ«rshkojnĂ«  AustralinĂ« nĂ« njĂ« garĂ« shpejtĂ«sie. "The Hollywood Reporter" nĂ«  gusht 1999, shkruan pĂ«r Elizen  dhe filmin e saj mĂ« tĂ« ri televiziv "Buffy the Vampire Slayer": " Eliza Dushku, qĂ« luan shoqen e ndershme dhe besnike ne "Buffy the Vampire Slayer" Ă«shtĂ« pjesĂ« e ShpĂ«timit tĂ«  Shpirtit, njĂ« dramĂ« e realizuar nga kompania e prodhimit  tĂ« filmit "Artisan Entertainment". Dushku luan shoqen mĂ« tĂ« ngushtĂ« tĂ« vajzĂ«s (Melissa Sage Miller) e cila ka humbur koshiencĂ«n dhe Ă«shtĂ«  shtruar  nĂ« spital pas njĂ« aksidenti automobilistik. Ankthet dhe halucinacionet e shqetĂ«sojnĂ« karakterin e  vajzĂ«s Miller , e cila beson se ajo drejtonte automjetin kur  boyfriendi i saj Ă«shtĂ« vrarĂ«. NdĂ«rsa shoqja e saj( Eliza) i rri gjithmonĂ« pranĂ« dhe bĂ«n pĂ«rpjekje tĂ« jashtĂ«zakoneshme  pĂ«r ta shpĂ«tuar shoqen e vet nga makthet. NĂ« njĂ« intervistĂ« nĂ« " Daily Radar", pyetjes se si e ndjen veten rreth rolit tuaj si NdeshmĂ«ria, Eliza ju pĂ«rgjegj : NdershmĂ«ria  Ă«shtĂ« njĂ« rol shumĂ« i mirĂ« per tu kthyer prap nĂ« skenat e HollyĂ«ood . Rolet e vajzave tĂ« kĂ«qija nuk i shkojnĂ« shumĂ« natyrshĂ«m  ElizĂ«s. PĂ«r njĂ« skenĂ« filmi me seks qĂ« ajo kishte luajtur, gjyshja e saj( me sa duket nga ana e babait, pra gjyshja shqiptare), ja kishte refuzuar tĂ« gjitha telefonatat pĂ«r dy javĂ« rrjesht. "Mbaj mend,- kujton Eliza,-" kushurirĂ«n time tĂ« vogĂ«l kur tĂ« gjithĂ« ishin tĂ« pĂ«rqĂ«ndruar nĂ« shfaqjen e filmit,  nĂ« mes tyre dhe babai i saj. NĂ« mes tĂ« skenĂ«s ajo fiku  televizorin, kĂ«shtu kur ajo shkoi tĂ« nesĂ«rmen neĂ«shkolle, ishte i vetmi fĂ«mijĂ« qĂ« nuk e kishte parĂ« filmin deri nĂ« fund-  ndĂ«rkohĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« i thonin "Kushurira jote bĂ«nte sex nĂ« film"  dhe tĂ« gjithĂ« e poshtronin". NdershmĂ«ria Ă«shtĂ« e vetmuar, me njĂ« sfond tĂ« mjeruar por qĂ« nuk  ka tĂ« bĂ«jĂ« me  personalitetin e Eliza Dushkut. NĂ« letrat e saj ajo shkruan: "Luksi pĂ«r mua nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« me jetĂ«n time. UnĂ« kam patur  njĂ« rritje shumĂ«, shumĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« familje, ku kishim harmoni dhe disiplinĂ«. Me ndershmĂ«ri, ajo( nĂ«na) asnjĂ«herĂ«  nuk thoshte çfare ishte e drejtĂ« e çfare ishte e shtrembĂ«r". Se çfare do tĂ« jete e ardhmja e saj, Eliza nuk e paragjykon.  Ajo jeton nĂ« njĂ« apartament nĂ« Los Angeles bashkĂ« me tĂ«  voglin e vĂ«llezĂ«rve tĂ« saj Nate, ( Nathanail) (ajo ka tre vellezer), qĂ« edhe ai Ă«shtĂ«  njĂ« aktor. NĂ« pĂ«rshkrimet e saj Eliza Dushku flet me krenari pĂ«r  nĂ«nĂ«n e saj, profesore kolegji ne Boston, qĂ« ka influencuar  mĂ« sĂ« shumti nĂ« jeten e saj. "Ajo ka besim nĂ« vetvehte, ajo Ă«shtĂ« njĂ« zonjĂ« e qetĂ«", thotĂ«  Eliza pĂ«r nĂ«nĂ«n e saj qĂ« nĂ« atĂ« kohĂ« ishte nĂ« Rumani pĂ«r  disa muaj pĂ«r tĂ« shkruar njĂ« libĂ«r pĂ«r gjendjen atje. ''UnĂ« ndjehem plot dritĂ« kur shkoj nĂ« familjen time ku ne  e duam njĂ«ri-tjetrin aq shumĂ«." VĂ«llai i saj mĂ« i madh Ă«shtĂ« ne Peace Corps nĂ« America  QĂ«ndrore, dhe siç thotĂ« Eliza pĂ«r tĂ« ," ai shpĂ«toj jetĂ« njerĂ«zish.  Ai Ă«shtĂ« 26 vjeç dhe transporton foshnjat nĂ« zonat e e banuara xhunglĂ«s" Eliza Dushku gjatĂ« ditĂ«ve tĂ« ngjarjeve tragjike nĂ« KosovĂ«,  shkruhet nĂ« "Another Universe" mĂ« 23 prill 1999, Ă«shtĂ«  mbyllur nĂ« shtĂ«pinĂ« e saj dhe jeton me dhimbjen e njerĂ«zve aq mĂ«  tepĂ«r se ajo Ă«shtĂ« me prindĂ«r shqiptar e daneze. "Ă‹shĂ« e rĂ«ndĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« kjo luftĂ«....UnĂ« nuk e di se  çfarĂ« ndjej nĂ« kĂ«tĂ« gjendje. UnĂ« shoh lajmet nĂ« televiozion.  UnĂ« shoh refugjatĂ«t shqiptarĂ« qĂ« dynden nĂ«pĂ«r trena dhe  atje mĂ« duket sikur shoh edhe vllĂ«zerit e mi. Ndjej sikur jam  duke parĂ« familjen time, dhe kjo Ă«shtĂ« shumĂ« tronditĂ«se". Kur e pyetĂ«n ElizĂ«n se a Ă«shtĂ« ajo modeli i NdershmĂ«risĂ«,  rol tĂ« cilin e ka nĂ« film, ajo u pĂ«rgjigj, se nuk i pĂ«lqente ta  konsideronin si simbol i njĂ« roli apo model. "UnĂ« jam  vetĂ«m 18 vjeç, shpjegon ajo. Ajo qĂ« thoni ju mĂ« duket njĂ«  budallallĂ«k. Une jam krenare se jam njĂ« person i mirĂ« dhe nuk jam njĂ« injorante.UnĂ« kam njĂ« familje shumĂ« tĂ« mirĂ« qĂ« mĂ« ka ngritur mua. UnĂ« jam krenare pĂ«r kĂ«tĂ«." NĂ« tĂ« gjitha shkrimet apo intervistat e ElizĂ«s nuk kemi  konstatuar tĂ« thotĂ« qoftĂ« dhe njĂ« fjalĂ« tĂ« vetme pĂ«r babain  e vet shqiptar. Edhe citimi i gjyshes sĂ« saj dhe kushurirĂ«s  sĂ« vogĂ«l "fanatike", çfarĂ« tĂ« krijon pĂ«rshtypjen se janĂ«  shqiptarĂ«, nga intervista nuk arrin tĂ« kuptohet saktĂ«sisht  se, se cilĂ«s degĂ« tĂ« familjes sĂ« aktores i pĂ«rkasin. Edhe njoftimi qĂ« kemi bĂ«rĂ« vitin e kaluar nĂ« Buletinin Shqiptar tĂ« Bostonit, me kĂ«rkesĂ«n qĂ« kush ka njohje nga Komuniteti  Shqiptar pĂ«r familjen e ElizĂ«s tĂ« na dĂ«rgojĂ« tĂ« dhĂ«na, nuk ka  patur kurrfarĂ« pĂ«rgjigje. Natyrisht kĂ«rkimet do tĂ« vazhdojnĂ« nĂ«  tĂ« ardhmen e ndoshta ndonjĂ« rast fatlum do tĂ« mund tĂ« na  njohĂ« me tĂ« afĂ«rmit shqiptarĂ« tĂ« artistes Eliza Dushku, "njĂ« Star  qĂ« po lind" siç shkruan pĂ«r tĂ« revista amerikane "Cosmogirl" f. 29 , tetor 2000. dhe qĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« aq e dashur pĂ«r tĂ« rinjtĂ« amerikanĂ« si dhe ata shqiptarĂ« qĂ« jetojnĂ« e studiojnĂ« nĂ« SHBA.

 Boston, 9 shtator 2000

 Botuar nĂ« "LajmĂ«tari i Bostonit", shtator 2000, nĂ« revistĂ«n “Klan”, shtator, Tirane  2000 si dhe nĂ« gazetĂ«n, 55. - Nr. 216, 12 shtator, 2000.
____________________________________
Disa filma dhe emrat e personazheve qe luan Eliza Dushku:
1- "Soul Survivors" (shfaqja rreth shtatorit 2000)
2- "Buffy the Vampire Slayer" (serial TV)1999
3- "Bring It On" ( shtator 2000)... as Missy Patone
4. "Race the Sun" (1996).... Cindy Johnson
5. "Bye Bye, Love (1995) .... Emma
6. "Journey (1995) (TV) .... Cat
7. "True Lies (1994) ....Dana Tasker ( regjisor: James Cameron)
8. "Fishing with George (1994)
9. "This Boy's Life (1993) .... Pearl
10. "That Night (1992) . ... Alice Bloom
... aka "One Hot Summer" (1992)

Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:
Kush e zbuloi Eliza Dushkun?-nga Kolec Traboini
 Bashkimi KombĂ«tar nĂ« EuropĂ« - njĂ« lojĂ« tragjike me shqiptarĂ«t
Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 

Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit

Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 

Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... 
  UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!-nga Kolec Traboini 
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Analistët e Prishtinës dhe "Konspiracioni" Kumanova- nga Kolec Traboini


ANALISTĂ‹T E PRISHTINĂ‹S DHE "KONSPIRACIONI" KUMANOVA 
TĂ« gjithĂ« zogjtĂ«  kanĂ« tĂ« drejtĂ« tĂ« kĂ«ndojnĂ«,... mjerisht edhe qyqet!

 Nga KOLEC TRABOINI

Ata qĂ« i stigmatizuan komandantĂ«t e ushtarĂ«t e UshtrisĂ« Çlirimtare KombĂ«tare , tĂ« cilĂ«t u vranĂ« nĂ« Lagjen e Trimave nĂ« KumanovĂ« mĂ« 9 maj 2015, tĂ« rrethuar dhe nĂ« pĂ«rleshje mbrojtĂ«se tĂ« trojeve shqiptare, ( se Kumanova Ă«shtĂ« shqiptare e jo sllave), mĂ« vinĂ« kĂ«sisoj si tĂ« ishin zĂ«ra kukuvajkash qaramane nĂ« pranverĂ« qĂ« duan ta lĂ«shojnĂ« ndonjĂ« vezĂ« ndokund dhe pĂ«r kĂ«tĂ« kanĂ« gjetur faqet e gazetave dhe televizioneve. Kur tĂ« keni lexuar shkrimet e Enver Robellit tek "Koha ditore" do tĂ« kuptoni edhe konkluzionet mbi konspiracionin e KumanovĂ«s 2015 tĂ« Xhemal Ahmetit (pĂ«rndryshe Jon Leka) tek “Tetova sot”. NjĂ«soj thuaj gjithĂ« analistĂ«t e PrishtinĂ«s thua se e shohin KumanovĂ«n nga Prishtina me tĂ« njĂ«jtĂ«n tejqyrĂ«. Gjithçka Ă«shtĂ« konspiracion gjigand i armikut. Sipas kĂ«tyre( por edhe Emin Azemit nĂ« Shkup qĂ« shkon mĂ« larg duke shkruar: “njĂ«farĂ« ‘’lufte heroike’’ ala Vojo Kushi kundĂ«r shtetit tĂ« MaqedonisĂ«), pra ne shqiptarĂ«t nuk bĂ«jmĂ« asgjĂ«, as luftĂ« e as trimĂ«ri, veç kokrisje dhe armiku na lĂ«viz me konspiracione si gurĂ« shahu nĂ« histori. KĂ«shtu shkruanin ca mediatikĂ« nĂ« 1998 pĂ«r UÇK, po kĂ«shtu nĂ« 2001 pĂ«r ngjarjet nĂ« Maqedoni. KĂ«ta mediatiket e KosovĂ«s mbĂ«shtetur edhe nga Shkupi e bĂ«jnĂ« edhe priftin me barrĂ«. Gjithçka qĂ« bĂ«jnĂ« shqiptarĂ«t ua veshin tĂ« huajve, si puna e Dronit nĂ« stadium tĂ« Beogradit (u bashkuam edhe ca mediatike nga ShqipĂ«ria pĂ«r kĂ«tĂ« pĂ«rrallĂ«n me dron ballisti), njĂ« mendim skematik gati primitiv gĂ«lon kuintave mediatike. KĂ«shtu na thonin nĂ« kohĂ«n e monizmit e diktaturĂ«s.TĂ« gjitha gurĂ«t i luan armiku. TĂ« gjitha fajet i ka armiku. KĂ«ta mediatikĂ«t tanĂ« nuk tĂ« lĂ«nĂ« as tĂ« jesh atdhetar, as tĂ« vdesĂ«sh pĂ«r atdhe e pĂ«r komb - i shĂ«rben tĂ« huajve thonĂ«. Konspiracione gazetash, sallatĂ« radiosh, televizionesh tregti e paskrupullt lajmesh nga mĂ« tĂ« çuditshmet. Sikur armiku qĂ«nka aq i zgjuar sa na pĂ«rdor tĂ« gjithĂ«ve, ndĂ«rkohĂ« qĂ« na del nĂ« media qĂ« po ky armik Ă«shtĂ« aq qullac e mediokĂ«r sa mund ti vriten deri nĂ« 8 policĂ« tĂ« armatosur deri nĂ« dhĂ«mbĂ«, apo, vini vesh o milet, mund ti ikĂ«sh me duar lidhur me pranga siç bĂ«ri ai Sulejman Osmani, e tĂ« prrallisĂ«sh nĂ« media se si e qysh ua drodhe pasi u tregove depon e armĂ«ve diku nĂ« gji tĂ« kodrave apo rrezĂ« maleve nĂ« fshatin MalinĂ«. Ngjarja nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« Ă«shtĂ« e thjeshtĂ« e kĂ«ta kot e ndĂ«rlikojnĂ« me konspiracione ndĂ«rkombtare sikur gjithĂ« bota merret me ne dhe se nuk kanĂ« punĂ« tjetĂ«r. KĂ«tu Ă«shtĂ« kĂ«rthiza. . Nuk besoj e ka sajuar shĂ«rbimi sekret i ndonjĂ« shteti dĂ«rgimin e atdhetarĂ«ve shqiptar nĂ« KumanovĂ«, por nĂ« nisiativĂ«n e tyre pĂ«r tĂ« gjallĂ«ruar rezistencĂ«n kundĂ«r shtypjes qĂ« u bĂ«het shqiptarĂ«ve nĂ« Maqedoni. Apo kĂ«ta analistĂ« mendojnĂ« se shqiptarĂ«t nĂ« Maqedoni jetojnĂ« nĂ« lumturi pĂ«rrallore sa tĂ« mos kundĂ«rshtojnĂ« e tĂ« mos kĂ«rkojnĂ« liri. Pra grupi Ă«shtĂ« dekonspiruar( Ali Ahmeti i ka ditur lĂ«vizjet e tyre mirĂ«filli dhe ishte aleat nĂ« qeveri me Nikoll Gruevskin. Kishte edhe njohje tĂ« afĂ«rt dhe komunikim me pjesĂ«tarĂ«t e grupit te UÇK), kĂ«sisoj nuk ka qenĂ« vĂ«shtirĂ« qĂ« shĂ«rbimi sekret maqedonas ta ketĂ« pĂ«rgjuar qĂ« nĂ« zanafillĂ« veprimtarinĂ« e tyre, si puna e zbulimit tĂ« njĂ« bombe tĂ« fshehur dhe kur ta dish ku Ă«shtĂ« e pĂ«lcet kur tĂ« duash. Po kjo nuk do tĂ« thotĂ« se e vure bombĂ«n ti i policisĂ«, por se e manipulon kur ta zbulosh kur e si tĂ« duash pa e ditur ai qĂ« e ka vĂ«nĂ« atĂ«. KĂ«ta kur shkruajnĂ« kĂ«shtu, as e kanĂ« nĂ« konsideratĂ« se ka edhe njerĂ«z atdhetarĂ«, tĂ« thjeshtĂ«, qĂ« sakrifikojnĂ« pĂ«r atdheun si djali i Dukagjinit trimi BegĂ« Rizaj, tĂ« cilin nuk mund ta njollos asnjĂ« gazetĂ« apo bisedĂ« televizive mediokre, sepse si atdhetar e njeri tĂ« mirĂ«, besnik, e familjar njeh mbarĂ« Kosova, pjesĂ«tar nĂ« tre lufta kombĂ«tare nĂ« rradhĂ«t e UÇK. Dhe tĂ« gjithĂ« kĂ«ta djem qĂ« ranĂ« duke luftuar si heronj tĂ« vĂ«rtetĂ« i konsiderojnĂ« se punonin pĂ«r shĂ«rbimet sekrete. PunĂ«t atdhetare nuk mund ti bĂ«jnĂ« njerĂ«zit disfatistĂ«. PunĂ«t atdhetare i bĂ«jnĂ« ata qĂ« kanĂ« vizion, plus kurajo pĂ«r tĂ« realizuar idealet e veta edhe duke sakrifikuar. ZbythĂ«s kemi pasur shumĂ« nĂ« histori, por tashmĂ« Ă«shte koha pĂ«r tĂ« ecur pĂ«rpara. Dhe popujt i kanĂ« çuar pĂ«rpara idealistĂ«t kombĂ«tare e jo fshatarĂ«t pashkollĂ« qĂ« kanĂ« rolin e tyre por jo vizionin udhĂ«heqĂ«s, prandaj mos na thoni se a duan fshatarĂ«t a qytetarĂ«t tĂ« formĂ«sojnĂ« njĂ« komb, aq mĂ« tepĂ«r kombet nuk ndĂ«rgjegjĂ«sohen e formĂ«sohen me plebishite. Se pĂ«rrallisje pseudo intelektuale nĂ« PrishtinĂ« tashmĂ« janĂ« kthyer nĂ« humor banal barcaletash mbi krijimin e kombit kosovar. Dhe e quajnĂ« veten intelektualĂ« ata qĂ« sajojnĂ« tĂ« tilla kukulla prej lecke me tĂ« cilat losin nĂ« opinionin publik. Jo veç ata qĂ« shpik-shpifin kombin kosovar, por edhe kĂ«ta analistĂ« me kĂ«to konkluzione habitore qĂ« KumanovĂ«n e bĂ«ri armiku e jo shqiptarĂ«t atdhetarĂ« anipse tĂ« tradhetuar, na fyejnĂ« inteligjencĂ«n. PĂ«rfundimisht mund tĂ« thuhet se Prishtina nuk ka analistĂ« qĂ« mund tu besohet. JanĂ« mĂ« tepĂ«r fantazistĂ« dhe me prirje sajime misteresh si nĂ« romanet policore. Edhe kur shfaqet Baton Haxhiu nĂ« TiranĂ« ndjeksit e ekranit tĂ« vogĂ«l mĂ« sĂ« shumti qeshin anipse Ă«shtĂ« jo pak pĂ«r tĂ« qarĂ«. Por gjithĂ«sesi, Ă«shtĂ« mĂ« se e qartĂ« se kĂ«ndej nga Tirana opinioni publik nuk mund ta hajĂ« fort lehtĂ« sapunin e PrishtinĂ«s pĂ«r djathĂ«. Ata qĂ« u vranĂ« nuk ishin as kolonĂ« e pestĂ« e as e pesĂ«mbĂ«dhjetĂ« siç paragjykohen nĂ« disa koka dyshuese nĂ« gjithçka, por luftĂ«tarĂ« qĂ« e donin ShqipĂ«rinĂ« e pjesĂ« e grupimit pĂ«r realizimin e Bashkimit KombĂ«tar. PĂ«rmendem vetĂ«m njĂ« emĂ«r Beg Rizaj, qĂ« udhĂ«hoqi qĂ«ndresĂ«n duke marrĂ« me sy edhe vdekjen, emri i tij thotĂ« gjithçka, nuk ka burrĂ« qĂ« mund tĂ« njollosĂ« atĂ« hero prandaj tĂ« mos ngutemi. A ka tradhti nĂ« kĂ«tĂ« histori ku humbĂ«n jetĂ«n 10 luftĂ«tarĂ« shqiptarĂ« dhe 8 policĂ« sllavo-maqedonĂ«? Sigurisht, tradhtar ka pas mbas shpine edhe Gjergj Kastrioti, por historia e tij Ă«shtĂ« lavdi. Duhet ti japim gjithkujt atĂ« qĂ« i takon. Bashkimin KombĂ«tar e duam tĂ« gjithĂ« mos vallĂ« bash pĂ«r kĂ«tĂ« edhe ne jemi pjesĂ« konspiracionesh. Nuk besoj. Ata u detyruan tĂ« luftonin. Nuk e nisĂ«n sulmin luftĂ«tarĂ«t e UÇK-sĂ«. Ata u mbrojtĂ«n kur kishin pĂ«rballĂ« njĂ« policie tĂ« armatosur gjer nĂ« dhĂ«mbĂ«, te motorizuar, e qĂ« pĂ«rdori armatim tĂ« rĂ«nde sikur tĂ« ishte nĂ« njĂ« front tĂ« hapur e jo nĂ« njĂ« qytet. Kemi njĂ« dhunĂ« tĂ« shfrenuar ushqyer nga racizmi dhe shovinizmi nĂ« kĂ«tĂ« masakrim qĂ« i bĂ«ri qytetit tĂ« KumanovĂ«s qeveria Gruevski. Djemt e UÇK, nĂ« qĂ«ndresĂ«n e tyre mbrojtĂ«se padyshim janĂ« heronjtĂ« tanĂ«. KanĂ« lĂ«nĂ« fĂ«mijĂ« jetimĂ«, kanĂ« dhĂ«nĂ« jetĂ«n, a e dini çfarĂ« do tĂ« thotĂ« kjo? ÇfarĂ« tjetĂ«r duhet tĂ« japĂ«sh pĂ«r tĂ« qĂ«nĂ« njĂ« dĂ«shmor i Atdheut? E ky nihilizĂ«m pĂ«r tĂ« mos i pranuar trimat si luftĂ«tarĂ« kombĂ«tarĂ« por thjeshte si konspiratorĂ« Ă«shtĂ« pĂ«r tu parĂ« me kujdes pse ndodh tek ne ajo çfarĂ« nuk ndodh ndĂ«r popujt e tjerĂ«. Aq mĂ« tepĂ«r se nuk ka ngjarje nĂ« jetĂ«n tonĂ«, nuk ka atdhetar qĂ« ka bĂ«rĂ« trimĂ«ri qĂ« tĂ« mos i nxjerrin bishta, qĂ« tĂ« mos e pĂ«rdhosim figurĂ«n e tij me gjoja ca mendime tona gjeniale e duke vĂ«nĂ« nĂ« dyshim gjithçka. As pikĂ« respekti pĂ«r djemt shqiptarĂ« qĂ« bien pĂ«r njĂ« ideal kombĂ«tar dhe fjala e parĂ« dhe e fundit e nihilistĂ«ve Ă«shtĂ« se ata ishin tĂ« manipuluar nga armiqtĂ« pĂ«r ti prishur qetĂ«sinĂ« botĂ«s. Na ruaj Zot. E neveritshme. Po na e pĂ«shtirosin çdo gjĂ« qĂ« lexojmĂ« me kĂ«to fantazmagori konspiracionesh qĂ« janĂ« tĂ« denja pĂ«r njĂ« çmendi... Por...mund tĂ« ndodh edhe ndryshe. Le tĂ« fantazojmĂ« fundja edhe ne meqĂ« na sollĂ«n deri kĂ«tu: mos vallĂ« dikujt i intereson qĂ« çdo gjĂ« qĂ« bĂ«jnĂ« shqiptarĂ«t pĂ«r zgjimin e ndĂ«rgjegjes sĂ« tyre kombĂ«tare e dinjitetin tĂ« nĂ«pĂ«rkĂ«mbur, tĂ« drejtĂ«n e mohuar pĂ«r bashkim, ta zgĂ«rlaqin, ta fashisin, ta shuajnĂ« duke i vĂ«nĂ« soj-soj epitetesh si vegla qorre tĂ« armikut e tjera kĂ«sillojshe? Le tĂ« pyesim edhe ne ashtu siç pyet ta zĂ«mĂ« Enver Robelli nĂ« shkrimin e vet: "Kujt i shĂ«rben kjo?" Ky shpirt mohimi pra... Vriteni mendjen pak dhe do ta kuptoni groteskun e teorive konspirative mediatike "Kumanova 2015", si njĂ« fantazi guzhine me qepe e me rigon.

Dhjetë luftëtarët shqiptarë që u vranë në Lagjen e Trimave në Kumanovë më 9 maj 2015:
 Beg Rizaj - 1977, Mirsad Ndrecaj - 1979, Xhafer Zimberi - 1972, Valon Kabashi - 1985, Turgaj Gashi - 1978, Arben Rexhaj - 1971, Samit Kastrioit - 1975, Hisen Rushiti - 1965, Fatlum Vishesella - 1983, Nusret Kaloshi -1975.

© K.Traboini 2015
Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Arvanitët histori e lavdishme dhe tragjike shqiptare/ Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 
Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit
Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 
Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin...
Udhë e mbarë, o Sizif
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Andrra e Prêtashit dhe nipi i tij Nikollë Berishaj- nga K.Traboini

Shkrimtari dhe publicisti At Anton Harapi para gjyqit komunist

Vepra e At Anton Harapit "Andrra e PrĂŞtashit"
ANDRRA E PRĂŠTASHIT TĂ‹ GRUDĂ‹S DHE NIPI I TIJ, NIKOLLĂ‹ BERISHAJ

 Nga Kolec TRABOINI

NĂ« festivalin Libra dhe Art (art s'pashĂ« kurrkund) u takova dhe piva kafe me nipin e PrĂŞtashit qĂ« kishte ardhur nga Tuzi. PikĂ«risht PrĂŞtashit historik tĂ« romanit tĂ« At Anton Harapit (ShkodĂ«r, 5 janar 1888-TiranĂ«, 20 shkurt 1946), sepse ai, personazhi qe i jep emrin veprĂ«s, ishte dhe person real nga Gruda. NĂ« vitin 1918 At Anton Harapin ishte famullitar nĂ« GrudĂ« ku Ă«shtĂ« njohur me personin qĂ« e mori si prototip pĂ«r vepren e tij PrĂ«tash Cuks Berishaj. Madje nipi i PrĂŞtashit historik, NikollĂ« Berishaj, dha edhe njĂ« intervistĂ« nĂ« TVSH si pĂ«rkthyes i disa romaneve nga sllovenishtja tĂ« botuar nga shtĂ«pia botuese "Toena". KĂ«saj radhe kishte promovimin e njĂ« pĂ«rkthimi tĂ« ri, romanit tĂ« shkrimtarit slloven Drago Janĉar “Druri pa emĂ«r”me tematikĂ« mbi fatet njerĂ«zore nĂ«n diktaturĂ«.
Ajo vepër që e cituam në titull të këtij shënimi, "Andrra e Prêtashit" është më të vërtetë një monument, jo se kohës sonë u mungojnë burrat e historisë, se kështu tëharrje ndodhin gjithkund, por ai libër është për mendimin tim një monument jashtëzakonshëm gjuhësor sepse At Anton Harapi ka qenë i angazhuar totalisht të sjellë jo vetëm personazhe e karaktere, situata të gjendjes së malësorëve të asaj kohe, por edhe me gjuhën e tyre karakteristike dhe të pasur, të cilën të folme pak vështirë është ta gjesh më si gjuhë e gjallë edhe në banimet më të izoluara të Malësisë. Nuk gjej asnjë vepër tjetër të jetë aq e gjallë në të folmen e malësorëve të Malësisë së Hotit e të Grudës.
Përtej saj mbase një nga andrrat e Prêtashve të historisë ka qenë që bijtë e tyre të shkollohen e të bëhen njerëz të ditur e kjo në të vërtetë është një dëshirë gjithsesi e realizuar. Ka shumë emra sot në Tuz, Podgoricë apo dhe në Malësi e tash edhe në mergim, që janë të njohur kudo në trevat shqiptare si Nikoll Berishaj, Anton Gojçaj, Fran Camaj, At Pashk Gojçaj, Mirash Luca e tjerë.
Ishte kĂ«naqĂ«si tĂ« pije njĂ« kafe nĂ« mjediset e Festivalit tĂ« Librit dhe Arteve “Tirana Open 2015” me nipin e PrĂŞtashit NikollĂ« Berishaj dhe me tĂ« kujtonim me respekt shkrimtarin e paharruar At Anton Harapi dhe veprĂ«n e tij tĂ« çmuar, i cili para gjyqit tĂ« komunistĂ«ve qĂ«ndroi kryelartĂ« e krenar si shqiptar: “A e dini se çdo ndertese i vihen temelet n’dhe? Edhe pse n’varr, ne hijshem duhet t’jemi gurt e temelit t’njiasaj binaje t’cillin sot e quajm Shqypni”.

7 maj 2015
Nikoll Berishaj para stendes ku janë afishuar romanet e përkthyera prej tij
Kulla ne Priften të Grudës e Prêtash Cuks Berishaj.
 

Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 
Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit
Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 
Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin...
Udhë e mbarë, o Sizif
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI
Disa nga shkrimet nĂ« blogun Traboini-esĂ©: Shteti politik pĂ«rndryshe makiavelistĂ«t tanĂ«/ K.Traboini Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini Ministrja talibane e kulturĂ«s/ Kolec Traboini Demokracia komuniste e ShqipĂ«risĂ«/ Kolec Traboini IntervistĂ« e foto e At FishtĂ«s me shkrimin e tij/Traboini Zbulimi i fotografisĂ« se Faik KonicĂ«s nĂ« Boston/ Traboini Oso Kuka- trimĂ«ria qĂ« sfidoi legjendat/ K. Traboini "MuhaxhirĂ«t" e Faik KonicĂ«s/ nga Kolec Traboini Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Traboini Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini Tirana e SulejmanĂ«ve apo e lashtĂ«sisĂ«?-nga Traboini Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! Gjuha e zemrĂ«s- NĂ«nĂ« Tereza- nga Kolec Traboini Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ
Disa nga shkrimet nĂ« blogun Traboini-esĂ©: Shteti politik pĂ«rndryshe makiavelistĂ«t tanĂ«/ K.Traboini Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini Ministrja talibane e kulturĂ«s/ Kolec Traboini Demokracia komuniste e ShqipĂ«risĂ«/ Kolec Traboini IntervistĂ« e foto e At FishtĂ«s me shkrimin e tij/Traboini Zbulimi i fotografisĂ« se Faik KonicĂ«s nĂ« Boston/ Traboini Oso Kuka- trimĂ«ria qĂ« sfidoi legjendat/ K. Traboini "MuhaxhirĂ«t" e Faik KonicĂ«s/ nga Kolec Traboini Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Traboini Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini Tirana e SulejmanĂ«ve apo e lashtĂ«sisĂ«?-nga Traboini Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! Gjuha e zemrĂ«s- NĂ«nĂ« Tereza- nga Kolec Traboini Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ