Ministria mjerane e kulturës dhe ngjashmëritë mes Mirela Kumbaros me talibanëve të Afganistanit/shkruar nga Kolec Traboini

MINISTRIA MJERANE E KULTURĂ‹S DHE NGJASHMĂ‹RIA MES MIRELA KUMBAROS E TALIBANĂ‹VE TĂ‹ AFGANISTANIT

Shkruar nga KOLEC TRABOINI

Mirela Kumbaro, që i ka ngecur në derë kulturës shqiptare, shkul në mënyrë aventuroze pllakën përkujtimore të Kinostudios dhe vë veton duke refuzuar botimin e Antologjisë për Jetimët, ndërkohë që jep para për fantazmagorira si "Tulla TV Online" apo për kompaninë private të Henri Çilit pa harruar televizionin satelit të qeverisë, Top Chanel, dhe pse jo, shtëpisë botuese të deputetit socialist. Mos vallë është i nxituar ky cilësim që i bëjmë ministres së Kulturës Mirela Kumbaro? Nuk besoj. Të gjithë e dinë se me të ardhur në pushtet talibanët hodhën në erë me dinamit skulpturat monumentale budiste mijëravjeçare të gdhendura në shkëmb, duke sfiduar kështu kulturën e mbarë njerëzimit. Po çka të ngjashëm mes ministres sonë të Kulturës, Mirela Kumbaro dhe talibanëve të Afganistanit, mund të pyes me të drejtë lexuesi që nuk e di çfarë bëhet në çifligun personal të kulturës së Mirela Kumbaros. Të paktën në një akt ajo është treguar talibane e vërtetë. Pasi e pushtoi ndërtesën e Kinostudios duke e bërë rezidencë të vetën, kjo ministre shkuli brutalisht pllakën përkujtimore që shënonte datën e inagurimit të Kinostudios, duke zhdukur kësisoj çdo gjurmë të kinematografisë shqiptare që ka qenë vërtet krenaria e çdo shqiptari.
Tani kjo ndërtesë e hijshme e madhështore mund të konsiderohet thjesht si rezidenca e Mirela Kumbaros. Edhe shpenzimet prej qindra mijëra euro për ndërtimin e muzeut të kinematografisë shkuan për dhjamë qeni. Po se mos i nxori nga xhepi i vet ato para zonja ministre? Nga ana tjetër ajo mbase mendon se është harruar fakti se me të ardhur në postin e ministres në koordinim me një deputet socialist bënë shitjen e një pjese të truallit të Kinostudios për të cilën nuk qe i një mendje, madje kundërshtoi drejtori i Alba Filmit që nuk pranoi të firmoste dhe për këtë refuzim e shkarkuan. Këtë akt të tjetërsimit të pronës së popullit tek një media private në duart e politikës, ne si kineastë e konsiderojmë një akt vandal.
KĂ«shtu njĂ« pjesĂ« e oborrit tĂ« Kinostudios iu kalua televizionit “Ora News” nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« fshehtĂ« dhe nuk Ă«shtĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« kuptohet se e gjithĂ« kjo u bĂ« qĂ« ky televizion tĂ« ishte konformist me qeverinĂ« e tĂ« lidhej pas qerres sĂ« saj. Dhe shenjat po duken. NĂ« kĂ«tĂ« rast kjo ministre Ă«shtĂ« treguar njĂ« talibane e vĂ«rtetĂ« pĂ«r t’ia pasur zili edhe nĂ« Kandahar. Por nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m kjo. Kjo ministre Ă«shtĂ« njĂ« shpĂ«rdoruese e vlerave monetare, njĂ« njeri qĂ« i pĂ«rdor paratĂ« e popullit pĂ«r tĂ« darovitur tĂ« afĂ«rm (vĂ«llai i ministres mori dhjetra miliona lekĂ« pĂ«r njĂ« shfaqje teatri), po kĂ«shtu marrin tĂ« preferuarit personalĂ« apo edhe institucionet e medias tĂ« cilat i miklon pĂ«r tĂ« qĂ«nĂ« manarĂ« tĂ« QeverisĂ«, qĂ« askush tĂ« mos gjejĂ« njĂ« shteg nĂ« media pĂ«r tĂ« patur njĂ« zĂ« kundĂ«rshtues pĂ«r veprimet arbitrare tĂ« ministres tonĂ« tĂ« kulturĂ«s. Ministria e KulturĂ«s edhe mĂ« parĂ«, por edhe tani Ă«shtĂ« njĂ« sektor ku fondet shtetĂ«rore pĂ«r zhvillimin e kulturĂ«s kombĂ«tare manipulohen nĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« absurde e mĂ« spekulative.
Ky institucion nuk mbështet shkrimtarët të cilëve u ka marrë edhe ndërtesën e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, në vend të tyre honxhobonxhot e kulturës kanë zgjedhur një mënyrë origjinale, ta zëmë duke mbështetur programe të tilla si djathi kaçkavall. Se çfarë lidhje kanë djathi kaçkavall me kulturën shqiptare, këtë vetëm ata ministrisë së kulturës mund ta dinë. Po këtu dëgjon edhe mrekullira të kësaj natyre; mbështesin një program për historikun e muzikës rok në Shqipëri. A thua se muzika rrok qenka një produkt kulturor autokton shqiptar dhe lënë në mjerim shtëpinë e Luigj Gurakuqit, Gjergj Fishtës dhe asaj të Migjenit që nuk i gjendet as nami e as nishani. Po le të shkojmë më tej. Këto ditë u njoftuan projektet e përzgjedhura për mbështetje financiare në Art & Kulturë nga kjo ministri.
Dhe çfarĂ« nuk gjen nĂ« kĂ«tĂ« pĂ«rzgjedhje. “LetĂ«rsi/televizion” shkruhet emri i njĂ« fituesi pĂ«r mbĂ«shtetje nga ministria. Po se çfarĂ« Ă«shtĂ« ky program askush nuk e di. Gjen aty mbĂ«shtetje pĂ«r shtĂ«pinĂ« botuese familjare tĂ« deputetit socialist “Toena”, qĂ« nĂ« fund tĂ« fundit botimin e kanĂ« biznes fitimprurĂ«s dhe Ă«shtĂ« absurde tĂ« financohen bizneset nĂ« programin e kulturĂ«s. ShtĂ«pitĂ« botuese u marrin para pĂ«r botim shkrimtarĂ«ve qĂ« janĂ« katandisur nĂ« pikĂ« tĂ« hallit dhe kjo e ministri e quajtur e kulturĂ«s nĂ« vend t’u japĂ« shkrimtarĂ«ve mbĂ«shtetje pĂ«r botimet e veprave tĂ« tyre, u jep mbĂ«shtetje financiare botuesve pĂ«r t’ua shumĂ«fishuar fitimet. Veç njĂ« mendje e çartur mund ta bĂ«jĂ« kĂ«tĂ«. Gjen aty mbĂ«shtetje pĂ«r programe televizive, krejt e kuptueshme kjo me qĂ«llim tĂ« miklimit dhe kthimin e tyre nĂ« aleatĂ« qeverisĂ«s, po gjen aty edhe pĂ«r festivalin “Jaz” meqĂ« mĂ« parĂ« kanĂ« financuar pĂ«r rrokun amerikan.
Gjen aty dhe sajime tĂ« tilla veç pĂ«r tĂ« marrĂ« para si “Klubi kritikĂ«s shqip, Fondacioni Mapo”, pra kĂ«to para do t’i marrĂ« Henri Çili, se nuk i mjaftojnĂ« ato qĂ« ka marrĂ« me thes nga qeveria e mĂ«parshme. Po ka mbĂ«shtetje financiare pĂ«r enigma si “Tullat Tv, media kulturore Online”, kur kĂ«sisoj mediash online bĂ«hen me qindra e mijra pa asnjĂ« shpenzim, sepse bloget elektronike janĂ« falas. Por atyre u duhet sebepi pĂ«r tĂ« rrjepur arkĂ«n e shtetit dhe sebepet i gjejnĂ« pa shumĂ« mundim. Rrofsh moj zonja ministre me kĂ«to programet e tua. Po e ndrin me kandil e me bishtuk kulturĂ«n shqiptare, por edhe qokat i ke nĂ« qendĂ«r tĂ« vĂ«mendjes. Por njĂ« gjĂ« duhet tĂ« na e shpjegosh mirĂ«, tĂ« bĂ«sh transparencĂ« e tĂ« japĂ«sh pse jo dhe llogari.
Si Ă«shtĂ« e mundur qĂ« ndĂ«rkohĂ« qĂ« i jep para Mapos sĂ« Çilit apo edhe Top Chanel-it qĂ« Ă«shtĂ« televizioni servil i qeverisĂ«, apo mĂ« tej shtĂ«pisĂ« botuese “Saras" filiz i Top Chanel, nĂ« mĂ«nyrĂ« arbitrare refuzuat mbĂ«shtetjen e botimit tĂ« njĂ« antologjie pĂ«r jetimĂ«t tĂ« propozuar nga Instituti KombĂ«tar i Integrimit tĂ« JetimĂ«ve Shqiptar. Bordi i specialistĂ«ve prej 7 anĂ«tarĂ«sh tĂ« MinistrisĂ« sĂ« KulturĂ«s ishin tĂ« gjithĂ« pro dhe asnjĂ« kundĂ«r duke miratuar njĂ«zĂ«ri projektin e antologjisĂ« pĂ«r jetimĂ«t, ishit ju dhe vetĂ«m ju qĂ« vendoset veton dhe me njĂ« tĂ« fshirĂ« lapsi e rrĂ«zuat kĂ«tĂ« botim tĂ« veçantĂ«, i pari i kĂ«tij lloji nĂ« ShqipĂ«ri.
E rëndë, shumë e rëndë kjo zonja ministre, në radhë të parë për një grua, një nënë, dhe pastaj një përfaqësuese e qeverisë që trumbeton përmes medias dimensionin social për shtresat në nevojë si forcë e majtë, që mesa duket është një demagogji e gjallë e asgjë tjetër. Ne nuk duam të besojmë se keni ndonjë urrejtje patologjike për jetimët, por duhet të besojmë variantin që ju lehtëson në një farë mënyre, që jeni treguar mendjelehtë edhe për shkak të një fryme kozmopolite në dukje që manifestoni, e që ju bën të anashkaloni kulturën e kombit tënd, shkrimtarët e vendit tënd, fëmijët jetimë të vendit tënd. Si është e mundur që e ndalon atë projekt vetëm pak kohë para se të botohej në faqen zyrtare të ministrisë tuaj. Ku ishte problemi, sepse ju as që sollët ndonjë argument kur e fshitë nga lista.
Ishte menduar tĂ« realizohej njĂ« libĂ«r antologji nĂ« tĂ« cilin tĂ« pĂ«rfshiheshin autorĂ« jetimĂ«, por edhe shkrimtarĂ« tĂ« shquar qĂ« kanĂ« shkruar pĂ«r jetimĂ«t e ky libĂ«r t’u bĂ«hej dhuratĂ« fĂ«mijĂ«ve tĂ« kĂ«saj kategorie me mesazhin se ju mund tĂ« ecni nĂ« jetĂ« nĂ«n shembullin e kĂ«tyre shkrimtarĂ«ve qĂ« kanĂ« pasur fatin tuaj, por me guxim kanĂ« çarĂ« nĂ« jetĂ« dhe i kanĂ« plotĂ«suar Ă«ndĂ«rrimet e veta. Por ju zonja ministre e kulturĂ«s, e mohuat kĂ«tĂ« mundĂ«si me arrogancĂ«n qĂ« ju karakterizon dhe me praktikat absurde qĂ« ndiqni duke pĂ«rkrahur vetĂ«m ata qĂ« ju pĂ«lqejnĂ« ju personalisht apo me tĂ« cilĂ«t keni taraf apo miqĂ«si. Ju ua mohuat fĂ«mijĂ«ve atĂ« libĂ«r, qĂ« do t’u jepej falas, i cili do tĂ« ishte njĂ« mesazh e stimul moral pĂ«r t’i nxitur qĂ« edhe ata, jetimĂ«t, tĂ« guxonin tĂ« futeshin nĂ« udhĂ«n e artit dhe jemi tĂ« bindur qĂ« as ju ka vrarĂ« ndĂ«rgjegjja fare.
Sepse njĂ« njeri si ju qĂ« i keni ngecur nĂ« derĂ« kulturĂ«s, nuk mund tĂ« ketĂ« ndĂ«rgjegje tĂ« vrarĂ«, ndaj gjĂ«ja mĂ« e mirĂ« qĂ« mund tĂ« bĂ«hej do tĂ« ishte qĂ« kryeministri i vendit t’ju largonte nga ajo detyrĂ« njĂ« orĂ« e mĂ« parĂ«, qĂ« kultura shqiptare tĂ« mos nĂ«pĂ«rkĂ«mbet edhe mĂ« tej. Aq mĂ« tepĂ«r zonja ministre, qĂ« manifestoni njĂ« sjellje si talibane e kulturĂ«s, duhet ta dini se njeriu edhe mund tĂ« lindĂ« i shĂ«mtuar, por kjo nuk Ă«shtĂ« asgjĂ« pĂ«rpara asaj sesi me sjellje e shĂ«mton vetveten njeriu.
Mos kini mĂ« guxim, zonja ministre e pseudo kulturĂ«s, t’i shihni nĂ« sy kineastĂ«t qĂ« ua shkatĂ«rrove krenarinĂ« e tyre, aq mĂ« tepĂ«r jetimĂ«t e ShqipĂ«risĂ«, sepse ju me aktin tuaj shprehĂ«t njĂ« qĂ«ndrim shpĂ«rfillĂ«s, injorues dhe pĂ«rbuzĂ«s dhe nuk do ta gĂ«zoni respektin e tyre kurrĂ« mĂ«.

Botuar në "Gazeta SOT," 18 shkurt 2015 f.19


Disa nga shkrimet nĂ« blogun Traboini-esĂ©: IntervistĂ« e foto e At FishtĂ«s me shkrimin e tij/Traboini Zbulimi i fotografisĂ« se Faik KonicĂ«s nĂ« Boston/ Traboini Oso Kuka- trimĂ«ria qĂ« sfidoi legjendat/ K. Traboini "MuhaxhirĂ«t" e Faik KonicĂ«s/ nga Kolec Traboini Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Traboini Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini Tirana e SulejmanĂ«ve apo e lashtĂ«sisĂ«?-nga Traboini Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! Gjuha e zemrĂ«s- NĂ«nĂ« Tereza- nga Kolec Traboini Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Copy and WIN : http://bit.ly/copynwin