TV Kan kërkon të më vjedhë filmin siç kanë gllabëruar Kinostudion/ Traboini


TV Kan  kërkon të më vjedhë filmin siç kanë gllabëruar Kinostudion

Nga KOLEC TRABOINI

Punonjësit e TV Klanit më  kanë bllokuar filmin “Martirët” në You Tube duke paraqitur pretendimin absurd se është filmi i tyre. Atë film e kam realizuar në vitin 2011 në mënyrë të pavarur duke i realizuar të gjitha komponentët, skenar, regji, montazh, zhurma, miksazh dhe me muzikë të formuluar nga krijimtaria e kompozitorit më të vjetër Albinon.  Krejt papritur pa më njoftuar, punonjësit e Klanit paraqesin ankesën në Administratën e You Tube sikur filmi është i tyre. Nuk e kuptoj se për çfarë bëhët e gjithë kjo, për të më përvetësuar filmin apo bëjnë luftë për të më dëmtuar krijimtarinë pa menduar se unë çeshtjen mund ta hedh në gjyq sepse e drejta e krijimtarisë në Shqipëri njihet me ligj. Por nga ana tjetër sa i përket profesionalizmit, atyre të Klanit të Frangaj u them se kur unë bëja filma, e merrja edhe çmime në Festivale Kombëtare ata ishin ende kalamaj e shkonin pas bishtit të dhisë. Plepat e Durrësit, shkollat e  Sali Berishës nuk nxorën vetëm hetues e gjykatës për tre muaj por mesa duket edhe gazetarë televizivë dhe filmaxhi televizionesh që janë kashtë e byk nga ana profesionale dhe shkëlqimin më të madh e kanë me marrëzitë e Fevzos që llafosen si pasdarke paneleve e kallamburoset me ca shkrime herë me Enverin e herë me Zogun, bën dhe promovime të neveritshme në Pallat të Brigadave ( pordhi kali në derë të hanit), e ku i bën nder, me nder jush, tërë qeveria e politika që është më të vërtetë për keqardhje nga mënyra si i përkrahin marrëzitë dhe mediokritetet. Dhe natyrshëm nga që janë trokë ju duket se filmat që i bëjnë të tjerët janë të tyre...pa pike turpi ky pretendim se filmi im “Martirët” është me temë e ide si dhe trajtim profesional origjinal e pangjashëm me asnjë film tjetër i këtij lloji!
Këtu keni edhe foto nga KLAN TV që e ka shkatërruar Kinostudion me kontributin e Saliut e kajmekamëve të tij të medieve,  por dhe të tjerëve (kohët e fundit kur erdhi qeveria e re në pushtet sipas disa indicjeve u bë edhe shitja e fundit e fshehtë e tokës në Kinostudio në mënyrë të paligjshme,  qeveritarët mesa duket duan ti prishim mendjen mediave ti kenë pranë vetes si aleate e jo si opozitarë). Nuk paskan të shuar në babëzi mbi pronat e popullit more, e këta të Klani të klaneve po u kursekan me filmin tim "Martirët" që kërkojnë ta përvetësojnë duke e konsideruar të  tyren. Krejt siç ndodhi me pronat e qytetarëve po ndodh me pronat publike dhe me tej edhe me krijimtarinë individuale. 

Në anglisht shënohet "Kjo vidio përmban materiale që i takojnë TV Klan-it i cili e ka bllokuar atë". Deri këtu arrin marrëzia e argateve të Aleksandër Frangajt.

28 dhjetor 2014


 Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Intervistë e një foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parë e Turqisë- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e Tiranës- nga Kolec Traboini 
Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit
Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
Kështu vret vetëm mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 
Kur shpresa s’është veçse një kurvë...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin...
Udhë e mbarë, o Sizif
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATËR INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé: Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini "Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parë e Turqisë- nga Traboini Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini Akademia e mykur e Tiranës- nga Kolec Traboini Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini "E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini Kështu vret vetëm mafia - nga Kolec Traboini Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- një shekull përballë greqizimit Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo. Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ... Kur shpresa s’është veçse një kurvë...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin... Udhë e mbarë, o Sizif! Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti KATËR INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Copy and WIN : http://bit.ly/copy_win