Partizanët e Qeverisë dhe të pushkatuarit e Bashkisë/ nga K.TraboiniPARTIZANĂ‹T E QEVERISĂ‹ DHE TĂ‹ PUSHKATUARIT E BASHKISĂ‹

Nga Kolec TRABOINI

Ă‹shtĂ« pĂ«r tĂ« ardhur keq nĂ« kĂ«tĂ« dualitet tashmĂ« çerek shekullor qĂ« na shfaqet edhe kĂ«to ditĂ«t e fundit  tĂ« nĂ«ntorit,  ku njĂ«ra palĂ« e politikes konfliktuale  feston 70 vjetorin e çlirimit, ndĂ«rkaq pala tjetĂ«r qĂ« nĂ« vend tĂ« opozitĂ«s ka zgjedhur bojkotin,  e kjo e fundit pra radhit emrat e fotot e tĂ« pushkatuarve nĂ« njĂ« tabelĂ« tĂ« madhe elektronike, fare pranĂ« e pĂ«rballĂ« njĂ«ra-tjetrĂ«s nĂ« qendĂ«r tĂ« sheshit “SkĂ«nderbeg”  TiranĂ«.  Kthen kokĂ«n qytetari pĂ«r andej e sheh partizanĂ« me pushkĂ« por ndonjĂ« edhe me top, kthen vĂ«shtrimin nĂ« kahje tjetĂ«r portretet e tĂ« pushkatuarve nĂ« diktaturĂ«. Tund kokĂ«n qytetari e thotĂ« “ÇfarĂ« bĂ«het”. KĂ« tĂ« besojĂ« se Ă«shtĂ«  çlirim apo Ă«shtĂ« pushtim. A thua ende jemi nĂ« LuftĂ«n Civile tĂ« pas Mukjes, alias LuftĂ«s sĂ« Klasave, qĂ« pĂ«rpiqemi ti mbulojmĂ« me fjalĂ«  sikur nuk ka ekzistuar kurrĂ«, por ja ku e kemi ende dhe sot e kĂ«saj dite midis nesh. Por ajo çfarĂ« na bĂ«n pĂ«rshtypje Ă«shtĂ« se nĂ« list-fotot qĂ« shfaqen nga Bashkia e Instituti i tĂ« PĂ«rndjekurve PolitikĂ«, nĂ« ekran elektronik krahas emrave te njohur tĂ« pushkatuarve vĂ«mĂ« re se ka mungesa tĂ« mĂ«dha, ka emra martirĂ«sh tĂ« njohur qĂ« nuk janĂ« vendosur nĂ« atĂ« ekran elektronik, ndĂ«rkohĂ« lexojmĂ« disa emra qĂ« nuk e di ku i kanĂ« gjetur qĂ« i kanĂ« vĂ«nĂ« si tĂ« pushkatuar. Mesa duket edhe pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« listĂ«n e tĂ« pushkatuarve duhet njĂ« ndĂ«rmjetĂ«s nĂ« BashkinĂ« e TiranĂ«s, apo Institutin e tĂ« PĂ«rndjekurve PolitikĂ«,  vĂ«r kĂ«tĂ« e vĂ«r atĂ«, vĂ«r edhe kushĂ«ririn a krushkun, qĂ« mund edhe tĂ« kenĂ« vdekur nĂ« burg, mund tĂ« kenĂ« qenĂ« viktima por tĂ« pushkatuar me vendim gjyqi dhe tĂ« ekzekutuar nuk janĂ«. Por duke e ditur se bĂ«hen gabime edhe mund tĂ« pranojmĂ«  ndonjĂ« "lajthitje" bashkiake apo me ata qĂ« punojnĂ« nĂ«pĂ«r zyrat e tĂ« persekutuarve politikĂ«, por kur lexon edhe emrin e mĂ«suesit tĂ«nd a njĂ« tĂ« afĂ«rmi tĂ«nd qĂ« kanĂ« vdekur nĂ« shtĂ«pi tĂ« vet, nuk tĂ« mbetet veç tĂ« vĂ«sh duart nĂ« kokĂ«. KĂ«sisoj na dalin tĂ« pushkatuar mĂ«suesi Gjush Sheldia, me emĂ«r dhe fotografi,  kur mĂ«suesi im ka lindur nĂ« 1902 dhe ka  mbyllur sytĂ« nga njĂ« vdekje natyrale nĂ« 1976. Rezulton i pushkatuar nga diktatura nĂ« tabelĂ« elektronike Dom Nikoll Mazrreku, kur ai ka vdekur nĂ« ShkodĂ«r pranĂ« familjes nĂ« vitin 1996. NĂ« tabelĂ« elektronike rezulton i pushkatuar Gjergj Çamuku, i cili vĂ«rtetĂ« ka qĂ«nĂ« i burgosur politik por ka pasur vdekje natyrale pak vjet mĂ« parĂ«. Rezulton i pushkatuar nĂ« tabelĂ« elektronike Ernest PĂ«rdoda i cili ka qĂ«nĂ« gjallĂ« tĂ« paktĂ«n deri nĂ« 12 gusht tĂ« vitit 1994 kur policia e BerishĂ«s e goditi me mjete tĂ« rĂ«nda nĂ« ShkodĂ«r si pjesĂ«marrĂ«s nĂ« grevĂ«n e urisĂ« tĂ« pĂ«rndjekurve politikĂ«. PikĂ«risht kĂ«tĂ« person qĂ« doli kundĂ«r BerishĂ«s dhe e goditi policia e BerishĂ«s, e djathta i konsideruaka  tĂ« pushkatuar nga diktatura komuniste.
ÇfarĂ« bĂ«het zotĂ«rinj tĂ« zyrave tĂ« pĂ«rndjekurve politikĂ«? Kaq tĂ« paaftĂ« tĂ« jeni sa tĂ« mos dini se kush ishte Ernest PĂ«rdoda? Po le tĂ« shkojmĂ« mĂ« tej, rezulton e pushkatuar nĂ« tabelĂ«n elektronike Gjyzepina Andrakja. A e dinĂ« hartuesit e kĂ«tyre listave kush ka qenĂ« Gjyzepina Andrakja? Kush e pushkatoi?! Se pari nuk ka ekzistuar kurrĂ« nĂ« ShqipĂ«ri njĂ« person me emrin Gjyzepina Andrakja. NĂ«se Ă«shtĂ« fjala pĂ«r Gjyljana Çoba- Andrakja, ajo vĂ«rtetĂ« ka qenĂ« e dĂ«nuar politike, por nuk Ă«shtĂ« pushkatuar. Ka ndĂ«rruar jetĂ« para pak vitesh nĂ« ShkodĂ«r. Ai qĂ« kanĂ« vrarĂ« nĂ« burg prej kĂ«saj familje ka qenĂ« vĂ«llai i saj Monsinjor Ernest Çoba qĂ« duhej tĂ« ishte nĂ« tabelĂ«n elektronike. Mark Gjonmarkaj qĂ« shĂ«nohet nĂ« tabelĂ« elektronike i pushkatuar, ka qenĂ« ministĂ«r i brendshĂ«m nĂ« qeverinĂ« kuislinge nĂ« kohĂ«n e fashizmit dhe Ă«shtĂ« vrarĂ« nĂ« luftime kundĂ«r forcave tĂ« ndjekjes nĂ« Fan tĂ« MirditĂ«s. NĂ« asnjĂ« vend tĂ« botĂ«s ata qĂ« bien nĂ« luftime nuk konsiderohen tĂ« pushkatuar, por tĂ« rĂ«nĂ« nĂ« luftĂ«, nĂ« fushĂ« tĂ« betejĂ«s.  Dhe shkojmĂ« mĂ« tej, njĂ« personi me emrin Kostandin Kota,  pushkatuar nĂ« vitin 1945,  i vihet fotografia e poetit Genc Leka  pushkatuar mĂ« 17 korrik 1977.
Mirë bëjnë që i evidentojnë figurat e atdhetarëve martirë për sakrificat që kanë bërë, por duhet të jemi të saktë sepse kësisoj historia shkruhet sipas orekseve të nëpunësve të vegjël nëpër institucione ku kanë zënë vendet punës në saj të lidhjeve e tarafeve, të shërbimeve partiake apo çdo shkak tjetër por jo të kulturës e dijes apo përgatitjes profesionale. Kësisoj të pushkatuarit e diktaturës harrohen e në vend të tyre vihen emra të tjerë që nuk janë vënë para togës së ekzekutimit por janë ndarë nga kjo botë rrethuar nga njerëzit e tyre të dashur dhe, siç thuhet në këto raste, se kështu deshi perëndia.

Nga Traboini mund të lexoni në këtë Blog:

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Kolec Trab...  
 
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 
Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit
Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 
Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin...
UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif!  


KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI
Nga Traboini mund te lexoni ne kete Blog: Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Kolec Trab... Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Make Money at : http://bit.ly/copy_win
Nga Traboini mund te lexoni ne kete Blog: Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Kolec Trab... Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Make Money at : http://bit.ly/copy_win
Nga Traboini mund te lexoni ne kete Blog: Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Kolec Trab... Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Make Money at : http://bit.ly/copy_win

Kujtesa është themeli i Lirisë/ nga Kolec Traboini

http://traboini1.blogspot.com/2014/11/kujtesa-eshte-themeli-i-lirise-nga.html

KUJTESA Ă‹SHTĂ‹ THEMELI I LIRISĂ‹

Lëveret e murtajës së kuqe që kanë dalë tani në 2014 tregojnë se nuk është bërë dekomunistizimi i Shqipërisë

Nga   Kolec TRABOINI

Ă‹shtĂ« detyrim tĂ« mbetĂ«n nĂ« kujtesĂ« emrat e njerĂ«zve tĂ« martirizuar nĂ« gjysmĂ« shekulli diktaturĂ«.  TĂ« gjendĂ«n tĂ« shkruar diku pĂ«r ata qĂ« nĂ« tĂ« ardhmen dĂ«shirojnĂ« tĂ« dinĂ« se çfarĂ« mizorie ka qenĂ« komunizmi. Sepse ka ndodhur njĂ« harrim i qĂ«llimshĂ«m. Sepse shihni rrugĂ«t e TiranĂ«s, janĂ« mbushur ende me emra komunistĂ«sh dhe nuk gjen asnjĂ« emĂ«r martiri. Sot kalon nĂ« rrugĂ« para emrit tĂ« njĂ« krimineli bolshevik qĂ« ka pushkatuar njerĂ«z pa gjyq, por emrat e viktimĂ«s nuk e gjen kurrkund. LĂ«veret e murtajĂ«s sĂ« kuqe qĂ« kanĂ« dalĂ« tani nĂ« 2014 tregojnĂ« se nuk Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« dekomunistizimi i ShqipĂ«risĂ«. Ă‹shtĂ« pĂ«rgjegjĂ«si e madhe e atyre qĂ« e quajtĂ«n veten demokratĂ« por nuk bĂ«nĂ« asgjĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« pastrimin e Atdheut prej  murtajĂ«s sĂ« kuqe, tĂ« behĂ«j gjyqi i madh, tĂ« hapeshin dosjet, dhe ja tani rezultati. Ata nuk janĂ« thjeshtĂ« njĂ« tufĂ« pensionistĂ«sh siç tha Kryeministri ynĂ«, por Ă«shtĂ« njĂ« grupim i madh,  Ă«shtĂ« njĂ« frymĂ« e keqe,  shihni kanalin “Tring” filma shqiptarĂ« dhe keni pĂ«rditĂ« e pĂ«rnatĂ« kronikat e kongreseve tĂ« PartisĂ« Komuniste, fjalimet ogurzeza tĂ« Enver HoxhĂ«s, propogandĂ«n e makinĂ«s vrasĂ«se. Nuk i japin rastĂ«sisht, por kanĂ« njĂ« platformĂ«. Nuk janĂ« njĂ« tufĂ« pensionistĂ«sh me mendje tĂ« qorrollepsur apo edhe tĂ« deziluzionuar nga kjo demokraci ku ujku i fortĂ«
çanë tërë kopenë e i dobëti vdes në mjerim, por edhe breza të rinj të ushqyer me frymë të keqe të kolerës së kuqe të toleruar aq shumë nga shteti e shoqëria shqiptare.
Por pĂ«r kĂ«tĂ« kanĂ« ndihmuar edhe ata qĂ« i frynin erĂ«s sĂ« zogizmit, duke ngritur monumente, nĂ« vend tĂ« shihnin pĂ«rpara. Ne jemi mediokĂ«r e nuk e dimĂ« se e mira e popullit nuk Ă«shtĂ« duke i bĂ«rĂ« urra liderĂ«ve tĂ« gjallĂ« apo tĂ« vdekur, tĂ« vjetĂ«r apo tĂ« rinj  por duke punuar pĂ«r popullin e Atdheun. PĂ«r tĂ« kemi mbetur tĂ« varfĂ«r sepse e kemi mĂ« tĂ« lehtĂ« tĂ« merremi me politikĂ« deri nĂ« lehje,  se sa tĂ« punojmĂ« tokat. Jemi kthyer nĂ« njĂ« popull dembel tĂ« ushqyer me politikĂ« dhe ideologji shterpĂ« dhe nuk po dimĂ« tĂ« dalim nga kjo gjendje, mjerisht. Po liderĂ«t tanĂ« politikĂ« dhe shtetĂ«ror, ata  janĂ« kthyer nĂ« pjesa mĂ« komike e historisĂ« sone. Askush nuk thotĂ« çfarĂ« duhet tĂ« bĂ«jmĂ«, vetĂ«m tĂ« zhbĂ«jmĂ« atĂ« qĂ« ka bĂ«rĂ« i mĂ«parshmi. NdĂ«rtojmĂ« e shkatĂ«rrojmĂ«. Nuk kemi nje plan tĂ« saktĂ« se çfarĂ« mund tĂ« bĂ«jmĂ« pĂ«r zhvillimin ekonomik,  por mbetem nĂ« fasonet ( si tĂ« ishim popull i pazhvilluar afrikan)  qĂ« edhe ato janĂ« prona tĂ« politikĂ«s. Prish pallate e bĂ«j kasolle i thonĂ« kĂ«saj pune. Ku janĂ« uzinat e fabrikat, ku shkuan e kush i mori. A do ketĂ« ndonjĂ«herĂ« njĂ« gjyq pĂ«r kĂ«tĂ«?!  BĂ«ni gjyqe pĂ«r qeveritarĂ«t hajdutĂ« na thotĂ« Europa, por kĂ«tu e kanĂ« veshin shurdhĂ«r se janĂ« hajdutĂ« tĂ« gjithĂ« ata qĂ« kanĂ« kyçet e shtetit e politikĂ«s. Korbi korbit s’ja nxjerr sytĂ«. Sapo vjen dikush deputet nĂ« parlament, nĂ« ndonjĂ« institucion a kolltuk, tĂ« gjithĂ« mendjen pĂ«r tĂ« vjedhur e grabitur. NjĂ« politikĂ« jo thjeshtĂ« medikorre por shtatrruese. Sharlatanizmi po bĂ«n ligjin nĂ« kĂ«tĂ« vend. Dhe nuk shohim njĂ« shpresĂ« kurrkund! Na ngeci kĂ«mba nĂ« ca revanshe historike idiote. Dhe ngopu me portretet e vampirit tĂ« kuq, o popull!

Pushteti si inspirim filmash / nga Kolec Traboini

Pushteti si inspirim filmash

NjĂ« fije peri e ndan tragjiken nga komikja. NĂ« fund tĂ« fjalĂ«s ne mund tĂ« mĂ«sojmĂ« ide nga filmat si pjesa mĂ« e ndjeshme dhe mbresĂ«lĂ«nĂ«se e arteve qĂ« trajtojnĂ« problematikat shoqĂ«rore, njerĂ«zore,  por nuk mund tĂ« veprojmĂ« si nĂ« filma.

Nga Kolec TRABOINI

Dalja titullarit mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« pushtetit ekzekutiv nga Kryeministria nĂ« bulevard pĂ«r tu pĂ«rballur me studentet universitarĂ« tĂ« Fakultetit tĂ« GjeologjisĂ« qĂ« nuk duan qĂ« ndĂ«rtesa e tyre tĂ« bĂ«het seli  gjykatash, a thjeshtĂ« pĂ«r t’u thĂ«nĂ« se nuk keni asnjĂ« shkak pĂ«r tĂ« protestuar, se ende nuk ju kanĂ« nxjerrĂ« nĂ« rrugĂ«, Ă«shtĂ« sikur nĂ« mĂ«nyrĂ«  tĂ« pĂ«rkundĂ«rt tu dilte kryeministri i asaj kohe e tu thoshte demonstruesve me 21 janar 2011, çfarĂ« keni qĂ« thĂ«rrisni,  kĂ«ta i qĂ«lluam por ende nuk kanĂ« vdekur, po i çojmĂ« tu bĂ«jmĂ« autopsinĂ« nĂ« spital. Prisni tĂ« vdesin pastaj protestoni.  Por shkon edhe mĂ« tej kjo pandehmĂ« e zbritjes nĂ« bulevard, thjeshtĂ« pĂ«r tu thĂ«nĂ« studenteve “ÇfarĂ« keni? Shkoni nĂ« auditore! Vazhdoni mĂ«simet”.  KĂ«shtu u thanĂ« edhe nĂ« shkurt 1991: “Vazhdoni mĂ«simet!”. ÇfarĂ« janĂ« kĂ«to reminishenca historike?!
Nuk e dimĂ« a Ă«shtĂ« kjo njĂ« kĂ«shillĂ« e keqe prej Mefistofeli e ndokujt qĂ« rri pas kuintash, duke i sugjeruar titullarit tĂ« lartĂ« pĂ«r tu pĂ«rballur me situatĂ«n kĂ«sisoj.  GjithsĂ«si qoftĂ« mĂ« duket si inspirim filmash sepse gjithçka nĂ« ditĂ«n e 12 tetorit  2014 para kryeministrisĂ« u faneps si  njĂ«  pĂ«rsĂ«ritje e njĂ« sekuence dramatike filmike. Kushdo qĂ« ka jetuar vitet 1980 tĂ« shekullit tĂ« kaluar dhe ka parĂ« filmin e regjisorit amerikan Elio Kazan, i kujtohet njĂ« skenĂ« mbresĂ«lĂ«nĂ«se. NjĂ« pĂ«rsĂ«ritje e njĂ« situate tĂ« njĂ«jtĂ« por tĂ« pĂ«rmbysur. Emiliano Zapata kur ishte frymĂ«zues i revoltĂ«s sĂ« fshatarĂ«ve meksikane u fut me njĂ« grup tĂ« revoltuarish nĂ« zyrĂ«n e presidentit  meksikan Francisko Madero e ky e pyeti Emilianon pĂ«r emrin, tĂ« cilin u ngut ta shĂ«nonte me njĂ« rreth tĂ« kuq.  Ă‡farĂ« nĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« a njĂ« tjetĂ«r shprehte idenĂ« se pushteti nuk Ă«shtĂ« pĂ«r tĂ« zgjidhur por pĂ«r tĂ« lidhur. Erdhi koha qĂ« Emiliano Zapata tĂ« gjendej vetĂ« kolltuk tĂ«  presidentit (pushtet i marrĂ« prej revoltĂ«s popullore), por protestat e fshatarĂ«ve tĂ« varfĂ«r pĂ«r drejtĂ«si vazhdonin edhe mĂ« tej sepse nuk mund tĂ« zgjidheshin me ndĂ«rrimin e njĂ« presidenti - nĂ« rastin tonĂ« pĂ«r analogji tĂ« kryeministrit. FshatarĂ«ve qĂ« i vĂ«rshuan nĂ« zyrĂ« me ankesa, sepse problemet nuk zgjidheshin me frymĂ« e me fjalĂ«,  Emiliano Zapata, tashmĂ« nga kolltukun hijerĂ«ndĂ« i presidentit  pyeti njĂ«rin nga fshatarĂ«t qĂ« dukej si udhĂ«hĂ«qes i grupit tĂ« revoltuarve se si e kishte emrin.  Fshatari ju pĂ«rgjigj. Emiliano Zapata atĂ«herĂ« mori lapsin dhe nisi tĂ« shĂ«nonte me rreth tĂ« kuq emrin e fshatarit, por njĂ« çast gjithçka nĂ« kujtesĂ«  Ă§oi nĂ« kohĂ«n e tij si kryengritĂ«s, kur edhe atij ja kishin qarkuar emrin me rreth tĂ« kuq. AtĂ«herĂ« mori listat me emrat e kryengritĂ«sve, e beri shuk, e hodhi,  u bashkua me ta dhe e braktisi zyrĂ«n e presidentit tĂ« MeksikĂ«s. Ndjehej mĂ« mirĂ« pranĂ« popullin tĂ« tij. Kjo me shkakun  se nĂ« atĂ« zyrĂ« e ndjeu tĂ« tjetĂ«rsohej dhe nuk qe nĂ« gjendje tĂ« zgjidhte hallet e brengat e njerĂ«zve me tĂ« cilĂ«t nisi revoltĂ«n dhe bĂ«ri revolucionin pĂ«rmbysjen mĂ« tĂ« madhe nĂ« historinĂ« e MeksikĂ«s. Vendin e presidentit e zuri kryengritĂ«si tjetĂ«r Panço Vila por edhe ky do tĂ« dĂ«shtonte. KryengritĂ«si Zapata e nisi udhĂ«n nga protesta e fshatarĂ«ve, vazhdoi nĂ« kolltukun e presidentit e pastaj sĂ«rish nĂ« fshatarĂ«t nĂ« vorbulla ngjarjesh  ku dhe pĂ«rfundoi tragjikisht. JanĂ« proverbiale fjalĂ«t e tij “MĂ« mirĂ« tĂ« vdesĂ«sh nĂ« kĂ«mbĂ« se tĂ« rrosh i gjunjĂ«zuar”. Filmi i Elio Kazan Ă«shtĂ« njĂ« mĂ«sim i madh historik pĂ«r tĂ« gjitha ata qĂ« nĂ« emĂ«r tĂ« luftĂ«s pĂ«r drejtĂ«si organizojnĂ« protesta, udhĂ«heqin revoltat, vinĂ« nĂ« pushtet dhe pak e nga pak tjetĂ«rsohen. Por jo thjeshtĂ« pĂ«r njĂ« veprim kalorĂ«siak. NjĂ« fije peri e ndan tragjiken nga komikja. NĂ« fund tĂ« fjalĂ«s ne mund tĂ« mĂ«sojmĂ« ide nga filmat si pjesa mĂ« e ndjeshme dhe mbresĂ«lĂ«nĂ«se e arteve qĂ« trajtojnĂ« problematikat shoqĂ«rore, njerĂ«zore, por nuk mund tĂ« veprojmĂ« si nĂ« filma.
Anipse ka ngjashmĂ«ri historike ngjarjesh, rrethanash, personazhesh,   asnjĂ«herĂ«  mĂ«nyrat  e zgjidhjes nuk janĂ« njĂ«soj, ky Ă«shtĂ« shkaku qĂ« koha i ve njerĂ«zit nĂ« provĂ«, qofshin ata qytetarĂ« tĂ« thjeshtĂ« apo dhe udhĂ«heqĂ«s shtetesh. 


USHTETI SI INSPIRIM FILMASH

I vetmi i fituar në vizitën e dështuar në Beograd është Edi Rama/ nga Traboini


I vetmi i fituar në vizitën e dështuar në Beograd është Edi Rama

Vizitë e padëshëruar nga serbët por e dominuar moralisht nga shqiptarët. Tashmë Rama me këtë përplasje në Beograd në mbrojte të pavarësisë së Kosovës, padyshim që e fitoi mbështetjen e popullit shqiptar të Kosovës dhe Preshevës. Kryeministri Rama ishte ai që fitoi në këtë vizitë dhe çdo shqiptar ka shkak për tu ndjerë krenar për qëndrimin dinjitoz ani pse asnjë rezultat pozitiv kjo vizitë nuk pati dhe mund të konsiderohet një dështim dypalësh. Por një krenari që nuk ka të bëjë fare me diplomacinë.

Nga Kolec TRABOINI

Kam qĂ«nĂ« qĂ« kjo vizitĂ« tĂ« mos bĂ«hej sa kohĂ« qĂ« gjendja ishte e tensionuar pas asaj qĂ« ndodhi mĂ« 14 tetor nĂ« Stadiumin "Partizani" i Beogradit sepse e parandjeja se nĂ« situata tĂ« kokave tĂ« nxehura  vĂ«shtirĂ« Ă«shtĂ« tĂ« kesh njĂ« rezultat pozitiv nĂ« marrĂ«dhĂ«niet nĂ« mes dy shteteve me konflikte shekullore. Dhe me atĂ« çfarĂ« po shohim del se mĂ« shumĂ« u tensionua situata nĂ« kĂ«to marrĂ«dhĂ«nie tĂ« tendosura, e natyrshme kjo me vende qĂ« kanĂ« pikĂ«pamje tĂ« kundĂ«rta. 
E parĂ« nĂ« planin diplomatik kjo vizitĂ« po tĂ« mos bĂ«hej nuk Ă«shtĂ« se do tĂ« dĂ«mtonte ndonjĂ« gjĂ«,  se ja ku jemi aty ku ishim , asnjĂ« tĂ« re nuk solli nĂ« uljen e tensionit. Pra diplomatikisht kjo vizitĂ« Ă«shtĂ« njĂ« dĂ«shtim dy palĂ«sh. Por siç Ă«shtĂ« njĂ« dĂ«shtim dy palĂ«sh sa i pĂ«rket pĂ«rmirĂ«simit tĂ« marrĂ«dhĂ«nieve ndĂ«rballkanike po aq e dobisjellĂ«se rezulton nĂ« planet e brendshme elektorale populiste tĂ« dy dy liderĂ«ve, atij shqiptar dhe atij serb.
Ndjesia e publikut si andej dhe kĂ«ndej Ă«shtĂ« se udhĂ«heqĂ«sit e tyre u treguan dinjitoz, nacionalist tĂ« kĂ«naqshĂ«m. Njeri ua pĂ«rplasi nĂ« shtĂ«pi tĂ« tyre faktin tronditĂ«s pĂ«r psikikĂ«n serbe,  se KosovĂ«n e keni humbur pĂ«rjetĂ«, ndĂ«rsa pritĂ«si  e deklaroi hapur se pĂ«rjetĂ« nuk heqim dorĂ« nga Kosova. Pyetja e parĂ« qĂ« lind Ă«shtĂ«, pse u mblodhĂ«n, mos pikĂ«risht pĂ«r ti treguar botĂ«s konfliktin e madh serbo-shqiptar apo pĂ«r tĂ« thĂ«nĂ« se po pĂ«rpiqemi qĂ« kĂ«tĂ« konflikt ta zbutim sa tĂ« jetĂ« e mundur mĂ« shumĂ«. Se edhe nĂ« diplomaci funksionun mĂ«nçuria popullore se nĂ« shtĂ«pinĂ« e tĂ« varurit nuk kujtohet litari. NĂ« pikpamje diplomatike Ă«shtĂ« dĂ«shtim dypalĂ«sh sepse serbĂ«t nuk duan ndonjĂ« lidhje me shqiptarĂ«t dhe e dĂ«shĂ«rojnĂ« dĂ«shtimin. Presidenti i shtetit serb ikĂ«n se nuk do ta presĂ« kryeministrin shqiptar. A nuk u vunĂ« re se edhe protokolli e tregonte kĂ«tĂ« mungesĂ« dĂ«shire, flamurĂ«t shqiptar tĂ« kufizuar nĂ« pritje nĂ« aeroport, ekzekutohen hymnet e vetĂ«m njĂ« flamur serb pĂ«rpara tĂ« cilit  fotoreporterĂ«t e fotografojnĂ« Edi Ramen duke ju pĂ«rkulur, madje edhe nĂ« konferencĂ«n e shtypit, kundĂ«r çdo praktike vendosĂ«n njĂ« pod, qĂ« kryeministri shqiptar tĂ« fliste nga podi me stemen e shtetit serb. Me siguri kĂ«to janĂ« venĂ« re nga Edi Rama, qĂ« nga brenda do tĂ« ketĂ« bluajtur mendime tĂ« trazuara me jo pa ndikim nĂ« ato qĂ« do tĂ« fliste nĂ« konferencĂ«n e shtypit.
Pra nĂ« kĂ«tĂ« sens megjithĂ« brohorimat mbĂ«shtetĂ«se prej publikut nacionalist apo mbĂ«shtetĂ«sve personalĂ« qĂ« nuk dinĂ« dhe as duan tĂ« dinĂ« çfarĂ« Ă«shtĂ« diplomacia politika nĂ« tĂ« dy kĂ«to vende,  kjo vizitĂ« mĂ« mirĂ« tĂ« mos ishte bĂ«rĂ«. Dhe megjithatĂ« mirĂ« qĂ« u bĂ«. TĂ« paktĂ«n  shtetarĂ«t politikanĂ« ua thanĂ« njĂ«ri tjetrit hapur mendimet qĂ« kishin, pa pikĂ« diplomacie, hapur si ne stadium. NjĂ« pĂ«rqasje tipike. Si e orkestruar qĂ« vijushmĂ«ria e pĂ«rplasjes  tĂ« ishte  thuaj njĂ«lloj.   Serbet pasues tĂ« kryeministrit Vuçiçi janĂ« sa tĂ« pizmosur aq tĂ« kĂ«naqur se u deklarua dhe njĂ« herĂ« se Kosova Ă«shtĂ« Serbi. Pra tĂ« dy palĂ«t nuk patĂ«n as taktin mĂ« tĂ« vogĂ«l diplomatik tĂ« mos i preknin çeshtjet e nxehta, ti anashkalonin apo bĂ«nin sikur nuk ekzistojnĂ«. Po fundja mirĂ« bĂ«nĂ«. Por edhe tĂ« thuhet qĂ« Ă«shtĂ« njĂ« vizitĂ« pozitive nuk ka pikĂ« arsye. Nuk mund tĂ« konsiderohet rezultative njĂ« vizitĂ« thjeshtĂ« pĂ«r njĂ« firmĂ« tĂ« kalimeve tĂ« kufirit me kartĂ« indentiteti tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« dy vendeve. Kjo marrĂ«veshje mund tĂ« firmosej nga zevĂ«ndĂ«s ministrat pa asnjĂ« shpenzim e pompozitet. GjithĂ«sesi nĂ« plan tĂ« brendshĂ«m tĂ« dy kryeministrat  punuar nĂ« interes tĂ« karrierĂ«s sĂ« vet nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« fituar mbĂ«shtetje. Kryeministri serb i mbetur nĂ« befasi nga deklarimet e hapura tĂ« kryeministrit shqiptar u mundua tĂ« mos i shkiste dheu nĂ«n kĂ«mbĂ« nĂ« elektoratin mbĂ«shtetĂ«s dhe bĂ«ri dhe ai deklarimet e veta,  por dhe u kujdes qĂ« tĂ« mos i jepte dorĂ«n kryeministrit shqiptar para kamerave televizive pas konferencĂ«s sĂ« shtypit.
Nuk kemi shumĂ« interes tĂ« analizojmĂ« se çfarĂ« fitoi e humbi kryeministri serb AleksandĂ«r Vuçiç sepse e kemi thĂ«nĂ« dhe mĂ« parĂ«, ShqipĂ«risĂ« nuk ka çfarĂ« i duhet Serbia, qĂ« as kufitare nuk e kemi siç thuhet krejt kot nĂ« shtyp apo komunikimet e funksionareve tanĂ«, mirĂ«po dikujt nĂ« ShqipĂ«ri i duhet Serbia dhe vazhdojnĂ« tĂ« insistojnĂ« nĂ« drejtim tĂ« Beogradit.  Por mund tĂ« themi se Edi Rama me qĂ«ndrimin e vet fitoi shumëçka pĂ«rtej imazhit diplomatik. Si nĂ« rastin e dronit nĂ« fushĂ« tĂ« futbollit ShqipĂ«ria u dĂ«nua por fitoi moralisht aq shumĂ« sa Ă«shtĂ« e papĂ«rfillshme shuma 100 mijĂ« euro, po kĂ«shtu Rama nĂ« Beograd fitoi shumĂ« ani pse nĂ« plan shtetĂ«ror e marrĂ«dhĂ«nie dypalĂ«she nuk pati asnjĂ« pĂ«rparim.
 Fitimi i Kryeministrit shqiptar i cili nĂ« kĂ«tĂ« rast i shkon postulati romak cezarian “Veni, vidi, vici- erdha pashĂ« fitova” Ă«shtĂ« sepse pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« historinĂ« e marrĂ«dhĂ«nieve tona dypalĂ«she njĂ« kryemistĂ«r shqiptar pati kurajon e krenarinĂ« tu flasĂ« serbĂ«ve nĂ« shtĂ«pinĂ« e tyre si i barabarti nĂ« mes tĂ« barabartĂ«ve se koha e mosdĂ«gjimit tĂ« shqiptarĂ«ve ka mbaruar, se shqiptarĂ«t guxojnĂ« tashmĂ«, janĂ« njĂ« faktor nĂ« Ballkan tashmĂ«. Kjo pĂ«rbĂ«n histori. Kryeministri shqiptar fitoi mbĂ«shtetje nĂ« krahinĂ«n e shqiptareve brenda SerbisĂ«, PreshevĂ«, por kryesorja mĂ« shumĂ« se sa nĂ« ShqipĂ«ri dhe PreshevĂ« fitoi nĂ« KosovĂ« ku dihej se popullariteti i tij ishte i vogĂ«l ndĂ«rsa i BerishĂ«s shumĂ« i madh. TashmĂ« Rama me kĂ«tĂ« pĂ«rplasje nĂ« Beograd nĂ« mbrojte tĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s,  padyshim qĂ« e fitoi mbĂ«shtetjen e popullit shqiptar te KosovĂ«s dhe e nxorri jashtĂ« loje BerishĂ«n  qĂ« tashmĂ« me çfarĂ« u pa nĂ« qĂ«ndrimin e familjes Berisha nĂ« lidhje me incidentin nĂ« fushĂ«n e futbollit mĂ« 14 tetor 2014 nĂ« Beograd,  konsiderohet si njĂ« lob serb nĂ« TiranĂ«.
Kryeministri Rama ishte ai qĂ« fitoi nĂ« kĂ«tĂ« vizitĂ« dhe çdo shqiptar ka shkak pĂ«r tu ndjerĂ« krenar pĂ«r qĂ«ndrimin dinjitoz ani pse asnjĂ« rezultat pozitiv kjo vizitĂ« nuk pati dhe mund tĂ« konsiderohet njĂ« dĂ«shtim dypalĂ«sh. Por njĂ« krenari qĂ« nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« fare me diplomacinĂ« sepse diplomacia nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« me ndjesitĂ« qĂ« pĂ«rjetojmĂ«  si qytetarĂ« tĂ« njĂ« vendi por sĂ« pari marrĂ«dhĂ«nie qĂ« sjellin zhvillim ekonomik e ku pĂ«rfitojnĂ« tĂ« dy palĂ«t.
Të paktën të dy palët e mësuan se kush vazhdojnë të jenë, edhe pas 15 vjetëve të ndarjes përfundimtare të Kosovës nga pushtimi serb, se plagët e të shkuarës i kemi ende të pashëruara mirë dhe duhet shumë kohë që marrëdhëniet dypalëshe, tashmë të kushtëzuara me qëndrimin e kundërt për Kosovën, të vihen në rrugë të mbarë. Europa mesa duket kërkon që ne, shqiptarët e serbët të gjejmë vetë rrugën e mirëkuptimit, por e vështirë do të jetë pa përkujdesjen e diplomacisë euro-amerikane.

Gazeta Sot, Tirane  12 nĂ«ntor 2014 f. 16
I VETMI I FITUAR NĂ‹ VIZITĂ‹N E DĂ‹SHTUAR NĂ‹ BEOGRAD Ă‹SHTĂ‹ EDI RAMA
 
Gazeta Sot, Tirane  12 nĂ«ntor 2014 f. 16