Televizioni Shtetëror...- nga Kolec Traboini

  Televizioni ShtetĂ«ror - e paguan publiku dhe e manipulon politika! 


Nga Kolec TRABOINI

Televizioni Shtetror  i mbajtur me paratĂ« e taksapaguesve shqiptar Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« njĂ« vend ku nĂ« vend tĂ« kulturĂ«s ushqehet mosdija nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pĂ«rditĂ«shme. PunonjĂ«sit e saj janĂ« pĂ«rfshirĂ« nga njĂ« rutinĂ«  ku nuk gjen mĂ« asgjĂ« interesante e tĂ« freskĂ«t qĂ« tĂ« mbajĂ« gjallĂ« kureshtjen e publikut pĂ«r tĂ« cilin ajo ka detyrimet e veta si institucion buxhetor. PunĂ«t kanĂ« ardhur deri aty sa ata qĂ« drejtojnĂ« emisione e rubrika tĂ« vijnĂ« e tĂ« drejtojnĂ« njĂ« panel pa as njohurinĂ« mĂ« tĂ« vogĂ«l nĂ« temen pĂ«r tĂ« cilĂ«n bisedojnĂ«. Kjo ndodh rĂ«ndomĂ«.  BĂ«hen qesharakĂ« kur pyesin, sepse siç thonĂ« dĂ«shĂ«rojnĂ« tĂ« mĂ«sojnĂ« diç mĂ« shumĂ« pĂ«r problemin. Dhe kĂ«tĂ« e pohojnĂ« “live” dhe me tĂ« drejtĂ« shikuesi duke ngritur supet thotĂ« me vete, kush e ka penguar  tĂ« mĂ«sojĂ« pak mĂ« shumĂ« sepse ai apo ajo njĂ« orĂ« emision kanĂ«, dhe ky emision Ă«shtĂ«  veç njĂ« pjesĂ« e punĂ«s si redaktor. NjĂ« drejtues emisioni duhet tĂ« jetĂ« i mirĂ« informuar  pĂ«r problemin qĂ« sjell nĂ« ekran. PĂ«r atĂ« problem duhet tĂ« shfletojĂ« tĂ« konsultohet me liretaturĂ« e specialistĂ« paraprakisht.  Pra tĂ« pĂ«rgatitet seriozisht.  KĂ«sisoj mosdijesh  shfaqen shpesh pĂ«r tĂ« gjitha fushat. E pyesin njĂ« autor nĂ« studio gjatĂ« intervistĂ«s  pĂ«r krijimtarinĂ« letrare pa lexuar asgjĂ« prej tij dhe Ă«shtĂ« e natyrshme tĂ« notojĂ« nĂ« sipĂ«rfaqe i gjithĂ« emisioni.  Kjo ndodhi edhe nĂ« emisionin "DrejtpĂ«rdrejtĂ«" ku u diskutua mbi asgjĂ«simin e armĂ«vet kimike. TĂ« vetmin kompetent tĂ« ftuar, njĂ« specialist ish ushtarak i moshuar, i linin mĂ«  pak vend tĂ« fliste ndersa drejtuesja, arriti deri atje sa ti kĂ«rkonte  tĂ« thoshte  se si bĂ«het neutralizimi i armĂ«ve kimike (se nĂ« tĂ« vĂ«rtete,  tha ajo, unĂ« dua tĂ« mesoj  nga qĂ« nuk di  gjĂ« fare) sikur emisioni tĂ« bĂ«hej pikĂ«risht pĂ«r tĂ« mĂ«suar ajo e jo pĂ«r tĂ« informuar publikun, apo sikur ajo tĂ« mos e dinte njĂ« ditĂ« mĂ« parĂ« se do ta zhvillonte atĂ« emision.  Po kaq tĂ« vĂ«shtirĂ« e kishte kjo drejtuese tĂ« hapte faqet e internetit, tĂ« lexonte gazetat, apo tĂ« vinte nĂ« faqet tona nĂ« Facebook ku  kemi vendosur skemat  se si realizohet ky proçes teknikisht por edhe shkrime tĂ« pĂ«rkthyera se çfarĂ« thonĂ« teknikĂ«t, ta zĂ«mĂ« Björn Arne Johnson , njĂ« kimist i cili ka punuar me armĂ«t kimike pĂ«r mĂ« shumĂ« se 30 vjet . Televizioni me kĂ«tĂ« emision vetĂ«m i fryjti akoma mĂ« shumĂ« flakĂ«s sĂ« ankthit popullist qĂ« ndezin disa njerĂ«z mbi rreziqet e supozuara me sikur kĂ«shtu e sikur ashtu,  tĂ« sajuara pra,  nĂ« vend tĂ« mblidhnin njĂ« panel me specialistĂ« kimistĂ« e ushtarakĂ« dhe ata me gjykimin e tyre edhe nĂ« bazĂ« tĂ« pĂ«rvojave tĂ« na thonin çfarĂ« pasoja mund tĂ« kishim dhe me çfarĂ« rreziqe do tĂ« pĂ«rballoheshin.  Pasi qĂ« drejtuesja tregoi mosdijen e vet tĂ« plotĂ« e mos pĂ«rgatitjen serioze pĂ«r njĂ« emision e problem kaq tĂ« ndjeshĂ«m, kish organizuar edhe ardhjen nĂ« mes tĂ« emisionit  tĂ« njĂ« adoloshenti me kundragaz nĂ« dorĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« nga protesta pĂ«rballĂ« KryeministrisĂ«. Gjithçka nĂ« cektinĂ«. Del nga njĂ« debat nĂ«  kufinjtĂ« e njĂ« ore dhe asgjĂ« nuk mĂ«son.
ShumĂ« pyetje shtrohen para kĂ«tij Televizioni qĂ« Ă«shtĂ« majmur mirĂ« dhe shkĂ«putur tĂ«rĂ«sisht nga  qĂ«llimi pĂ«r tĂ« cilin duhej tĂ« punonte. A vazhdon ai ende edhe pas ndrrimit tĂ« QeverisĂ«  si njĂ« vegĂ«l qorre e segmenteve tĂ« zgjatura tĂ« politikĂ«s sĂ« mbrapsht tĂ« Sali BerishĂ«s sepse dihet qĂ« aty janĂ« vĂ«nĂ« tĂ« vegjetojnĂ«, ata qĂ« kanĂ« qĂ«nĂ« itharĂ«t e ish kryeministrit e duan nuk duan do tĂ« vazhdojnĂ« avazin e tij duke punuar me tĂ« njĂ«jtĂ«n mĂ«ndĂ«si.

Si mendon ky Televizion tĂ« dalĂ« prej atij  pozicioni qĂ« nĂ« vend tĂ« pĂ«rçojĂ« kulturĂ« pĂ«rçon mosdijen, u bĂ«ne muaj nga ndryshimi i qeverisjes, a ka dalĂ« ende nga tutela e vjetĂ«r dhe deri kur do tĂ« vazhdojĂ« nĂ« pritje ky institucion i kushtueshĂ«m? A po ripĂ«rtrihet ekipi qĂ« ai tĂ« mos jetĂ« aq i rĂ«ndĂ« sa tĂ« shpenzojĂ« miliona euro dhe tĂ« jetĂ« krejt i pashikuar, vetĂ«m 3 pĂ«rqind tĂ« shikuesve shqiptarĂ« e ndjekin atĂ«. TĂ« kesh njĂ« tĂ« ardhur tĂ« mirĂ« e tĂ« shkosh tĂ« drejtosh njĂ« emision pa asnjĂ« pĂ«rgatitje e pa pikĂ« pĂ«rgjegjĂ«sie kjo tregon se gjithçka nĂ« kĂ«tĂ« Televizion Publik duhet reformuar. SĂ« pari duhet lĂ«vizur prej kĂ«saj strukture tĂ« rĂ«ndĂ« me njerĂ«z tĂ« shumtĂ« qĂ« vetĂ«m marrin rrogat,  se ta zĂ«mĂ« çfarĂ« i duhen kĂ«tij televizioni njĂ« repart, ta zĂ«mĂ« me afro 27 marangozĂ« a thua si tĂ« ishte njĂ« fabrikĂ« mobiljesh. A ka transparencĂ« publike pĂ«r shpenzimet e Televizionit Shtetror? Marrin para po a japin llogari pĂ«r tĂ« mos u  bĂ«rĂ«  ky institucion njĂ« thes i shpuar i financave shqiptare.  Ka njĂ« mungesĂ« pĂ«rgjegjĂ«sie totale nĂ« kĂ«tĂ« institucion publik qĂ« nuk e ka ndjerĂ« nĂ« asnjĂ« sens ndryshimin qĂ« kĂ«rkohet nĂ« bazĂ« tĂ« programit tĂ« kolacionit qĂ« fitoi zgjedhjet e 23 qershorit nĂ«n siglĂ«n "Rilindje".  Apo mendojnĂ« se programi Rilindje ishte veç njĂ« logo, njĂ« sofizĂ«m elektoral dhe se gjithçka mund tĂ« tejkalohet me disa arnime e mballoma e shko mĂ« tej.  Nuk besoj se do tĂ« mund tĂ« vazhdohet kĂ«sisoj sepse Televizioni Shtetror  Ă«shtĂ« njĂ« barrĂ« e rĂ«ndĂ« jo vetĂ«m pĂ«r buxhetin e shtetit por se pari pĂ«r taksapaguesit shqiptarĂ«.
NjĂ« gjĂ« qĂ« tĂ« bĂ«n pĂ«rshtypje Ă«shtĂ« se nĂ« konkurimin pĂ«r nĂ« KĂ«shillin Drejtues  tĂ« RTSH  janĂ« 64 kanditatura, gjĂ« e mirĂ« kjo se ka mundĂ«si pĂ«rzgjedhje, por njĂ« vĂ«shtrim i pĂ«rciptĂ« i listĂ«s tĂ« bie nĂ« sy se janĂ« kanditatura 5 drejtorĂ« instucionesh qendrore dhe njĂ« zĂ«vendĂ«sministĂ«r, duke pĂ«rfshirĂ« ata tĂ« cilĂ«t sapo i kanĂ« liruar vendet pĂ«r shkak tĂ« rotacionit politik tĂ« pushtetit si rezultat i zgjedhjeve tĂ« 23 qershorit. Kjo dyndje e njerĂ«zve qĂ« janĂ« pjesĂ« e skemave politike tregon se ky kĂ«shill Ă«shtĂ« njĂ« gjah i mirĂ« partiak dhe ky televizion publik do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« mbetet gjithashtu pre e politikĂ«s dhe publiku nuk do tĂ« ketĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit e vet ata njerĂ«z qĂ« nuk janĂ« nĂ«n sqetullat e politikĂ«s. I propozuar nga Instituti i Integrimit tĂ« JetimĂ«ve Shqiptar  meqĂ«nĂ«se i pĂ«rkas kĂ«saj kategorie, e shoh thuajse tĂ« pamundur vazhdimin e konkurimit kur ke para apo pas tĂ« tillĂ« kuadro hijerĂ«ndĂ« tĂ« mbĂ«shtetur nga partitĂ« politike.
Por kjo nuk ka rëndësi përpara faktit se edhe më tej janë gjithë gjasat e RTSH të vazhdojë të bëjë lojën e partive e fare pak të kryejë funksionin e vet publik e jashtë influencave të politikës ashtu siç duhej të ishte.

Gazeta SOT 22 nëntor 2013 f.15
NEXT-------->  Si e mundem Ameriken - satirĂ« me politiko-ekologjikĂ«t-
http://traboini1.blogspot.com/2013/11/si-e-mundem-ameriken-nga-kolec-traboini.html

Si e mundem Amerikën - nga Kolec Traboini 
SI E MUNDĂ‹M AMERIKĂ‹N


Nga Kolec TRABOINI


Pas ca ditëve si të jetë avulluar deliri i fitores si e Pirros, që na bëri të zhabaritemi si pulastrena, do të nisin njerëzit, sidomos të rinjtë, duam punë, duam viza, duam kështu e duam ashtu, do të varavitemi nëpër ambasada, dhe atë të Amerikës me shumë, por ambasadat do të na shohin si gjithnjë vëngër e plot respekt do na kthejnë b...
Arka e shtetit është bosh por do nisin edhe nënpunësit dhe pensionistët duam pare, po do ngrihen ata të përndjekur që i bënin fresk kryeqeveritarit që e rrëzuam nga kali, e do t'i sokëllijnë kryeqeveritarit te ri: duam pare, duam pare!
Të gjithë do të kërkojnë para. E pra kishin në dorë 12 miliard dollarë, tre buxhete shteti marrë së bashku, dhe i thamë JO. Mirë bëmë. Çfarë na duhen paret e Amerikës. Duam paret tona...

Eh ç'mu kujtua Piramida e Maksude Kadënës që i ropi shqiptarët që mendonin se paraja pjell paranë në thasët e Sudes. Ato duam po kush na i jep. Thonë se Sudja është në ferr.
Po ne kemi në shtëpi bombulat e vjetra te gazit që janë më të rrezikshme se kimikatet e Al Assadit dhe nuk tutemi. As nga plehrat nuk tutemi. As nga uji që përzihet me jashqitje nuk tutemi. As nga zarzavatet e homogjenizuara nuk tutemi. Pse të tutemi...
Jemi trima maje plehut. Ku çdo i ri ka një kobure e pam pum njëri-tjetrit për inat e për sherre. Por thenë të drejtën për këtë jave nuk pati vrasje. I shtymë për një javë. Por do të nisin mbas tre ditësh si të kthjellohet njerëzia pa tjetër.
Dhe makinat e bixhozit nĂ« dyqanet e lojrave tĂ« fatit aty janĂ«. PunojnĂ« tĂ«rĂ« ditĂ«n e tĂ«rĂ« natĂ«n. Dhe do lozim. Dhe do qeshim. Do tregojmĂ« e do prrallisemi duke molloisur historira: 

"Si e mundëm Amerikën".
Dhe më tej?! Çfarë të thuhet për më tej? Prit kur ti thërrasim mëndjes, kur ti themi Amerikës: A ke armë të tjera, na i sill se na duhen vizat e paratë...por, eh mor djalë, kur u bë Lali për dasëm u ça daullja në Kryepazar. Heq e vuan njeriu i ngratë. Mbeti e mbeti goja thatë...
Seç mu kujtua ajo fabula e dhelprës që kur nuk arriti rrushtë në pjergull, me zë lartë i tha vetes:

Nuk i dua, nuk i dua
s'janë për mua s'janë për mua
le ti hajë ndonjë tjetër
ç'mund të thojë zonja Dhelpër.


Po ka akoma më keq si ai që u bëri të pabërën qershive e kur u kthye pas ca orësh, nisi t'i hante një e nga një duke thënë: këtë nuk e kam përmjerë, edhe këtë, edhe këtë deri sa i hëngri një nga një, ai i ziu.
Edhe kĂ«ngĂ« dhe elegjira do kĂ«ndojmĂ«, me plot gojĂ«: 


Pse tĂ« mundĂ«m, moj AmerikĂ«? Pse tĂ« mundĂ«m?! 
Po vjen mokrra rrotull-o në ato mullire
brenda s'ka një kokërr grurë, moj jetë qafire.

Në këtë vend me historira, ka plot të tilla molloira. Si... askund.

16 nëntor 2013


NEXT:-------> Antiamrikanada panik ndjellese e ekologjiko-politikes:
http://traboini1.blogspot.com/2013/11/antiamerikanada-panikndjellese-e.html

Antiamerikanada panikndjellese e ekologjiko-politikës- nga Kolec Traboini

Antiamerikanada panikndjellëse e ekologjiko-politikës


 Nga  Kolec TRABOINI 


Shtrohet njĂ« pyetje e thjeshtĂ«; Pse po tundohen kaq shumĂ« ekologjiko-politikĂ«t nĂ« rastin demontimit tĂ« armĂ«ve kimike qĂ« ende nuk ka marrĂ« asnjĂ« pĂ«rfundim, kur po kĂ«ta ekologjistĂ« kanĂ« vegjetuar kur ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« e mbushur me plehra nĂ« çdo fshat e qytet, nĂ« çdo lumĂ« e nĂ« çdo pĂ«rrua. Nuk i pamĂ« para kryeministrisĂ« kur ishte kryeminister Sali Berisha, njeriu i pushtetshĂ«m qĂ« shtypte çdo vullnet tĂ« lire,  qĂ« e hiqte kĂ«mbĂ«zĂ«n pa ju dridhur qerpiku mbi popullin. Ndoshta me alibinĂ« se tĂ« vrasĂ«sh njerĂ«z nuk Ă«shtĂ« njĂ« problem ekologjik. O Tempera, o Mores! 
Nuk protestuan fare, nuk pipĂ«tinĂ« kur miku i tyre Berisha i GĂ«rdecit, pa pyetur askĂ«nd (pyeti ndoshta vetĂ«m ministrin e mjedisit, bashkgĂ«rdecasin Fatmir Mediu), nĂ« marrĂ«veshje tĂ« fshehtĂ« me agjentin ndĂ«rlidhes se tij me serbĂ«t, Damir Faslliç, solli nga Serbia lĂ«ndĂ«t kimike dhe i asgjĂ«soi nĂ« MjekĂ«s. Pyetja del mos ndoshta se kimiket e SerbisĂ« janĂ« mĂ« pak tĂ« dĂ«mshme se ato tĂ« SirisĂ« kur dihet se tĂ« dyja kĂ«to vende nga Rusia i kanĂ« marrĂ«. Apo se ne rastin e parĂ« ndĂ«rmjetĂ«s ka qĂ«nĂ« Faslliçi me njĂ« thes me para (e tĂ« demontuar nga shqiptarĂ«t kĂ«to kimikate),  e nĂ« rastin e dytĂ« rekomandimi vjen nga amerikanĂ«t tĂ« cilĂ«t sigurojnĂ« se do t’i bĂ«jnĂ« me teknologjinĂ« e teknikĂ«t e tyre e me sigurinĂ« mĂ« tĂ« lartĂ«. Diçka loz kĂ«tu me kĂ«tĂ« antiamerikanadĂ«, diçka qĂ« ka lidhje me segmentet e klanit tĂ« Zemunit tĂ« Sali BerishĂ«s qĂ« i intereson sa mĂ« shumĂ« kaos pĂ«r t’u kthyer sĂ«rish si hiene qĂ« ndjen erĂ«n e gjahut e gjakut.
AmerikanĂ«t nuk janĂ« profanĂ« nĂ« teknologji, por pĂ«rkundrazi e udhĂ«heqin botĂ«n nĂ« teknologji e nĂ« çdo aspekt tjetĂ«r dhe nuk Ă«shtĂ« ajo qĂ« po shpifin agjenturat serbe tĂ« infiltruara e kamufluara nĂ«pĂ«r demonstrata tĂ« njerĂ«zve tĂ« thjeshtĂ« tĂ« cilĂ«t janĂ« alarmuar me tĂ« drejtĂ«, sepse janĂ« nĂ«n presion tĂ« njĂ« paniku qĂ« ushqehet pĂ«rditĂ« intensivisht, por edhe pĂ«r faktin sepse askush nuk po dĂ«shiron t’u shpjegojĂ« se sa i vogĂ«l a i madh Ă«shtĂ« rreziku. Aq mĂ« tepĂ«r qĂ«  çdo veprim bĂ«het nĂ«n kontroll e jo si nĂ« fabrikĂ«n e çmontimit tĂ« municioneve tĂ« klanit BerishĂ«-Delijorgji, e nĂ« kĂ«tĂ« rast Ă«shtĂ« fjala pĂ«r BerishĂ«n e ri, pĂ«r tĂ« cilin fort pak po flitet, por gjĂ«mĂ«n e ka bĂ«rĂ« tĂ« madhe sa pĂ«r  njĂ« bombĂ« atomike.
Duhet bĂ«rĂ« e qartĂ« nĂ« publik sa pĂ«rfitim e sa humbja mund tĂ« kemi dhe tĂ« pĂ«rgĂ«njĂ«shtrojnĂ« tĂ«rĂ« kĂ«to legjenda  sikur gjoja disa po duan t’i zhdukin shqiptarĂ«t tĂ« cilat janĂ« tĂ« gjitha shpifje me qĂ«llim qĂ« nĂ« mes tĂ« ShqipĂ«risĂ« dhe AmerikĂ«s tĂ« krijojnĂ« ftohje e situatĂ« tĂ« pazakontĂ«. VetĂ«m njĂ« qorr nuk e sheh tĂ« vĂ«rtetĂ«n se tĂ«rĂ« ky panik Ă«shtĂ« pĂ«rhapur me qĂ«llime tĂ« caktuara qĂ« ShqipĂ«ria tĂ« humbĂ« sigurinĂ«, qetĂ«sine,  statusin e krye kreje tĂ« humbĂ« tĂ« vetmin aleat tĂ« vertetĂ« tĂ« saj dhe çeshtja shqiptare pa kĂ«tĂ« mbĂ«shtetje tĂ« humbĂ« njĂ« herĂ« e pĂ«rgjithmonĂ« nĂ« Ballkan. Sa shpejt harruan se pa AmerikĂ«n, Kosova edhe sot e kĂ«saj dite do tĂ« ishte Serbi, por disa shohin endrra me sy hapur, sikur gjithçka e bĂ«mĂ« vetĂ«m ne me njĂ« grusht djem heroikĂ«, duke harruar se heroizmi nuk Ă«shtĂ« kushti i vetĂ«m i njĂ« fitoreje tĂ« tillĂ« tĂ« madhe siç ishte liria e pavarĂ«sia e KosovĂ«s. Prandaj tĂ« mos harrojmĂ«. E tĂ« mos nxitojmĂ«.
NjĂ« mediokritet tĂ« pashoq shfaq edhe Media, madje deri dhe Televizioni Publik Shqiptar, pĂ«r tĂ« cilin kam njĂ« shkrim tĂ« veçantĂ«  duke e konsidderuar atĂ« si njĂ« dĂ«shtim total mediatik. Ai television po bĂ«het promotor i panikut tek na sjell nĂ« panele tĂ« drejtperdrejta njerĂ«z me kundragaz sikur tĂ« ketĂ« shpĂ«rthyer Lufta e TretĂ« BotĂ«rore. Mendoni efektin psikologjik nĂ« popull. NjerĂ«z tĂ« tillĂ« qĂ« krijojnĂ« tĂ« tilla situata tĂ« frikshme nĂ« publik, qĂ« nxisin erĂ«n e antiamerikanizmit as meritojnĂ« tĂ« punojnĂ« nĂ«pĂ«r institucione shtetĂ«rore dhe pa hezitim u duhet treguar se janĂ« tĂ« padĂ«njĂ« pĂ«r pozicionet qĂ« mbajnĂ« si buxhetorĂ«.
Jam i bindur se ata pseudoekologjikĂ«t fantazorĂ«, qĂ« i shohin ujĂ«rat e vdekura prej pisllĂ«qeve e heshtin, nuk do tu pĂ«rgjigjen pyetje qĂ« u vumĂ« nĂ« krye tĂ« shkrimit. As qĂ« do tĂ« marrin mundimin tĂ« kuptojnĂ« se Ă«shtĂ« njĂ«qind herĂ« mĂ« pak i dĂ«mshĂ«m shkatĂ«rrimi i armĂ«ve kimike nĂ« kushtet e njĂ« teknologjie tĂ« lartĂ« nĂ«n drejtimin e specialistĂ«ve amerikanĂ«, sesa djegia e plehrave dhe materialet plastike nĂ« çdo rrugĂ« e shesh tĂ« ShqipĂ«risĂ«. Por kĂ«to pseudo ekologjiko-politikĂ«t janĂ« tĂ« inçizuar si ingranazhe metalike qĂ« vertiten veç nĂ« njĂ« kahje dhe Ă«shtĂ« krejt e kotĂ« tĂ« pĂ«rpiqesh t’i sqarosh nĂ«pĂ«rmjet specialistĂ«ve kimistĂ« kompetentĂ«,  tĂ« cilĂ«t tĂ« japin sigurinĂ« e njĂ« proçesi teknologjik nĂ«n kontroll tĂ« plotĂ« e pa asnjĂ« pasojĂ« nĂ« mjedis. Atyre ekologjiko –politikĂ«ve nuk i intereson tĂ« dinĂ« si realizohet njĂ« teknologji e sofistikuar moderne, por si krijohet njĂ« kaos e si t’i vĂ«nĂ« flakĂ«n e alarmit njerĂ«zve tĂ« thjeshtĂ« qĂ« me tĂ« drejtĂ« janĂ« tĂ« shqetĂ«suar sepse ndodhen nĂ«n njĂ« tymnajĂ« mediatike qĂ« mĂ« shumĂ« se kujtdo u sherben ujqĂ«rve tĂ« politikĂ«s.

nëntor 2013