PER DED GJO LULIN PSE NUK FLITET ASNJE FJALE - APO PSE ESHTE KATOLIK? - nga Kolec Traboini

Kreshniku i Traboinit të Hotit dhe i gjithë maleve shqiptare Ded Gjo Luli


PER DED GJO LULIN PSE NUK FLITET ASNJE FJALE - APO PSE ESHTE KATOLIK?

KOLEC TRABOINI

A e keni vënë re se Kryeministri shqiptar nuk e përmëndi as në janar kur e hapi 100 vjetorin e Festimit të Pavarësisë dhe as më pas, kohët e fundit kur përmëndi edhe Ahmet Zogun për një shtatore në Tiranë, emrin e Ded Gjo Lulit. A thue është rastësi që Kryeministri i vendit tone( i të gjithëve pra), sa herë mban fjalime të përditëshme nuk përmënd asnjë emër katoliku nga ata që kanë bërë emër në Histori, aq më tepër se Ded Gjo Luli ka qënë i vetmi që ka organizuar një kryengritje me përmasa të mëdha, Kryengritjen e Malësisë së Madhe, e paparë ndonjë herë në Shqipëri që nga koha e Gjergj Kastriotit- Skenderbeut, dhe më kryesorja ka ngritur i pari në Shqipëri pas 450 pushtim otoman, Flamurin kombëtar në Deçiqit me 6 prill 1911.
Ded Gjo Luli ka luftuar qĂ« nĂ« moshĂ«n 20 vjeçare pĂ«r shqiptari, ka qĂ«nĂ« 73 vjeç kur ka udhĂ«hequr luftĂ«n pĂ«r liri e pavarĂ«si kundĂ«r gjeneralit turk Turgut Pasha dhe ka fituar mbi tĂ«, pĂ«r tĂ« cilĂ«n ka shkruar edhe gazeta “New York Times” nĂ« AmerikĂ« duke e bĂ«rĂ« tĂ« njohur kĂ«shtu çeshtjen shqiptare anĂ« e mbanĂ« botĂ«s.
Ded Gjo Luli ka dhënë jetën e dy djemëve të vet dëshmor për Atdhe e së fundi ështe i vetmi udhëhëqes i kryengritjesh në historinë tonë që pushkatohet për veprimtarinë e idealet kombëtare nga armiqt e kombit shqiptar në moshën 75 vjeçare, duke e mbyllur jetën e vet me lavdi e me gjakun e tij ja ngriti lavdinë edhe kombit shqiptar.
Mirë Kryeministri i këtij vendi e i të gjithëve, u gjend, mbase rastësisht, në një udhë pa krye, po zonja Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit të Shqipërisë, e vetmja katolike në krye të shtetit e pushtetit (!!!), vallë nuk e di se Ded Gjo Luli është heroi më i panjollë në Historinë e Shqipërisë, për të cilin Ismail Qemali ka thënë"Ded Gjo Luli është pushke e ngrehun për Shqipërinë."
Pse kjo harresë. Aq shumë më lodh e më tundonn edhe personalisht kjo pyetje sepse në këtë pavarësi kam edhe vepren, luftën dhe plaget e tim eti që ka qënë sekretar i Ded Gjo Lulit dhe e ka sjellë atë Flamur të Deçiqit prej Vjene përmes Dalmacisë për ta ngritur e valëvitur në malet e epike që bota i quajti termopilet shqiptare.
Pse pra!? Mos vallë ....Mos vallë...
Meqë ka kohë për të ndrequr këto gabime që unë i quaj të pakonceptueshme që Ahmet Zogu ti zërë vendin në Pavarësi Ded Gjo Lulit,Nikoll Kaçorrit e Luigj Gurakuqit( të tre katolikë)...e me dëshirën e mirë për ti konsideruar si rastësi e të mundshme për tu shmangur si incidente, nuk po aludojmë por gjithësesi tingllojnë fatalisht të dëmshme për mjedisin shqiptar dhe ekuilibrin shoqëror.
Ka ca mardhënie delikate ndër popuj që kanë diversitete kulturash e besimesh të cilat qeveritarët duhet të dinë si ti trajtojnë për të mirën e vendit, e për të cilat edhe zoti Neritan Ceka që e njeh historinë dhe është këshilltar i kreut të Qeverisë nuk ka pse të zgjedh rolin komod të vegjetuesit apo soditësit pas kolltukut të qeverisë.
Faqen njeriu e ka për tu nderuar por edhe për tu turpëruar gjithësesi. Eshtë tepër e rëndë për çdo qeveri e çdo qeveritar që të marr mbi supe një turp të tillë, një akt të paprecedent përveçse në diktaturë, aq më tepër që 100 vjetori i Pavarësisë Kombëtare festohet vetëm një herë dhe përbën një ngjarje që ruhet gjatë në kujtesen e popullit.


23 korrik 2012
___________________________________


Ju sjell shkrimin tim botuar ne gazeten "Tirana Observer"me 21 dhjetor 2011, mund ta lexoni ne BLOG ose ne faqet elektronike te gazetes ne fjale duke kerkuar emrin e autorit.

http://traboini1.blogspot.com/2010/09/kush-dhe-pse-e-denigrojne-ded-gjo-lulin.html

IKJA QE TE LE PA FJALE...- nga Kolec Traboini

 

IKJA QE TE LE PA FJALE...

 KOLEC TRABOINI


Lajmet nĂ« media nĂ« ditĂ«t e nxehta tĂ« korrikut thane se" Bamir Topit i hiqet e drejta e fjalĂ«s nĂ« dorĂ«zimin e mandatit si President !" - e dikush po e percillte si njĂ« farĂ« gabimi fatal. Po mirĂ« more ti bĂ«het. Kush po ka dĂ«shirĂ« ta dĂ«gjojĂ«?! Po ky nuk la  komunist tĂ« Enver HoxhĂ«s pa dekoruar. Edhe sĂ« fundi, nĂ« korrik kur kishte edhe  fare pak ditĂ« nĂ« zyrĂ«, e tregoi veten sĂ«rish admirues i flaktĂ« i komunistĂ«ve, tĂ« cilĂ«ve u vĂ« dekorata nĂ« gjoks plot pompĂ«. 

 
ShqetĂ«simin pĂ«r joshjen e çuditshme tĂ« presidentit  drejt elemenit ish komunist e kam ngritur qĂ« nĂ« shkrimin “Mjeshtri i madh i turpit”, botuar 3 prill 2012  nĂ« gazetĂ«n “Standart”. Por kjo histori turpesh tĂ« dekorimit tĂ« ish komunistĂ«ve, sekretarĂ«ve tĂ« partive tĂ« sistemit diktatorial vazhdon me kĂ«tĂ« Bamir Topin deri nĂ« ditĂ«n e fundit. Nuk kam gjĂ«ra personale as prona pĂ«r tĂ« ndarĂ« me Doktorin vetriner  Bamir Topi. Ajo qĂ« mua mĂ« ndan me tĂ« Ă«shtĂ« anashkalimi qĂ« i ka bĂ«rĂ« historisĂ«, Kryengritjes sĂ« MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe e sigurisht dĂ«shmorĂ«ve tĂ« PavarĂ«sisĂ«. Ky president pa kulturĂ« nuk e di as historinĂ« e popullit tĂ« vet.  Po pse more u zgjodh ai? TĂ« dekoronte familjet e kriminelĂ«ve komunistĂ«? Po si nuk gjeti njĂ« dĂ«shmor tĂ« MalĂ«sisĂ« sonĂ« trime e heroike tĂ« dekoronte. E kam sugjeruar kĂ«shilltarin e presidentit privatisht, por tanimĂ« jam detyruar tia them emrin, Afrim Krasniqi, por mesa shoh edhe ai nuk ka patur fuqi ti ndrroj kursin Topit qĂ« tĂ« ndalojĂ« dekorimin e komunistĂ«ve dhe sekretarĂ«ve tĂ« PartisĂ« sĂ« Enver HoxhĂ«s dhe tĂ« hedh sytĂ« nga kryengritsit e vitit 1911-12. Dikush mĂ« sugjeron po dale...tani qĂ« po ikĂ«n i thua? PĂ«r mua nuk ka rĂ«ndesi koha. Nuk ia pĂ«rtoj kurrkujt nga pushtetarĂ«t kur e shoh se ata ja kanĂ« hipur kalit tĂ« pushtetit nga bishti si Don KishotĂ«. Kjo me shkakun se rroj me djersĂ«n time e nuk i lĂ«pihem pĂ«r tasin e pilafit, as tĂ« shtetit e as tĂ« pushtetit, as tĂ« klanit e birit tĂ« dreqit.
Per mua  njerĂ«z si Topi e  urrejnĂ« MalĂ«sinĂ« e MalĂ«sorĂ«t pikĂ«risht se e luftuan perandorinĂ« otomane.  Konkluzioni Ă«shtĂ« i thjeshtĂ«,  mesa duket edhe ai bĂ«n pjesĂ« nĂ« atĂ« idenĂ« e shpifur tĂ« neootomanizmit qĂ« po pĂ«rhapet si murtajĂ« prej Endreneje.
 More shtrohet pyetja ky ishte 100 vjetori i PavarĂ«sisĂ«, i atyre qĂ« e formuan kĂ«tĂ« shtet shqiptar apo i komunistĂ«ve. Ku mi ke o president( tanime i bĂ«rĂ« ish) luftĂ«tarĂ«t e vitit 1911. MĂ« duket se ky president pa indentitet( sepse e ka mbiemrin Topi qĂ« nuk thotĂ« kurrgjĂ« veç armatim, as fis, fshat, as komb,as shtet, as kontinent vec topçi) do tĂ« jetĂ« ndonjĂ« nga ata turqeli tĂ« vjetĂ«r qĂ« mbeten nĂ« ShqipĂ«ri pas vitit 1912,  se ndryshe si i la pa nderim luftĂ«tarĂ«t kryengritĂ«s qĂ« u vranĂ« nĂ« ballĂ« tĂ« luftĂ«s kundĂ«r otomanĂ«vĂ«. Pa le kur thonĂ« se ne nuk dekorojmĂ« pa ardhur propozimi nga shoqatat. Po DĂ«shmorĂ«t e fshatit tim Traboini qĂ« konsiderohen Termopilet e Shqiptare,  nuk kanĂ« nevojĂ« ti marrin dorĂ«n askujt nĂ«pĂ«r ca shoqata apo individ qĂ« i pĂ«rdorin mĂ« sĂ« shumti pĂ«r dallavere.ShumĂ« prej atyre dĂ«shmorĂ«ve as varrin nuk e kanĂ«, nuk u dihet, veç emrat kanĂ«, nuk ka pse pra ti kĂ«rkojnĂ« ndokujt pĂ«r tĂ« propozuar. Ka kĂ«shilltar ky president i bĂ«rĂ« ish, dhe kĂ«ta kĂ«shilltar qĂ« paguhen nga taksapaguesit shqiptar tĂ« shtrojnĂ« kurrizin e tĂ« punojnĂ«, tĂ« mĂ«sojnĂ« historinĂ«, ti njohin njerzit e jo tĂ« vegjetojnĂ«.
Po ky shtet i korruptuar totalisht mjerisht nxjerr nĂ« krye jo njerzit me kulturĂ« por ca sa njerĂ«z qĂ« çfardo mund ti quash por atdhetarĂ« kurrĂ«. Nuk mund tĂ« duash atdheun duke dekoruar ish komunistin kuadĂ«r i lartĂ« i monizmit qĂ« bĂ«ri çfarĂ« mundi tĂ« internonte tĂ« birin e Kristo Dakos dhe Sevasti Qiriazit  inxhinierin AleksandĂ«r Dako  vetĂ«m e vetĂ«m pĂ«r ti marrĂ« shtĂ«pinĂ«, çfarĂ« indinjoi at kohĂ« Profesor Skender Luarasin qĂ« i shkroi nje ankim edhe njĂ« prej eksponentĂ«ve mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« diktaturĂ«s Hysni Kapos.
Vurr  Presidenti Topi dekoratĂ«n nĂ« gjoks persekutuesit  pas 22 vjet demokraci kur viktima e tij inxhinjer Aleksander Dako kish ndrruar jetĂ« e nuk mund tĂ« ankoj e protestonte.Viktima kishte heshtur pĂ«rgjithmonĂ« e Topi dekoronte persekutorin .
Po ky  Topi dekoroi edhe sekretarin e Ramiz AlisĂ«, qĂ« kish shkruar njĂ« palo roman ku priftĂ«rinjt e pushkatuar i nxiroste si kriminelĂ«, njĂ« mi gjyqesh komuniste,  me tĂ« cilin dilte edhe nĂ« fotografi nĂ«pĂ«r restorante,  e duke e harruar sekretarin e Ded Gjo Lulit, qĂ« ka sjellĂ« Flamurin e Deçiqit, e ka ngritur ate flamur me shokĂ«t nĂ« BratilĂ« me 6 prill 1911, Ă«shtĂ« plagosur nĂ« luftĂ« me 15 korrik 1912 dhe po shtoj se ka qĂ«nĂ« publicist atdhetar qĂ« ne 1910 dhe 40 vjet mĂ«sues i gjuhĂ«s shqipe nĂ« KosovĂ«, Mal tĂ« Zi dhe ShqipĂ«ri.Po jo more, ky shkon e zgjedh sekretarin e diktatorit e bamp dekoraten MjeshtĂ«r i Madh nĂ« gjoksin e vogĂ«l tĂ« dĂ«shmitarit tĂ« gjyqeve.
Dhe thonĂ« se ne bijt e MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe dashka tĂ« shkojmĂ« e tĂ« lutemi  pĂ«r ti vlerĂ«suar dĂ«shmorĂ«t tanĂ« tek ca shoqata fantazmĂ«.  Jo more jo. Nuk i shtrijmĂ« dorĂ«n kurrkujt pĂ«r kĂ«tĂ« punĂ«. Ky shtet nĂ« Ă«shtĂ« i shqiptarĂ«ve le ti nderojĂ« ata qĂ« e bĂ«nĂ« pavarsinĂ«, nĂ« Ă«shtĂ« i turqeve le ti mohojnĂ«.
Këshilltarët e tij as që dinë nga historia e popullit, e Bamir Topi jo e jo mesa duket. Të ish se zgjidhej edhe një herë tjetër( Mos o Zot), do të dekoronte të 100 mijë trimat komunistat të nënës Parti. Edhe Haxhi Lleshi do ta kishte zili.
 Ky president mĂ« duket mĂ« i  paafti qĂ« ka patur ndonjĂ«herĂ« ShqipĂ«ria, ndĂ«rsa pyetjes qĂ« mĂ« parashtrohet se çfarĂ« do tĂ« jetĂ« presidenti i zgjedhur Bujar Nishani, nuk e di,  por ajo çfarĂ« di Ă«shtĂ« se libohovitĂ«t kanĂ« qĂ«nĂ« tĂ« njohur nĂ« histori si njerĂ«z tĂ« drejtĂ«sisĂ«, ata kanĂ« patur mĂ« shumĂ« universitar nĂ« fushĂ« tĂ« drejtĂ«sisĂ« se Gjirokastra e rrethe tĂ« tjera nĂ« jug, e kjo qĂ« nĂ« kohĂ«n e perandorisĂ« otomane. Besoj se tradita ndikon nĂ« karakterin e njeriut ashtu si Hoti, Traboini dhe im AtĂ« kanĂ« ndikuar tek unĂ«. Se çfarĂ« do tĂ« ndodh do tĂ« shohim. TĂ« mos e paragjykojmĂ« por ta gjykojmĂ« kur ti shohim punĂ«t. Ajo çfarĂ« kemi pĂ«rpara syve Ă«shtĂ« se kĂ«tij Topit tĂ« presidencĂ«s ja pamĂ« punĂ«t dhe na ka lĂ«nĂ« me gojĂ« hapur prej inteligjencĂ«s baritore... MĂ« Ă«shtĂ« formuar bindja se Ă«shtĂ« fatkeqĂ«si kombĂ«tare kur zgjidhen nĂ« krye tĂ« shtetit vetrinerĂ«, se ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« njĂ« shtet me popullsi,  me njerĂ«s e jo njĂ« fermĂ« kafshĂ«sh. ZatĂ«n pĂ«r tĂ« i kemi punĂ«t aq bukur...se kemi nĂ« krye njerĂ«z me kulturĂ« tĂ« madhe sa pĂ«rmban praku i derĂ«s dhe oborri i shtĂ«pisĂ«...


SHPIRTI I ARBERIT RRON - dy fjalë me At Antonio Bellusci, pas 10 vjet ndarje me mikun tonë të përbashkët, Aristidh Kola.ARISTIDH P. KOLIA
(1944-2000)

Me rastin e 10-vjetorit tĂ« vdekjes sĂ« studiuesit dhe veprimtarit tĂ« shquar arvanitas Aristidh P. Kolia, miqtĂ« e admiruesit e veprĂ«s sĂ« tij, organizuan njĂ« mbledhje pĂ«rkujtimore nĂ« sallĂ«n e MinistrisĂ« sĂ« Turizmit KulturĂ«s RinisĂ« dhe Sporteve nĂ« TiranĂ«. Kishin ardhur jo vetĂ«m ata qĂ« e kanĂ« njohur nga afĂ«r kĂ«tĂ« figurĂ« qĂ« tashmĂ« nĂ« sytĂ« e shqiptarĂ«ve ka marrĂ« pĂ«rmasat e njĂ« heroi, por edhe lexues tĂ« shumtĂ« tĂ« veprĂ«s sĂ« tij. Shumica e tĂ« pranishmĂ«ve ishin nga Tirana por kishin ardhur edhe nga qyteti i ShkodrĂ«s i njohur pĂ«r traditat art e kulturĂ«dashĂ«se. FjalĂ«n kryesore e mbajti gazetari dhe kineasti Kolec Traboini, i cili e ka njohur Aristidh Kolian nga afĂ«r nĂ« kohĂ«n kur nxirrte gazetĂ«n shqipe “Egnatia” nĂ« AthinĂ« dhe ka botuar librin “E vĂ«rteta pĂ«rvĂ«luese e Aristidh Kolias”.

MINISTRIA E ARSIMIT "I JEP DIPLOME PJEKURIE" SKENDERBEUT


MINISTRIA E ARSIMIT "I JEP DIPLOME PJEKURIE" SKENDERBEUT

Ministri Myqerem Tafaj duhet të jap dorëheqjen nesë e ndjen veten kombtarisht shqiptar.


KOLEC TRABOINI

Shihni  formularin model pĂ«r dĂ«ftesat shkollore, qĂ« Ministria e Arsimit ka nisur pĂ«r DrejtorinĂ« Arsimore nĂ« TiranĂ«, ku udhĂ«zohen pĂ«r tĂ« plotĂ«suar dĂ«ftesat e llojit tĂ« ri e nĂ« tĂ« cilin lakohet emri i heroit tonĂ« kombĂ«tar Gjergj Kastrioti pikĂ«risht  nĂ« vitin e 100 vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ« KombĂ«tare.  Madje i shkruhet datĂ«lindja  25 qershor 1993 lindur nĂ« KrujĂ«  tĂ« TiranĂ«s. Ky Gjergj Kastrioti SkendĂ«rbeu,  nxĂ«nĂ«s i ministrit Myqerem Tafaj,  paska marrĂ« nĂ«nta por paraqitet mesatar nĂ« gjuhĂ« anglishte dhe akoma mĂ« pĂ«rdreq nĂ« fizikĂ«. GjithĂ«sesi heroi ynĂ« kombĂ«tar nĂ« kĂ«tĂ« 100 vjetor tĂ« PavarĂ«sisĂ«  ka arritur mĂ« sĂ« fundi pas 5 shekujve nĂ« njĂ« varr pa eshtra,  tĂ« marrĂ« diplomĂ«n e pjekurisĂ« shtetrore, a thĂ«nĂ« ndryshe ka marrĂ« diplomĂ«n e njĂ« Ministrie skandaloze qĂ« e drejton ministri Myqerem Tafaj,  i cili pĂ«r nga mbiemri tĂ« kujton njĂ« ministĂ«r tjetĂ«r Tafaj tabani ( shokun Xhemal) qĂ« merrej me punĂ«t komunale tĂ« ShqipĂ«risĂ« nĂ« kohĂ« tĂ« diktaturĂ«s dhe ishte ekzemplar i rallĂ« pĂ«r nga gojtaria e vulgut.
A thua kĂ«ta tĂ« ministrisĂ« , tĂ« sotmit  pra, nuk kishin mundĂ«si tĂ« sajonin ndonjĂ« emĂ«r tjetĂ«r fiktiv por u desh tĂ« pĂ«rdorin emrin e Gjergj Kastriotit. Kaq shumĂ« i ka ra vlera kĂ«tij emri ndĂ«r zyrtarĂ«t tanĂ«, dhe pikĂ«risht nga ajo ministri qĂ« merret me edukimin e brezave tĂ« rinj e i ushqen ata me dashurinĂ« pĂ«r atdheun dhe krenarinĂ« pĂ«r historinĂ« e popullit tonĂ«.
Por sikur, (larg qofte) tĂ« ishte shĂ«nuar emri i vetĂ« ministrit Myqerem Tafaj? Po sikur ( mos o Zot) tĂ« ishte shĂ«nuar emri i kryeministrit shqiptar nĂ« atĂ« formular, kush do tĂ« tundej e shkundej e kush do tĂ« pushohej nga puna? Por nĂ« rastin e Gjergj Kastriotit jo sepse kĂ«ta qĂ« kemi sot mesa duket qĂ«nkam mĂ« tĂ« madhĂ«rishĂ«m se ai qĂ« kemi pasur si njĂ« idhull nĂ« histori e frymĂ«zim lirie gjatĂ«  pesĂ«qind vjet robĂ«rie. Dhe njĂ« gjĂ« duhet menduar disi mĂ« thellĂ« me kĂ«to mysubete qĂ« po ndodhin; kĂ«rkesat qĂ« po u bĂ«hen historianeve tĂ« Institutit tĂ« Beqir MetĂ«s , pĂ«r rishimimin e historisĂ« sipas orekseve, mos vallĂ« janĂ« nĂ« kĂ«tĂ«  sens pĂ«r tu tallur me historinĂ« e pĂ«r ta pĂ«rdorur si njĂ« leckĂ« apo njĂ« top futbolli.  Nuk kam parĂ« akt mĂ« tĂ« shĂ«mtuar , veç atyre qĂ« shkatrrojnĂ« monumentet e njerĂ«zve tĂ« mĂ«dhej tĂ« kĂ«tij kombi,  por tĂ« paktĂ«n ata janĂ« rrugaçë e jo nĂ«npunĂ«s tĂ« lartĂ« qeverie me kollaro e qĂ« paguhen nga taksapaguesit shqiptar.  EshtĂ« akti mĂ« i shĂ«mtuar qĂ« mund ti bĂ«het njĂ« heroi kombĂ«tar.
Kësisoj tallje nuk i kanë bërë as turqit që kanë një kujtesë të hidhur historike e që ja morën eshtrat për hajmli.
Nuk e kuptoj se si pas kĂ«tij skandali Myqerem Tafaj mund tĂ« ketĂ« krebilitetin e njĂ« ministri Arsimi. Si nuk jep dorĂ«heqjen. Çka pritet tjetĂ«r pas kĂ«tij skandali?!  
A kanë ndërgjegje këta funksionarë shteti apo u është bërë fytyra shollë këpuce. Do me thënë faqja e zezë e historisë.

Po e shkruajmë të plotë përmbajtjen e model-formularit dërguar Drejtorisë Arsimore Tiranë


Drejtoria  Arsimore  Rajonale TiranĂ« Bashki
GJIMNAZI  “ISMAIL QEMALI”  TIRANE


Nr.i amzĂ«s 123456  Nr.regjistrit tĂ« veçantĂ«: 123456


NXENESI:  GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

Lindur 25 qershor 1993 në Krujë të rrethit të Tiranës
Në vitin shkollor 2011-2012 ka përfunduar studimet me këto rezultate:

Piket mesatare pĂ«r kredit         5.5
Provimet e Maturës Shtetrore

1-LetĂ«rsi dhe gjuhĂ« shqipe             9
2- MatematikĂ«                                     9
3-Ekonomi-Filozofi                           9
4- GjuhĂ« e huaj anglisht                   8
5- FizikĂ«                                                 7

NĂ« bazĂ« tĂ« rezultateve tĂ« arritura nxĂ«nĂ«sit  
GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

I  jepet DIPLOMA e MATURES SHTETRORE

ID e MaturĂ«s 123456                      DREJTORI
Data 15 korrik 2012                    HALIL HALILI