KARAKTERI I MITT ROMMEY - nga Kolec TraboiniKARAKTERI I MITT ROMMEY

Nga KOLEC TABOINI

Willard Mitt Romney , i lindur më 12 mars 1947, është një biznesmen dhe politikan i nojur amerikan. Ai ishte guvernatori i 70-të  i Masaçusets  nga 2003 deri në vitin 2007 dhe është kandidati i parashikuar i Partisë Republikane për zgjedhjet presidenciale 2012. Biri i George W. Romney figure e njohur si  Guvernatori i Miçiganit dhe i Lenore Romni, ai u lind në Bloomfield Hills, Michigan. Në vitin 1966, pas një viti në Universitetin e Stanfordit, ai u largua nga Shtetet e Bashkuara të kalojnë tridhjetë muaj në Francë si një misionar i sektit të krishtere Mormon. Ai u martua me Ann Davies në vitin 1969 dhe çifti kishte pesë fëmijë së bashku. Fitoi një diplomë Bachelor ne Arte në gjuhën angleze nga Universiteti Brigham Young University në vitin 1971, dhe MBA nga Universiteti i Harvardit në vitin 1975. Filloi punën si  konsulent  manaxhimi  në industri, e cila në vitin 1977 e çoi në një pozicion drejtues në Bain & Company. Më vonë duke shërbyer si CEO( drejtor i pergjithshem), ai e nxorri kompaninë nga kriza. Në vitin 1984, ai bashkë-themeloi kompanine Bain Capital, një investim kapital privat i fortë që u bë shumë fitimprurës dhe një nga firmat më të mëdha e me popullatitet . Pasurimi i tij nëpërmjet biznesit të suksesshem, ndihmoi për të krijuar një fond për  fushatat e ardhshme politike. Romney ishte President dhe CEO i Komitetit të Salt Lakene Amerikë,  që organizoi Olimpiadën e Dimrit 2002 dhe ai ndihmoi të kthehen lojrat në përgjithësi nga një realitet  financiarisht i trazuar në një sukses të vërtetë.
U zgjodh guvernator i Masaçusets në vitin 2002, por nuk të kërkojë të rizgjidhet në vitin 2006. Gjatë mandatit të tij ai ndermori një seri të shkurtimesh të shpenzimeve dhe eliminoi një deficit të parashikuar prej 1.5 miliard dollarë. Gjithashtu bëri një reformë shëndetësore, nënshkroi një ligj të kujdesit shëndetësor për Massachusetts, i pari i këtij lloji në vend.
Romney mori pjesë  në garën për kandidat republikan në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2008, duke fituar disa gara paraprake por humbi  në vazhdim dhe  kaloi në favor të kandidatit republikan për president  senatorit John McCain.
*        *       *
Në korrik 1996,  e bija 14-vjeçare e Robert Gay, një partner në Bain Capital, kompani ku ishte emruar  si drejtues Mitt Rommey, ishte zhdukur.  Ajo kishte marrë pjesë në një parti- takim rinor  në qytetin e Nju Jorkut dhe kish kaluar në gjëndje dehje dhe nuk u kthye më në shtëpi.
Tre ditë më vonë, babai i saj i shqetësuar nuk kishte asnjë ide se ku ishte e bija. Sapo  Romney u njoftua për këtë ngjarje mori masa të menjëhershme. Ai e mbylli tërë firmën dhe i kërkoi të 30 partnerët dhe punonjëseve të tjerë të udhëtonin me avion për në Nju Jork për të ndihmuar në gjetjen e jetur vajzën e kolegut të tyre Robert Gay-së. Romney ngriti një qëndër komande në hotel “Marriott LaGuardia” dhe menjëherë  pagoi një firmë private detektivësh  për të ndihmuar në kërkim e vajzës. Ai krijoi një numur telefonimi  falas për këdo që do të jepte ndonjë informacion apo këshillë, duke koordinuar përpjekjet me NYPD( Departamenti i Policisë së New Yorkut)  , dhe u bëri thirrje të gjithë bashkpunëtorëve të  Bain Capital në Nju Jork, dhe u kërkoi atyre që të ndihmojnë për të gjetur vajzën e humbur mikut të tij. Shitësit e kompanisë së Romney-së në supermarketet “Price Waterhouse Cooper” vunë postera në shtyllat  e rrugës, ndërsa në çdo arkë pagesë në një farmacitë në pronësi Bain Capital  vunë fletë me të dhëna për vajzën e humbur dhe  qese plastike me fytyrën e saj i jepej çdo blerësi kur paguante në arkë. Romney dhe punonjësit e tjerë Bain Capital mbushën çdo pjesë të Nju Jorkut me fletë informacioni për vajzën dhe bisededuan me të gjithë ata mund të kishin parë a dëgjuar gjë për të, madje u pyetën edhe  prostitutat e rrugës por edhe ata që mund të ishin përdorues droge.
Atë ditë që Rommey nisi aksioni  e vet të kërkimit e dha si informacion në  lajmet e mbrëmjes, në të cilat u  paraqit fototgrafia e vajzës dhe veprimet e punonjësve të Brain Capital në kërkim për të. Pas përhapjes së njoftimit,  një djalë adoleshent  telefonoi e pyeti nëse kishte një shpërblim për atë që do të jepte informacion për vajzën, dhe krejt papritur e mbylli telefonin. Policia e New Yorkut ( NYPD)e  gjurmoi këtë thirrje telefonike dhe rezultoi se ishte një telefonatë nga një shtëpi në New Jersey. Shkuan me një herë në shtëpinë e telefonuesit  ku ata e gjetën vajzën në bodrum, tek dridhej dhe përjeton simptomat me  ethet të forta nga përdorimit të një dozë madhe eksituesish që i kishin dhënë. Mjekët më vonë thanë se vajza do të kishte vdekur  sikur edhe një  një ditë tjetër  të kishte qëndruar në atë bodrum.
Robert Gay partner i -Romney- ne kompani, thotë tani se Mitt Romney ka shpëtuar jetën e vajzës time. Le ta citojmë: "Ishte gjëja më e mahnitshme, dhe unë kurrë nuk do të harroj këtë deri sa të vdes."
Mitt Romney thjesht një njeri praktik që nuk pret ti kerkojë ndokush angazhim. Ai e sheh një problem, dhe mendja e tij menjëherë vendos që të punojnë për ta zgjidhur atë, ndonjëherë me vetëdije, dhe mbase nganjëherë jo-aq-me vetëdije por se kështu është edukata e tij e ngulitur.  Ai nuk bën atë për veten-as per tu dukur apo përforcuar pozitat, dhe as për përfitime personale. Ai e bën këtë sepse kjo eshte mënyra e se si ai është brumosur.
Shumë njerëz janë në dijeni të faktit se kur Romney u pyet nga punëdhënësit e tij të vjetër te kompanisë  Bill Bain, që të kthehet në Bain & Company, si CEO ( drejtues kryesor i firmës) për ta shpëtuar nga falimentimi firmën, Romney la Bain Capital për të punuar në Bain & Company për një pagë vjetore një dollar. E paimagjinueshme kjo në Amerikë por kudo,  por e besueshme për një Mitt Rommey.
Kur Romney shkoi për përgatitjen e organizimin në 2002 të Lojërave Botërore Olimpike të Salt Lake, ai pranoi atë detyrë por nuk pranoi të merrte shpërblime  për tre vjet, dhe nuk përdori llogarinë depozitë të shpenzime vënë në dispozicion të tij. Ai gjithashtu nuk ka pranuar asnjë pagë shtesë apo shpërblim si Guvernatori i Massachusetts çfarë këtë shperblim e përfitojnë dhe e marrin pa hezitim gjithë guvernatorët demokratë e republikanë.
Ky është karakteri i Mitt Rommey, kandidatit Republikan për në Shtëpinë e Bardhë i cili vihet në zgjedhjet e nëntorit 2012 përballë presidentit demokrat Barack Obama.
Gazeta "Tirana Observer"  Nr.940, f.8,  20 maj 2012