03 December 2011

KUR FLET PER TE TJERET POHON VETVETENKUR FLET PER TE TJERET POHON VETVETEN

Meditim tek “E pĂ«r7shtatshmja”

Ishte njĂ« mbrĂ«mje shumĂ« e bukur fillimdhjetori dhe ndjeva kĂ«naqĂ«si kur pashĂ« se lexues me fytyra tĂ« reja e tĂ« bukura, studentĂ« apo dhe profesorĂ«, lexonin poezitĂ« e 40 poetĂ«ve nga libri “Kujto poetin” nĂ« mbrĂ«mjen poetike tek kafe-libraria e admirueshme “E pĂ«rshtatshmja”. Ishte njĂ« akt mirĂ«njohjeje pĂ«r çfarĂ« kanĂ« shkruar poetĂ«t qĂ« nuk jetojnĂ« mĂ«, pĂ«r çfarĂ« kanĂ« ndjerĂ«, pĂ«r çfarĂ« kanĂ« sakrifikuar nĂ« njĂ« kohĂ« tĂ« tmerrshme mbytĂ«se tĂ« lirisĂ« e tĂ« shpirtit krijues....
U fol në takim për Lazër Shantojën, Trifon Xhagjikën, Havzi Nelën, Vilson Blloshmin e Genc Lekën, u kujtuan Lasgush Poradeci dhe Martin Camaj, Arshi Pipa dhe Ndoc Gjetja, Bilal Xhaferri dhe Viktor Qurku, Zef Zorba dhe Agim Spahiu, Ali Asllani, Lame Kodra, Nexhat Hakiu, Azem Shkreli, Enver Gjergjeku, Murat Isaku, Vehbi Skenderi, Din Mehmeti, Dalan Luzaj dhe Vorea Ujka e plot të tjerë, për të veçantën Drita Çomo, për poetin tragjik dhe impresionant Ilir Belliu si dhe Anvi Mulaj që ndrroi jetë në Amerikë. Por edhe për një poete që botohet për herë të parë Suzana Selenica (falë kujtimeve të Roland Gjozes), e cila u masakrua nga diktatura për shpirtin e lirë.
Eshte pĂ«r t`u falenderuar pĂ«rkushtimi (nĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« paradoksale antiart) i organizatores sĂ« mbrĂ«mjeve tĂ« pĂ«rjavshme poetike, Elvana Zaimi, dhe mjedisin e ngrohtĂ« qĂ« krijoi Agron Tufa, i cili e drejtoi aq bukur atĂ« mbrĂ«mje poetike ku folĂ«m si autorĂ« tĂ« albumit “Kujto poetin” Iliriana Sulkuqi edhe unĂ«, qĂ« kam patur fatin e madh qĂ« disa prej poetĂ«ve tĂ« kĂ«tij Albumi, si DodĂ« Kaçaj, Frederik Rreshpja, Tonin Shtjefni, Pirro Kuqi, Zyhdi Morava, JamarbĂ«r Marko i kam patur shokĂ« fĂ«mijĂ«rie, rinie, nĂ« bankat e Universitetit apo kolegĂ« pune.
Qenka shumĂ« herĂ« mĂ« bukur kur mblidhesh e flet pĂ«r krijimet e miqve sesa pĂ«r vete, aq mĂ« tepĂ«r kur kĂ«ta miq poetĂ« nuk mund t’i shohim e takojmĂ« mĂ« si dikur. Duke ma ditur kĂ«tĂ« natyrĂ«, Ă«shtĂ« kjo arsyeja qĂ« kur po hyja nĂ« njĂ« emision Albanin Screen TV pĂ«r njĂ« intervistĂ« mbi krijimtarine time filmike dhe poetike, mikja ime poete Luljeta Lleshanaku mĂ« tha:- "Kolec, fol pĂ«r vete se ke çfarĂ« thua." E unĂ« i thashĂ« mikes sime tĂ« mirĂ«: "Ah sikur tĂ« dija tĂ« flisja pĂ«r vete", dhe nĂ« emisionin “Orkidea” me Ema Andrea nisa te flas pĂ«r Hotin-pĂ«rndryshe, shkatĂ«rrimin e njĂ« miti... Sepse kam mendimin, se duke folĂ« pĂ«r tĂ« tjerĂ«t, pĂ«r shokĂ«t e miqtĂ«, pĂ«r prindĂ«rit, qytetin, fshatin, prejardhjen e historinĂ«, kemi folĂ« shumĂ« mĂ« mirĂ« e shumĂ« mĂ« bukur edhe pĂ«r veten...

KOLEC TRABOINI

Fotografia një montazh grafik nga fondi i aktiviteteve poetike të Elvana Zaimit tek e Për7shmja.