Arvanitët histori e lavdishme e tragjike shqiptare-nga K.Traboini


ARVANITĂ‹T - HISTORI E LAVDISHME DHE TRAGJIKE SHQIPTARE

Një polemikë me mogulin italian të mediave të Tiranës Carlo Bollino

Shkrimi mbi origjinĂ«n gjoja shqiptare tĂ« ministres sĂ« jashtme tĂ« GreqisĂ« Dora Bakojanis, u botua me germa tĂ« mĂ«dha nga gazeta e italianit famĂ«madh Carlo Bollino mogul i shtypit nĂ« TiranĂ« qĂ« na bĂ«n gazetari shqiptare nakatosur sa mundet edhe me politikĂ«. Sepse do s’do politika gjeneron dhe ekonomi. Po nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m titulli i kĂ«tij shkrimi me gĂ«rma tĂ« mĂ«dha qĂ« tĂ« bĂ«n tĂ« reagosh, por brendia e tij akoma mĂ« absurde, kur kĂ«tĂ« honor tĂ« origjinĂ«s sĂ« gjakut shqiptar e shtrijnĂ« me tej duke ja dhuruar edhe shqiptarvrasĂ«sin Venezillo. MirĂ«po, edhe pse ju dĂ«rgova njĂ« shĂ«nim kundĂ«rshtues, nuk e pashĂ« gjĂ«kundi tĂ« botuar nga i dekoruari special i presidentit shqiptar. Ă‹shtĂ« e natyrshme qĂ« njĂ« gazetĂ« nuk ka detyrim tĂ« botojĂ« çdo shkrim a reagim qĂ« u dĂ«rgohet prej lexuesve, ama pĂ«r reflektimet ndaj shkrimeve qĂ« prekin njĂ« temĂ« delikate e nĂ« thelb tĂ«rheqin vĂ«mendjen  pĂ«r qĂ«ndrimin qĂ« duhet tĂ« mbajmĂ« ndaj fqinjĂ«ve me oreks shovenist e me njĂ« megalomani fodulle, duhet patjetĂ«r ti botojĂ«. Atdheun, ShqipĂ«rinĂ«, çeshtjen shqiptare nuk e do mĂ« shumĂ« njĂ« gazetĂ« (aq mĂ« tepĂ«r me botues tĂ« huaj) se sa qoftĂ« dhe qytetari mĂ« i thjeshtĂ« qĂ« ka dinjitetin e krenarinĂ« se Ă«shtĂ« lindur nĂ« kĂ«tĂ« vend, Ă«shtĂ« pinjoll i kĂ«tij populli. PĂ«rndryshe, mosbotimi, ka tĂ« bĂ«jĂ« me njĂ« incident. Me njĂ« servilizĂ«m tĂ« shtypit. Me njĂ« manipulim e mashtrim. Me shitje tĂ« interesave kombĂ«tare. Se ja çfarĂ« fryme krijohet nen influencen e mediave mediokrre. Shoqata "ÇamĂ«ria" nĂ« prag tĂ« vizitĂ«s sĂ« ministres greke Dora Bakojani nĂ« TiranĂ«, shpalli çudinĂ« e çudive. Anulloj protesten paqĂ«sore pĂ«r kthimin e popullsisĂ« çame nĂ« trojet e veta, tĂ« zbuar kĂ«ta me zjarr, me gjak e me dhunĂ« e nĂ« mĂ«nyrĂ« barbare. Kjo shoqatĂ« nĂ« daljen me deklaratĂ« nĂ« medja e mbuloi qĂ«ndrimin e vet me njĂ« çader shiu me vrima, duke thĂ«nĂ« se, me qĂ«nĂ« se vendi Ă«shtĂ« nĂ« prag tĂ« pranimit nĂ« NATO, duket tĂ« jemi mĂ« tĂ« pĂ«rmbajtur e tĂ« mos i prishim punĂ« ShqipĂ«risĂ«. Kjo Ă«shtĂ« pĂ«r tĂ« vĂ«nĂ« kujĂ«n. Ç'punĂ« ka njĂ« shoqatĂ« e pavarur OJQ, mbi baza vullnetare, me qĂ«ndrimin zyrtar tĂ« njĂ« shteti a tĂ« njĂ« qeverie. Kush i ndaloi palestinezĂ«t e arabĂ«t nĂ« AmerikĂ«, pĂ«rballĂ« OKB-sĂ«, tĂ« protestonin pĂ«r çfarĂ« ndodhte nĂ« Gaza. Askush. Mjafton tĂ« marrin njĂ« leje tek zyrat e organeve tĂ« ruajtjes sĂ« rendit publik. Me tej ç' punĂ« kanĂ« shoqatat me qeverinĂ«. Ajo çfarĂ« ndodhi pak vite mĂ« parĂ« me presidentin grek Jorgos Papulias ishte skandal jo se çamĂ«t e shqiptarĂ«t e tjerĂ« protestuan, por se presidenti grek i molisun me antishqiptarizĂ«m, ani pse gazeta e Bollinos e shet si me origjinĂ« shqiptare, iku me bisht ndĂ«r shalĂ« e i menderosur, si njĂ« hije e vjetĂ«r, si njĂ« dhelpĂ«r dinake qĂ« mbledh bishtin( pĂ«r JaninĂ«) kur e sheh qĂ« nuk gjen as pula e as vezĂ« nĂ« qymezin e fqinjĂ«ve. Ajo çfarĂ« ndodhi atĂ«herĂ« nĂ« SarandĂ« e GjirokastĂ«r do tĂ« ishte turpi i turpit pĂ«r çdo president nĂ« botĂ«, po ti ndodhte. Po ku kanĂ« fytyrĂ« pĂ«r t'u skuqur a turpĂ«ruar grekĂ«t? Ata janĂ« tĂ« zhytur edhe nĂ« llumin e injorancĂ«s e jetojnĂ« nĂ« EuropĂ« si Robinson Kruzo nĂ« ishull qĂ« fliste me dhitĂ«. Protestat paqesore janĂ« norma tĂ« demokracisĂ«, shprehje tĂ« qytetrimit e nuk ka kurrkush pse tĂ« shqetĂ«sohet prej tyre. Ato organizohen pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr vemendjen pĂ«r njĂ« qellim a njĂ« çeshtje ende tĂ« pazgjidhur, ato nĂ« tĂ« vertetĂ« i ndihmojnĂ« shoqeritĂ«, qeveritĂ« shtetet tĂ« shikojnĂ« mundĂ«sine e zgjidhjes sĂ« krizave e problemeve qĂ« ngrejnĂ« qytetarĂ«t nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« kulturuar. Pse duhet tĂ« trembej ministrja e jashtme e GreqisĂ« prej parullave "Na i ktheni pronat tona". NĂ«se ne i si shtet shqiptar i kemi marrĂ« pronat ndonjĂ« spiuni minotritari tĂ« ikur, a ka tĂ« drejte ai tĂ« protestojĂ« pĂ«rballĂ« qeveritarĂ«vĂ« tanĂ« dhe a ka tagĂ«r t'a ndalojĂ« qytetarin grek Dora Bakojani se mos i ngrin buzĂ«qeshja Lulzim BashĂ«s? ÇamĂ«t thjeshtĂ« kĂ«rkojnĂ« pronat e veta e nuk kane platformĂ« tĂ« shkĂ«pusin pjesĂ« tĂ« territorit grek, ta zĂ«mĂ« tĂ« ÇamĂ«rise shqiptare, e ti bashkohen ato ShqiperisĂ«, paçka se edhe demostrata tĂ« tilla ndonjĂ« ditĂ« edhe mund tĂ« behen sepse greku ato troje shqiptare i ka pushtuar gati njĂ« shekull pas formimit tĂ« shtetit grek. Shikoni hartĂ«n e GreqisĂ« tĂ« vitit 1850. Ku e kishte JaninĂ«n, Selanikun e ÇamĂ«rinĂ« Greqia?! Kurrkund. Ndaj pse tĂ« vrasim mendjen se mos i picerron sytĂ« e bojatisur e bija e MarikĂ«s çalamane dhe e Micotaqit me fytyrĂ« bishe. Por ajo çfare mĂ« shqetĂ«son Ă«shtĂ« se ka njĂ« frymĂ« servile nĂ« mediat dhe nĂ« administratĂ«n shtetrore, por edhe politikĂ«n shqiptare. Kjo frymĂ« servile ndaj fqinjĂ«ve tĂ« jugut nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« me tolerancen e diplomacinĂ« apo fqinjĂ«sinĂ« e mirĂ« por me interesa grupimesh tĂ« lidhura me fije tĂ« padukshme me qarqet greke. Kam jetuar mjeft vite emigrant nĂ« Greqi sa pĂ«r tĂ« kuptuar se çfarĂ« ka qĂ«nĂ« thundra e hekurt greke, çfarĂ« ka qĂ«nĂ« racizmi e dhuna e egĂ«r, pra e di mirĂ« se çfarĂ« ka qĂ«nĂ« kryeministri i zi Micotaqi, Micodjalli, Micokrimineli, qĂ« shpiku operacioni racist djallĂ«zor, fshesa e hekurt dhe hakĂ«rroi policine e vet qĂ« vrau e preu emigrante, si e sa deshi, qĂ« i lidhte djemte shqiptarĂ« tufa tufa me zingjire si ne mesjete dhe i shetiste neper lagjet e Athines. Mizori me emrin Greqi. Ne ish emigrantet nuk mund tĂ« harrojmĂ«. As fĂ«mijĂ«t tanĂ«, por as fĂ«mijĂ«t e fĂ«mijĂ«ve nuk duhet tĂ« harrojnĂ« pĂ«rbuzjen e poshtrimin qĂ« na Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« si popull. Ka shumĂ« krime nĂ« ndergjegje, ka shumĂ« gjynahe ndaj nesh kjo Greqi. Jam dĂ«shmitar i gjallĂ« i atyre skenave makabre, i rrahjeve mizore qĂ« ju bĂ«heshin shqiptarĂ«ve nĂ« Praktorio - stacionin e autobuzave tĂ« linjĂ«s interurbane, por edhe nĂ« qĂ«ndĂ«r nĂ« Omonia prej policĂ«ve shpirtkatran grekĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« frymĂ« racizmi nĂ« shkallĂ« panhelenike edhe civilĂ«t greke po kĂ«tĂ« bĂ«nĂ«, madje ndodhi edhe ndonjĂ« hata si ajo qĂ« njĂ« pronar grek tokash, i indoktrinuar deri nĂ« verbĂ«ri prej propogandĂ«s antishqiptare tĂ« medjas sĂ« AthinĂ«s, vrau 5 emigrantĂ« shqiptarĂ« tĂ« moshĂ«s rreth 20 vjeçare. O Zot, kur ndonjĂ« herĂ« ne ShqipĂ«ri kanĂ« bĂ«rĂ« njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ« shqiptarĂ«t ndaj grekĂ«ve? KurrĂ«! Madje grekĂ«t e fanatizuar nĂ« pushtet e qeverisje arritĂ«n qĂ« t'i ndĂ«rsejnĂ« arvanitet kundĂ«r shqiptarĂ«ve. Ky ishte programi i tyre mĂ« i stĂ«rholluar. QĂ«llimi: izolimi edhe me tej e shkombtarizimi i arvanitasve, humbja e indentitetit tĂ« tyre, sepse ata, arvanitasit, pĂ«rbĂ«jnĂ« mbase mĂ« shumĂ« sĂ« njĂ« milion banorĂ«. Bashkuar me shqiptarĂ«t na del qĂ« njĂ« e treta e popullsisĂ« greke Ă«shtĂ« shqiptare jo vetem me gjak por edhe me indentitet tĂ« ndergjegjesuar. KĂ«to fakte i sillte nĂ« evidencĂ« Aristidh Kolia ndaj e urrenin dhe e konsideronin si armiku i GreqisĂ« dhe Ă«shtĂ« krejt e besueshme qĂ« atĂ« e kanĂ« vrarĂ« grekĂ«t e vetĂ«m greket. TĂ« gjithĂ« hipotezat e tjera janĂ« mashtrime. KĂ« mĂ« shumĂ« se grekĂ«t i tmerronte e madje edhe tani i tmerron fakti se afrimi i arvanitasve me shqiptarĂ«t, krijon kushte pĂ«r tĂ« fituar tĂ« drejtĂ«n si njĂ« etnitet, si njĂ« popull shtet formues qĂ« ka tĂ« drejtat e zhvillimit tĂ« gjuhĂ«s e kulturĂ«s sĂ« vet. Greket nĂ« vitin 1990 mendonin se gjuha arvanitase ishte gati nĂ« tĂ« shuar kur ja behen gjysĂ«m milioni shqiptarĂ«, qĂ« u vendosen nĂ« tĂ« gjitha rajonet e AthinĂ«s, Selanikut,KretĂ«s e ishujve tĂ« mbarĂ« GreqisĂ«, me shumicĂ« edhe nĂ«pĂ«r fshatra arvanitase. Personalisht i kam takuar e kam punuar nĂ«pĂ«r pronat e shtĂ«pitĂ« e tyre, si nĂ« qytetin e AthinĂ«s, nĂ« shtĂ«pinĂ« e njĂ« kapiteni anije, e ema e tij mĂ« fliste fort mire shqip por gjithe frike se me degjonte i biri, por edhe nĂ« fshatra qĂ« nga Shkalla e Oropit, nĂ« VaribobĂ«, e deri ne Vari e nĂ« Luca e me tej edhe mbarĂ« ishullit tĂ« madh tĂ« Evias, nĂ« Koropi dhe SalaminĂ«n e Anastas Kulluriotit. Kudo arvanitĂ« qĂ« kishin dĂ«shirĂ« tĂ« zjarrtĂ« tĂ« shkĂ«mbenin biseda nĂ« gjuhĂ«n arvanite e nĂ« pasurimin e saj me shprehje e fjalĂ« tĂ« gjuhĂ«s sĂ« sotme shqipe. Pra atĂ« çfarĂ« konstatonim ne shqiptaret, ishte tmerruese pĂ«r grekĂ«t. Mjafton t'ju sjell njĂ« shembull se si vepronte ky mekanizĂ«m i ndĂ«rgjegjĂ«simi dhe i influencĂ«s se dyndjes sĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Greqi. PĂ«r t'u mĂ«suar emigrantĂ«ve shqiptarĂ« gjuhĂ«n greke, shkrimtari minoritar Spiro Xhai qĂ« banonte nĂ« AthinĂ«, nĂ« bashkpunim me botuesin StĂ«rbuqi nĂ« Kolonaq tĂ« AthinĂ«s, kishte botuar librin "TĂ« mĂ«sojmĂ« gjuhĂ«n greke". Ă‹shtĂ« botuar shumĂ« herĂ« ai libĂ«r. JanĂ« shpĂ«rndarĂ« me mijra kopje nĂ« tĂ«rĂ« GreqinĂ«. Dhe mos mendoni se ato i blenin vetĂ«m shqiptarĂ«t. Jo. NjĂ« tregtar ambulant arvanitas,i ri nĂ« moshĂ«, vinte gjithnjĂ« tek ne shqiptarĂ«t e na kĂ«rkonte metoden e Xhait, por edhe gazetĂ«n time "Egnatia" nĂ« gjuhĂ«n shqipe. E mirrte jo njĂ« a dy kopje, por me dhjetra. Kur u shtrova njĂ« herĂ« nĂ« bisedĂ«, e pyeta se ku i çonte gjithĂ« kĂ«to libra e gazeta. NĂ«pĂ«r shtĂ«pitĂ« arvanitase, mu pĂ«rgjegj por me zĂ« tĂ« ulĂ«t. Edhe njĂ«qint tĂ« kesh i marr, por m'i sill ti se nuk dua tĂ« shkoj ti marr tek botuesi grek Sterbuqi. I blejnĂ« arvanitasit mĂ« tha, ua çoj nĂ« shtĂ«pi fshat nĂ« fshat. Me ato mĂ«sojnĂ« gjuhĂ«n shqipe. E kujtoj gjithmonĂ« atĂ« njeri. Ai ishte njĂ« tregtar i vogĂ«l, por edhe njĂ« misionar i madh i popullit tĂ« vet. Ai kĂ«tĂ« nuk e kuptonte se ishte njeri i thjeshtĂ«, por unĂ« e admiroja se shihja tek ai tĂ« ardhmen, atĂ« kohe kur shqiptarĂ«t nĂ« Greqi do t'u afroheshin gjysmĂ«s sĂ« popullit e kush e di pĂ«r shkak tĂ« shtimit natyror tradicional tĂ« popullsisĂ« do tĂ« mund tĂ« pĂ«rbĂ«nin edhe shumicĂ«n. E kĂ«tĂ« e dinin edhe grekĂ«t. Prej kĂ«tij mendimi e kĂ«saj mundĂ«sie historike tmerroheshin. Ndaj vepronin me njĂ« barbari qĂ« tĂ« kujton pĂ«rndjekjet qĂ« bĂ«nte Hitleri ndaj çifutĂ«ve nĂ« vitet 30. Pothuaj tĂ« gjithĂ« greket jetonin nĂ«n psikologjine e urrejtjes. Me grekĂ«t ndodhte ajo qĂ« kishte ndodhur me popullin gjerman qĂ« i ishte shplarĂ« truri prej ideologjisĂ« raciste nĂ« vitin 1933, ndĂ«rsa Hitleri i vitit 1993 pĂ«r ne emigrantĂ«t shqiptarĂ« kishte nje emer tjeter: Kostandin Micotaqi. Ju zoterinjĂ« tĂ« gazetave, qĂ« thurni ditirambe pĂ«r tĂ« bijĂ«n e Hitlerit Micotaqi a dini ndofarĂ« gjĂ«je se ç'ka ngjarĂ« njĂ« natĂ« nĂ« fshatin me Ă«mĂ«r shqiptar Kriekuq, nĂ« afĂ«rsi tĂ« AthinĂ«s. Edhe sot mĂ« drithĂ«rohet trupi kur e kujtoj. U ngritĂ«n pĂ«r tĂ«rĂ« natĂ«n tĂ« gjithĂ« fshatarĂ«t me hunj e me kandila nĂ«pĂ«r duar tĂ« ndiqnin, digjnin e vrisnin shqiptarĂ«t. E gjithe kjo e kurdisur prej segmenteve tĂ« qeverisĂ« greke e policisĂ« sĂ« fshehtĂ«. Tani na del se pjella e djallit Micotaq na qĂ«nka me origjinĂ« shqiptare. Mund qĂ« e Ă«ma e saj tĂ« jetĂ« nĂ« ndonjĂ« lidhje tĂ« pa deklaruar kurrĂ«, me arvanitasit, sepse ata i gjen nĂ« gjithĂ« GreqinĂ«, se thamĂ« qĂ« mĂ« tepĂ«r se njĂ« e treta e GreqisĂ« janĂ« shqiptaro-arvanitĂ«. Por ama kushdo qĂ« ka njĂ« intuitĂ« sado tĂ« vogĂ«l e kupton se sa e pavend Ă«shtĂ« tĂ« quash e ta publikosh me sensacion e mburrje, se na qĂ«nkĂ«rka me origjinĂ« shqiptare njĂ« person, kur pjestarĂ«t e familjes sĂ« saj i kanĂ« lyer duart deri nĂ« bĂ«rryla me gjakun e shqiptarĂ«ve. TĂ« gjitha kĂ«to mizori u bĂ«nĂ« nĂ« Greqi, u bĂ«nĂ« nga babai i asaj qĂ«, gazeta e Bollinos, me njĂ« titull me gĂ«rma tĂ« medha na shet me origjine shqiptare... Ă‹shtĂ« koha jo tĂ« lĂ«shojmĂ« pè, se mjaft kemi lĂ«shuar njĂ« shekull, jo tĂ« shprehemi me zĂ«ra servilĂ« e ti miklojmĂ« orekset e grekĂ«ve por t'u themi, mjaft mĂ«, tashmĂ« kanĂ« ardhur kohra tĂ« reja, t'u themi: ju grekĂ«t keni dy shtete shqiptare pĂ«rballe, shto dhe gjysmĂ«n e shtetit qĂ« quhet (doni a s'doni) Maqedoni, pra shqiptarĂ«t tanimĂ« janĂ« faktor nĂ« Ballkan. Ajo prej sĂ« cilĂ«s jeni frikĂ«suar si djalli nga temjani, mrekullisht ka ndodhur. AsnjĂ« vendim nuk mund tĂ« merret nĂ« gadishull pa shqiptarĂ«t, prandaj lĂ«rĂ«ni rolin e skiles sĂ« vjetĂ«r nĂ« histori. Nuk ju shkon edhe me tej roli i udhĂ«heqĂ«sit sepse me zor po mbaheni nĂ« kĂ«mbet tuaja. Keni njĂ« shtet tĂ« kalbur, keni njĂ« qeverisje tĂ« keqe. Ju keni probleme e frike prej popullit tuaj ndaj hiquni ne njĂ« anĂ« e shĂ«roni plagĂ«t tuaja. LĂ«rini ekspansionet me varreza tĂ« vdekurish si ÇiçikovĂ« modern, me tufa kockash tĂ« grave e fĂ«mijĂ«ve shqiptarĂ« tĂ« vjedhura, qĂ« na i shisni pĂ«r ushtarĂ« grekĂ«. LĂ«rini presionet e shantazhet. Pranoni realitetin. Pranoni vitalitetin e shqiptarĂ«ve. Historia ka treguar se populli grek nĂ« disa etapa ka qĂ«nĂ« gati nĂ« tĂ« shuar, por kanĂ« qĂ«nĂ« ardhjet nĂ«pĂ«r shekuj tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« hapsirĂ«n greke, qĂ«, sipas vetĂ« historianeve mĂ« tĂ« mĂ«dhej tĂ« GreqisĂ« si Paparigopulo, kanĂ« qĂ«nĂ« fatlume, sepse e kanĂ« rigjallĂ«ruar si popull dhe u ka gjeneruar ndjesitĂ« e dinjitetin si komb. Ky Ă«shtĂ« fakt. Ata qĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« pjesĂ«n greke tĂ« prapaskenave tĂ« revolucionit pĂ«r pavarĂ«si ishin veç njĂ« tufĂ« klerikesh fanatikĂ«, qĂ« rrinin nĂ«n hije, pĂ«rmbas kryengritĂ«sve arvanitĂ« me emra tĂ« medhenj nĂ« histori si Kollokotroni, Marko Boçari, Gjergj Karaiskaqi, Odisea Andruçio, Andrea Miauli, Kiço Xhavella, Laskarina Bubulina e plot tĂ« tjerĂ«, njĂ« plejadĂ« heronjsh, tĂ« cilet mĂ« sĂ« shumti u vranĂ« prej rasove tĂ« zeza, prej kamillafĂ«ve qĂ« bĂ«nin komplote pas shpine, kur arvanitĂ«t luftonin pĂ«r lirinĂ« e GreqisĂ« e formimin e shtetit grek. Kjo Ă«shtĂ« historia qĂ« flet pĂ«r arvanitĂ«t e shqiptarĂ«t. Ă‹shtĂ« njĂ« histori diell qĂ« grekĂ«ve ua lbyr sytĂ«. Tani si po bĂ«het qĂ« po na dalin ca grafomanĂ« nga aradhat tona tĂ« shtypit e po na thonĂ« se na qĂ«nka shqiptare vajza e Micotaqit, vetĂ« Venezillosi i zi e tĂ« mos shkojmĂ« mĂ« tej madje edhe vetĂ« Nikolla Zerva gjapirĂ«si mĂ« i egĂ«r e i pangopur i popullit shqiptar. Po kujt nga shqiptarĂ«t nĂ« kĂ«tĂ« botĂ« u intereson tĂ« dinĂ« se çfarĂ« kanĂ« patur a ende kanĂ« nĂ« damarĂ«, gjak apo shurrĂ«, Venezillosi apo vrasĂ«sit e tjerĂ« tĂ« shqiptarĂ«ve duken pĂ«rfshirĂ« edhe pjestarĂ«t e familjes sĂ« hitlerit grek, Konstandin Micotaqi.

2009 © Copyright Traboini
Nuk mund të botohen në asnjë organ shtypi apo sit elektronik pa lejen e autorit

Disa nga shkrimet nĂ« blogun Traboini-esĂ©: Shteti politik pĂ«rndryshe makiavelistĂ«t tanĂ«/ K.Traboini Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini Ministrja talibane e kulturĂ«s/ Kolec Traboini Demokracia komuniste e ShqipĂ«risĂ«/ Kolec Traboini IntervistĂ« e foto e At FishtĂ«s me shkrimin e tij/Traboini Zbulimi i fotografisĂ« se Faik KonicĂ«s nĂ« Boston/ Traboini Oso Kuka- trimĂ«ria qĂ« sfidoi legjendat/ K. Traboini "MuhaxhirĂ«t" e Faik KonicĂ«s/ nga Kolec Traboini ArvanitĂ«t histori e lavdishme dhe tragjike shqiptare/ Kolec Traboini Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini Kriza e artistit dhe supĂ«rkriza e kulturĂ«s-Traboini Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini... Kadare-njĂ« mal drite qĂ« nuk i shpĂ«ton hijes sĂ« vet-Traboini Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini Edgar Allan Poe - mĂ« sĂ« fundi i kthehet vendlindje... Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga Traboini Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini Tirana e SulejmanĂ«ve apo e lashtĂ«sisĂ«?-nga Traboini Dy kryeministra ma vodhĂ«n Mitingun- Traboini Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini Kinostudio- nĂ« vend tĂ« ullinjĂ«ve mbollĂ«n beton- Traboini "E vĂ«rteta"... e pavĂ«rtetĂ« e prof. Emil Lafe - nga... Aristidh Kola - njĂ« libĂ«r i ri i Kolec Traboinit Presidenti Wilson- Ă«ngjĂ«lli mbrojtĂ«s i ShqipĂ«risĂ« -Traboini KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini AtĂ« Martin Gjoka kompozitor e mĂ«sues i madh - nga ... Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka Boston- njĂ« shekull pĂ«rballĂ« greqizimit PunĂ« kulturash - nga Tirana nĂ« PrishtinĂ« - nga Kolec Traboini Lazarati nĂ« tym - shteti nĂ« delir- nga Kolec Trabo. Seks pĂ«r njĂ« vend pune - nga Kolec Traboini Zeusit i lajkatohen tĂ« gjithĂ«- nga Traboini Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini Njerka shkon nĂ« ballo- nga Kolec Traboini Vasil Josif Pani- ne krye tĂ« oborrit tĂ« shqiptariz... Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi... DhjetĂ« vjet thirrje pĂ«r bustin e Ded Gjo Lulit- ng... Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol... Requiem i Verdit nĂ« vjeshtĂ«n politike tĂ« TiranĂ«s- ... Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ... Stina e mjekrrave tĂ« hajthshme - nga Kolec Traboin... UdhĂ« e mbarĂ«, o Sizif! Gjuha e zemrĂ«s- NĂ«nĂ« Tereza- nga Kolec Traboini Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI

Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ
Disa nga shkrimet në blogun Traboini-esé:

Shteti politik përndryshe makiavelistët tanë/ K.Traboini
Martesa e Motres Tone Idromeno-Skanjeti/ Kolec Traboini
Ministrja talibane e kulturës/ Kolec Traboini
Demokracia komuniste e Shqipërisë/ Kolec Traboini
Intervistë e foto e At Fishtës me shkrimin e tij/Traboini
Zbulimi i fotografisë se Faik Konicës në Boston/ Traboini
Oso Kuka- trimëria që sfidoi legjendat/ K. Traboini
"Muhaxhirët" e Faik Konicës/ nga Kolec Traboini
Arvanitët histori e lavdishme dhe tragjike shqiptare/ Kolec Traboini
Nje shekull perballe greqizimit ne Amerike- nga Kolec Traboini

Kriza e artistit dhe supërkriza e kulturës-Traboini
Disidenti i heshtur Zef Zorba - nga Kolec Traboini...
Kadare-një mal drite që nuk i shpëton hijes së vet-Traboini
Poetika e Dritero Agollit- nga Traboini

Dallandyshe pa qiell- nga Kolec Traboini 
Edgar Allan Poe - më së fundi i kthehet vendlindje...
Shkodrania aktore e parĂ« e TurqisĂ«- nga  Traboini  

Mungesa e madhe e Ded Gjo Lulit- nga Kolec Traboini

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?-nga Traboini
Dy kryeministra ma vodhën Mitingun- Traboini
Akademia e mykur e TiranĂ«s- nga Kolec Traboini 
Kinostudio- në vend të ullinjëve mbollën beton- Traboini
"E vërteta"... e pavërtetë e prof. Emil Lafe - nga...
Aristidh Kola - një libër i ri i Kolec Traboinit
Presidenti Wilson- ëngjëlli mbrojtës i Shqipërisë -Traboini
KĂ«shtu vret vetĂ«m mafia - nga Kolec Traboini 
Atë Martin Gjoka kompozitor e mësues i madh - nga ...
Epika blu e Edison Gjergos- nga Kolec Traboini 
Ardhacaket e Ballkanit Sofie-Safete Juka
Boston- një shekull përballë greqizimit

Punë kulturash - nga Tirana në Prishtinë - nga Kolec Traboini
Lazarati në tym - shteti në delir- nga Kolec Trabo.
Seks për një vend pune - nga Kolec Traboini

Zeusit i lajkatohen të gjithë- nga Traboini
Big Show me Canabis Sativa- nga Kolec Traboini
Njerka shkon në ballo- nga Kolec Traboini
Vasil Josif Pani- ne krye të oborrit të shqiptariz...

Dekorimi politik i Kol Idromenos- nga Kolec Traboi...
Dhjetë vjet thirrje për bustin e Ded Gjo Lulit- ng...
Prejardhja e Hotit dhe Flamuri i Deçiqit - nga Kol...
Requiem i Verdit në vjeshtën politike të Tiranës- ...
 
Kur shpresa s’Ă«shtĂ« veçse njĂ« kurvĂ«...- nga Kolec ...
Stina e mjekrrave të hajthshme - nga Kolec Traboin...
Udhë e mbarë, o Sizif
Gjuha e zemrës- Nënë Tereza- nga Kolec Traboini

Vetvrasja e Nunit tim Prenk Uci- nga Kolec Traboini
Dada ime Katrine- bija e Motres Tone Idromeno-Skanjeti

KATĂ‹R INTERVISTA NGA KOLEC TRABOINI